Oranje terug in stadion waar einde kwam aan 'strafschoppentrauma'
FARO (ANP) - Het Nederlands elftal keert dinsdag in de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Gibraltar terug op een plek waar het goede herinneringen aan bewaart. Een kleine twintig jaar geleden kwam er in Estádio Algarve in Faro een einde aan een 'strafschoppentrauma'.
In de kwartfinale van het EK in 2004 wisten Oranje en Zweden niet te scoren. Opnieuw moesten penalty's de beslissing brengen op een eindtoernooi. De voorgaande vier keer liep dat verkeerd af voor Oranje.
Binnen handbereik
Nederland verloor op het EK in 1992 in de halve eindstrijd na strafschoppen van Denemarken, na een misser van Marco van Basten. Op het EK van 1996 ging het opnieuw mis vanaf elf meter. In de kwartfinale tegen Frankrijk faalde Clarence Seedorf.
Ook de twee toernooien daarna strandde Oranje na een strafschoppenreeks. In de halve eindstrijd van het WK in 1998 tegen Brazilië misten Phillip Cocu en Ronald de Boer. Het EK van 2000 deed het meeste pijn bij de Nederlandse fans. In eigen land leek een finaleplek bij het EK binnen handbereik. Tegen Italië kreeg de ploeg van de toenmalige bondscoach Frank Rijkaard in de reguliere speeltijd twee penalty's. Eerst miste Frank de Boer, daarna Patrick Kluivert. In de strafschoppenserie faalde De Boer opnieuw, net als Jaap Stam en Paul Bosvelt.
Elf meter
In 2004 lukte het Nederland wel te winnen. Cocu miste als enige. Onder anderen jongelingen John Heitinga en Arjen Robben scoorden. Edwin van der Sar, die tot die tijd de kritiek kreeg nooit een penalty te stoppen, deed dat dit keer wel.
Na die tijd kwam het voor Oranje op een eindtoernooi nog drie keer aan op een strafschoppenserie. Op het WK van 2014, met de beruchte keeperswissel met Tim Krul, versloeg Oranje in de kwartfinale Costa Rica. In de halve eindstrijd schakelde Argentinië de ploeg van bondscoach Louis van Gaal vanaf elf meter uit.
Verbouwd
Op het vorige WK, een jaar geleden in Qatar, was Argentinië Oranje opnieuw de baas vanaf elf meter, dit keer in de kwartfinale.
Nederland speelt tegen Gibraltar in Faro omdat het Victoria Stadium, het nationale en enige stadion van Gibraltar, wordt verbouwd.
Meer uit Voetbal
MADRID (ANP) - Real Madrid kan woensdag in de uitwedstrijd tegen Olympiakos in de Champions League niet beschikken over Thibaut Courtois. De Belgische doelman heeft een maag-darminfectie, meldt de Spaanse voetbalclub op X.
37 minuten geledenMANCHESTER (ANP) - De rode kaart die een speler van Everton maandagavond kreeg voor een slaande beweging naar een ploeggenoot, is volgens trainer David Moyes niet onoverkomelijk. Speler Idrissa Gueye heeft zijn excuses aangeboden en daarmee is de zaak wat Everton-trainer Moyes betreft opgelost. "Dit soort dingen gebeuren nu eenmaal in het voetbal", zei hij.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Trainer José Mourinho van Benfica ziet het Champions League-duel met Ajax van dinsdag als "essentieel voor beide teams". Ajax en Benfica zijn de enige clubs in het belangrijkste Europese toernooi die alle vier duels hebben verloren. "Ajax is geen team voor nul punten na vier wedstrijden, net als wij", zei Mourinho een dag voor het duel in Amsterdam.
13 uur geledenTURIJN (ANP) - Jeugdinternational Jayden Addai heeft Como op weg geholpen naar een ruime 5-1-uitzege op Torino. De 20-jarige aanvaller maakte de eerste twee doelpunten van het elftal van trainer Cesc Fàbregas.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax is met Jordi Cruijff in gesprek over de functie van technisch directeur. De club onderzoekt of de zoon van de overleden clublegende Johan Cruijff interesse heeft om Alex Kroes op te volgen.
17 uur geledenZEIST (ANP) - Bondscoach Arjan Veurink heeft in de voorbereiding op de oefenwedstrijd tegen Portugal drie speelsters geblesseerd zien afhaken. Jill Roord, Janou Levels en Lotte Keukelaar zijn wegens blessures niet meer bij de selectie. Veurink heeft Nina Nijstad, Danique Tolhoek en Kayleigh van Dooren als vervangsters opgeroepen. "November is altijd een uitdagende maand. Voor mij als coach staat de gezondheid van speelsters op één", aldus Veurink in Zeist.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax wil de thuiswedstrijd tegen Benfica in de Champions League benutten om vertrouwen te winnen. "En dat lukt als we winnen", zei interim-trainer Fred Grim op een persconferentie. "Daar gaan we dus voor. We willen van die hatelijke nul af."
19 uur geleden