Oranje strandde twee keer in achtste finale WK, in beladen duels
DOHA (ANP) - Het Nederlands elftal probeert zaterdag ten koste van de Verenigde Staten de kwartfinales van het WK te halen. In de tien vorige deelnames aan de mondiale titelstrijd, strandde Oranje twee keer in de achtste finales, in 1990 en 2006. Beide keren liet het Nederlands elftal zich niet van zijn beste kant zien.
Bij het veelbesproken WK van 1990 wist Europees kampioen Oranje de favorietenrol niet waar te maken. In de groepsfase speelde het elftal van bondscoach Leo Beenhakker gelijk tegen Egypte (1-1), Engeland (0-0) en Ierland (1-1). In de achtste finales tegen West-Duitsland verloor Nederland met 2-1. Frank Rijkaard kreeg geel voor een overtreding op Rudi Völler en spuugde hem in zijn haar. De scheidsrechter stuurde beide spelers kort daarna met een rode kaart weg, waarna Rijkaard nog een keer spuugde op Völler.
Ook de uitschakeling van 2006, tegen Portugal (0-1), is veelbesproken. Toen bleef het niet bij één rode kaart. Portugal kwam via Maniche halverwege de eerste helft op voorsprong. Oranje was via Phillip Cocu, nog dicht bij een treffer maar de lat stond de gelijkmaker in de weg.
Rode kaarten-regen
Vooral de tweede helft werd er nog maar weinig gevoetbald. Scheidsrechter Valentin Ivanov stuurde vier spelers weg met een rode kaart na twee keer geel. Acht andere spelers kregen één gele kaart. In totaal greep Ivanov dus twintig keer in de borstzak naar een kaart.
Bij Oranje, dat onder leiding stond van bondscoach Marco van Basten, kregen Khalid Boulahrouz en Giovanni van Bronckhorst rood en bij Portugal Costinha en Deco.
Record verbroken
Portugal en Nederland verbraken in dat duel een record. Nog nooit vielen er zoveel rode en gele kaarten in één WK-wedstrijd.
In 1934 en 1938, tijdens de eerste twee deelnames van het Nederlands elftal aan het WK, bestond het toernooi nog maar uit zestien deelnemende landen. Oranje verloor toen beide keren de eerste wedstrijd en was daarmee direct uitgeschakeld en wist de kwartfinales niet te bereiken.
Meer uit Voetbal
AMSTERDAM (ANP) - Óscar García vindt dat Ajax terecht van FC Twente heeft verloren. "Vooral in de tweede helft leden we veel te veel balverlies", zei hij na een nederlaag van 1-2. "We konden ze ook fysiek niet meer bijbenen."
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - John van den Brom was een trotse trainer na de uitzege van FC Twente op Ajax (1-2). "We waren fris en scherp", zei hij in de catacomben van de Johan Cruijff ArenA. "We hebben ook verdiend gewonnen. Daar mogen we nu van genieten."
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Steven Berghuis was hard voor Ajax na een nederlaag tegen FC Twente (1-2) in de Johan Cruijff ArenA. "We verdienen het ook gewoon niet", zei hij in de perskamer van de club uit Amsterdam. "Het was een pijnlijke avond, ook voor de fans. Zo wil je niet naar huis."
5 uur geledenMADRID (ANP) - Koploper FC Barcelona heeft de voorsprong op Real Madrid vergroot tot 7 punten dankzij een zege bij Atlético Madrid. De Catalanen speelden de gehele tweede helft met een man meer na een rode kaart voor Nicolás González, maar de winnende treffer van Robert Lewandowski viel pas in de 87e minuut: 1-2.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax verliest de tweede plaats van de Eredivisie steeds verder uit het oog. De club ging onderuit in de thuiswedstrijd tegen FC Twente (1-2) en zakte naar de vijfde plaats. Bart van Rooij maakte in de 79e minuut op een fraaie manier het winnende doelpunt. Ramiz Zerrouki schoot FC Twente in de achttiende minuut op voorsprong en Wout Weghorst maakte in de 32e minuut gelijk.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - NEC blijft dankzij een overwinning bij Excelsior (0-2) zicht houden op plek twee in de Eredivisie. Bij de ploeg van trainer Dick Schreuder stond aanvoerder Tjaronn Chery, die voor Suriname uitkwam en verwikkeld raakte in de zogenoemde paspoortaffaire, aan de aftrap.
6 uur geledenALKMAAR (ANP) - AZ heeft in aanloop naar het Conference League-duel tegen Shakhtar Donetsk met 2-0 gewonnen van Fortuna Sittard. De ploeg van trainer Leeroy Echteld maakte beide goals in de eerste helft. In de tweede helft keerde aanvoerder Jordy Clasie terug op het veld na een maandenlange afwezigheid vanwege een enkelblessure.
6 uur geleden