Oranje na jaar zonder uitschieters op zoek naar zege op topland
ZENICA (ANP) - Als de laatste interlandperiode van 2024 één ding duidelijk maakte, is het dat het jaar van het Nederlands elftal op meerdere manieren kan worden uitgelegd. Bondscoach Ronald Koeman beoordeelde zijn elftal en zichzelf met een cijfer tussen de 7 en 7,5 en verwees naar het bereiken van de halve finales op het EK en de kwartfinales van de Nations League. Daarentegen wist Oranje dit jaar opnieuw niet te winnen van een land uit de top tien van de wereldranglijst, net als vorig jaar. De laatste zege op een 'topland' dateert alweer van september 2022, tegen België. Louis van Gaal was toen nog de bondscoach.
Koeman verdedigde zich dinsdag in Zenica na de 1-1 tegen Bosnië en Herzegovina in de Nations League door aan te geven dat hij het hele jaar geen enkele keer de beschikking had over zijn beste selectie. Spelmaker Frenkie de Jong ontbrak veertien maanden lang en ook Teun Koopmeiners miste nagenoeg alle interlands door blessures. "Als wij iedereen aan boord hebben, hebben wij een sterk elftal. Ik denk dat de groepswinnaars Portugal, Spanje en Frankrijk vrijdag liever niet ons loten maar een andere nummer 2", zei hij vol vertrouwen, doelend op de kwartfinales van de Nations League in maart, tijdens de eerstkomende interlandperiode.
De druk staat er komend jaar wat dat betreft direct op bij Oranje, dat in de eerste periode met Koeman als bondscoach wel toplanden als Duitsland en Frankrijk wist te verslaan. "Misschien komt dat omdat we toen een iets vastere groep hadden, die minder veranderde. Toen hadden we heel veel ervaring", noemde de Zaandammer als mogelijke oorzaak.
Groter ding
Nu begint het uitblijven van een resultaat tegen een topland een steeds groter ding te worden. Is Oranje nog wel zo goed? Hoort het nog wel bij de top of is het meer subtop? Na het duel met België uit 2022 speelde Oranje in 2023 qua toplanden tegen Frankrijk (4-0 verlies), Kroatië (2-4 verlies, na verlenging), Italië (2-3 verlies) en Frankrijk (1-2 verlies). Dit jaar bleven zeges uit tegen Duitsland (2-1), Frankrijk (0-0), Engeland (1-2), Duitsland (2-2) en nog eens Duitsland (1-0).
Koeman voldeed met het bereiken van de halve finales van het EK volledig aan de doelstelling van de KNVB. Daarbij zat ook wel alles mee. Oranje eindigde na een pijnlijke nederlaag tegen Oostenrijk als derde in de poule, maar kwam juist daardoor (zo bleek een dag later) in de gunstige helft van het speelschema terecht, met Roemenië in de achtste finales als opponent en Turkije in de kwartfinale.
Komend jaar staat voor Oranje vooral in het teken van de kwalificatie voor het WK van 2026, maar Koeman is er ook alles aan gelegen om in maart de twijfels weg te nemen en te laten zien dat Nederland nog wel kan winnen van een land als Portugal, Spanje of Frankrijk.
Meer uit Voetbal
LIVERPOOL (ANP) - Liverpool heeft trainer Arne Slot ontslagen. De Nederlandse coach was sinds de zomer van 2024 werkzaam bij de Engelse club. Hij had nog een contract voor een seizoen op Anfield. Bij Liverpool spelen Oranje-internationals Virgil van Dijk, Ryan Gravenberch, Jeremie Frimpong en Cody Gakpo.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Oranje-tegenstander Zweden moet het op het WK voetbal doen zonder rechtsback Emil Holm. De 26-jarige speler van Bologna, die het afgelopen halfjaar op huurbasis uitkwam voor Juventus, heeft een spierblessure opgelopen en heeft daardoor het trainingskamp van de ploeg verlaten. Herman Johansson van het Amerikaanse FC Dallas is opgeroepen als zijn vervanger.
5 uur geledenTORONTO (ANP/RTR) - Verdediger Alphonso Davies is na zijn hamstringblessure op tijd fit om met medegastland Canada mee te doen aan het WK voetbal. Bondscoach Jesse Marsch heeft de 25-jarige speler van Bayern München opgenomen in zijn definitieve selectie van 26 spelers, die weinig verrassingen kent. Andere bekende namen zijn aanvallers Jonathan David van het Italiaanse Juventus en Promise David van het Belgische Union.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - Voetballer Raheem Sterling is volgens de Britse krant The Sun opgepakt na een auto-ongeluk even ten zuidwesten van Londen donderdag. De 31-jarige Sterling, die de afgelopen maanden uitkwam voor Feyenoord, wordt verdacht van rijden onder invloed.
13 uur geledenBARCELONA (ANP) - Anthony Gordon verlaat Newcastle United voor FC Barcelona. De kampioen van Spanje betaalt volgens veel media maximaal 80 miljoen euro voor de aanvaller die zijn handtekening onder een vijfjarig contract heeft gezet.
19 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De voetbalsters van PSV hebben de Eredivisie Cup gewonnen. Ze versloegen in de finale Ajax in Eindhoven (3-0). Chimera Ripa, Fenna Kalma en Sisca Folkertsma maakten de doelpunten op de Herdgang in Eindhoven.
19 uur geledenBREDA (ANP) - NAC Breda heeft afscheid genomen van Clint Leemans. De naar de eerste divisie gedegradeerde club heeft besloten het contract van de verdediger niet te verlengen.
19 uur geleden