Oranje lanceert actie voor Qatar en hoopt dat veel landen volgen
AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlands elftal heeft vlak voor de aftrap van het duel met Letland in de WK-kwalificatie de actie Football Supports Change gelanceerd. Oranje vraagt zo aandacht voor de mensenrechten in Qatar, waar in 2022 het WK wordt gehouden.
Georginio Wijnaldum speelt met een aanvoerdersband met daarop het logo van de actie Football Supports Change. De spelers van het Nederlands elftal droegen even voor 18.00 uur bij opkomst in de Johan Cruijff ArenA een zwart shirt met de tekst van de actie waar Denemarken zondag ook aan meedoet als het tegen Moldavië speelt. De KNVB hoopt dat er snel veel landen volgen, zodat de actie aan kracht wint.
De KNVB legde rond de aftrap van het duel met de Letten via haar eigen kanalen uit waar Football Supports Change voor staat. "Een band om je arm betekent in het voetbal echt wat", meldt de bond.
Armband
"Je leidt je elftal; in je club, voor je land, er wordt naar je gekeken. Een armband in het voetbal heeft impact, altijd. Vaak als we rouwen, maar ook als we iets willen zeggen. Voor vrijheid, tolerantie, inclusiviteit dragen we banden. Dan zijn we collectief aanvoerders. Als het moet, als we vinden dat iets niet kan of juist anders moet. Zoals nu: Football Supports Change. Overal. Ook in Qatar. Qatar is het land waar we straks graag wereldkampioen willen worden. Maar niet zonder ook buiten de lijnen te kijken. Ons voetbal zetten we daarom in voor verandering. Gezamenlijk."
Matthijs de Ligt verklapte vrijdag al dat Oranje de situatie in Qatar onder de aandacht wil brengen. Buitenlandse arbeiders bouwen daar in slechte omstandigheden aan WK-stadions. Er is geen persvrijheid in Qatar en homoseksuele mannen lopen het risico op gevangenisstraf. De KNVB was in 2010 geen voorstander om het WK aan Qatar toe te wijzen maar wil de mondiale eindronde gebruiken om diplomatieke druk uit te oefenen op de autoriteiten voor hervormingen.
Noorwegen, tegenstander van Oranje in de WK-kwalificatie, vroeg voor het duel met Gibraltar al aandacht voor de mensenrechten in Qatar. De Noren droegen bij het betreden van het veld een shirt met de tekst: 'Mensenrechten, op en buiten het veld'.
Duitsland
De nationale voetbalploeg van Duitsland liet donderdag voor het duel met IJsland van zich horen met op elk shirt een andere letter vormden de spelers van Die Mannschaft het woord 'Human Rights' (mensenrechten).
Volgens de Engelse krant The Guardian zijn er de afgelopen jaren ruim 6500 arbeidsmigranten in Qatar overleden. Het organisatiecomité van het WK meldt 37 'directe' doden bij de bouw van stadions en spreekt verder over ‘natuurlijke sterfgevallen’ als ziekte, ongelukken of zelfmoord
Meer uit Voetbal
TEHERAN (ANP/DPA) - Nog geen enkele Iraanse voetballer heeft een visum voor de Verenigde Staten om deel te kunnen nemen aan het WK volgende maand. Bondsvoorzitter Mehdi Taj hoopt dat dat de komende weken rondkomt. "Maar het heeft veel vertraging opgelopen", zei Taj tegen een Iraanse tv-zender. Iran begint het WK over ruim een maand tegen Nieuw-Zeeland.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Real Madrid moet het zondagavond in het uitduel met rivaal FC Barcelona toch doen zonder sterspeler Kylian Mbappé. De 27-jarige aanvaller ontbreekt in de wedstrijdselectie die de 'Koninklijke' heeft bekendgemaakt.
2 uur geledenPRAAG (ANP) - De stadsderby tussen Slavia Praag en Sparta Praag is volledig uit de hand gelopen en uiteindelijk definitief gestaakt. Tientallen fans van de thuisploeg bestormden in de 97e minuut het speelveld en gooiden brandende fakkels in het vak met supporters van Sparta Praag. De scheidsrechter besloot het duel niet meer uit te spelen.
15 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Almere City heeft de kans op promotie naar de Eredivisie levend gehouden. De club speelde gelijk in de uitwedstrijd tegen De Graafschap (2-2). Dat was voldoende na de zege van woensdag voor eigen publiek (3-1).
16 uur geledenISTANBUL (ANP) - Noa Lang heeft de landstitel met Galatasaray veroverd. De club uit Istanbul is door een zwaarbevochten thuiszege op Antalyaspor (4-2) onbereikbaar voor de concurrentie geworden.
17 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Bayern München heeft ook de uitwedstrijd tegen VfL Wolfsburg gewonnen (0-1). Michael Olise maakte het enige doelpunt voor de club die woensdag door Paris Saint-Germain werd uitgeschakeld in de halve finale van de Champions League.
18 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Manchester City heeft de hoop op de landstitel niet opgegeven. De club won de thuiswedstrijd tegen Brentford (3-0) en verkleinde de achterstand op koploper Arsenal tot 2 punten.
18 uur geleden