Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oranje lanceert actie voor Qatar en hoopt dat veel landen volgen

Oranje lanceert actie voor Qatar en hoopt dat veel landen volgen

AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlands elftal heeft vlak voor de aftrap van het duel met Letland in de WK-kwalificatie de actie Football Supports Change gelanceerd. Oranje vraagt zo aandacht voor de mensenrechten in Qatar, waar in 2022 het WK wordt gehouden.

Georginio Wijnaldum speelt met een aanvoerdersband met daarop het logo van de actie Football Supports Change. De spelers van het Nederlands elftal droegen even voor 18.00 uur bij opkomst in de Johan Cruijff ArenA een zwart shirt met de tekst van de actie waar Denemarken zondag ook aan meedoet als het tegen Moldavië speelt. De KNVB hoopt dat er snel veel landen volgen, zodat de actie aan kracht wint.

De KNVB legde rond de aftrap van het duel met de Letten via haar eigen kanalen uit waar Football Supports Change voor staat. "Een band om je arm betekent in het voetbal echt wat", meldt de bond.

Armband

"Je leidt je elftal; in je club, voor je land, er wordt naar je gekeken. Een armband in het voetbal heeft impact, altijd. Vaak als we rouwen, maar ook als we iets willen zeggen. Voor vrijheid, tolerantie, inclusiviteit dragen we banden. Dan zijn we collectief aanvoerders. Als het moet, als we vinden dat iets niet kan of juist anders moet. Zoals nu: Football Supports Change. Overal. Ook in Qatar. Qatar is het land waar we straks graag wereldkampioen willen worden. Maar niet zonder ook buiten de lijnen te kijken. Ons voetbal zetten we daarom in voor verandering. Gezamenlijk."

Matthijs de Ligt verklapte vrijdag al dat Oranje de situatie in Qatar onder de aandacht wil brengen. Buitenlandse arbeiders bouwen daar in slechte omstandigheden aan WK-stadions. Er is geen persvrijheid in Qatar en homoseksuele mannen lopen het risico op gevangenisstraf. De KNVB was in 2010 geen voorstander om het WK aan Qatar toe te wijzen maar wil de mondiale eindronde gebruiken om diplomatieke druk uit te oefenen op de autoriteiten voor hervormingen.

Noorwegen, tegenstander van Oranje in de WK-kwalificatie, vroeg voor het duel met Gibraltar al aandacht voor de mensenrechten in Qatar. De Noren droegen bij het betreden van het veld een shirt met de tekst: 'Mensenrechten, op en buiten het veld'.

Duitsland

De nationale voetbalploeg van Duitsland liet donderdag voor het duel met IJsland van zich horen met op elk shirt een andere letter vormden de spelers van Die Mannschaft het woord 'Human Rights' (mensenrechten).

Volgens de Engelse krant The Guardian zijn er de afgelopen jaren ruim 6500 arbeidsmigranten in Qatar overleden. Het organisatiecomité van het WK meldt 37 'directe' doden bij de bouw van stadions en spreekt verder over ‘natuurlijke sterfgevallen’ als ziekte, ongelukken of zelfmoord

Meer uit Voetbal

Dembélé na hattrick tegen Noren: we moeten gefocust blijven

FOXBOROUGH (ANP) - Ousmane Dembélé benadrukte na zijn hattrick tegen Noorwegen op het wereldkampioenschap voetbal (4-1) dat het Franse elftal niet mag verslappen. "Dit is een uniek en belangrijk moment voor mij. Maar ik vond mijn wedstrijd tegen Senegal of tegen Irak beter. Ik denk dat ik toen een grotere rol had, dus ik geloof dat we gefocust moeten blijven, want er komen nog belangrijke dingen aan", aldus de aanvaller van Paris Saint-Germain.

1 uur geleden
Deschamps sluit zaterdag na uitvaart moeder weer aan bij Fransen

FOXBOROUGH (ANP) - Didier Deschamps sluit op het wereldkampioenschap voetbal zaterdag weer aan bij het Franse elftal. De 57-jarige bondscoach was teruggegaan naar eigen land om de uitvaart van zijn moeder bij te wonen.

1 uur geleden
Senegal mag na ruime zege op Irak hopen op vervolg op WK

TORONTO (ANP) - Senegal heeft met de zege op Irak de kansen levend gehouden voor een vervolg op het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. De ploeg van bondscoach Pape Thiaw versloeg in Toronto Irak met 5-0 en kan als nummer 3 in Groep I de tweede ronde nog halen. Irak speelde het grootste deel van de wedstrijd met tien man na de rode kaart voor Rebin Sulaka.

2 uur geleden
Dembélé leidt Fransen naar groepswinst op WK met zege op Noren

FOXBOROUGH (ANP) - Frankrijk is mede door een hattrick van Ousmane Dembélé op het WK voetbal door de zege op Noorwegen groepswinnaar geworden. De Fransen wonnen in het Boston Stadium in Foxborough met 4-1 van de Noren, die desondanks als tweede eindigen in de groep.

2 uur geleden
Coach Congo: Afrikaanse wereldkampioen voetbal kwestie van tijd

ATLANTA (ANP/RTR) - Een Afrikaanse winnaar van het wereldkampioenschap voetbal is volgens Sébastien Desabre "slechts een kwestie van tijd". Dat zei de bondscoach van de Democratische Republiek Congo vrijdag, in aanloop naar het laatste groepsduel op het WK met Oezbekistan.

2 uur geleden
Middenvelder Ceballos vertrekt na zeven seizoenen bij Real Madrid

MADRID (ANP/RTR) - Middenvelder Dani Ceballos vertrekt na zeven seizoenen bij Real Madrid. De 29-jarige Spanjaard kondigde zijn afscheid aan op X. Real Madrid bevestigde het vertrek kort daarop.

4 uur geleden
Marokkaanse voetballer Hakimi in cassatie in verkrachtingszaak

VERSAILLES (ANP/RTR) - Voetballer Achraf Hakimi, momenteel met Marokko actief op het WK voetbal, gaat in cassatie tegen een uitspraak die bepaalde dat hij terecht moet staan voor een verkrachtingszaak uit 2023 waarin hij verdachte is. Dat heeft zijn advocaat aan persbureau Reuters bevestigd.

4 uur geleden