Oranje gaat het bij WK afstanden 'anders' doen op achtervolging
HEERENVEEN (ANP) - Oranje gaat bij de WK afstanden in Heerenveen een gewijzigde tactiek op de ploegachtervolging toepassen. Wat bondscoach Jan Coopmans precies heeft bedacht met zijn rijders blijft echter nog even ongewis. "Het wordt spannend, ja", erkent kopvrouw Ireen Wüst. "We gaan het anders doen, iets wat we nog niet gewend zijn. En dat meteen op een WK. Maar hoe we het gaan doen, willen we graag nog een beetje geheim houden."
Ook Sven Kramer, het boegbeeld bij de mannen, wil nog niet al te veel kwijt over de nieuwe manier van rijden. "Maar we zullen zeker elkaar gaan duwen. Zolang dat geoorloofd is, zullen we dat niet laten."
Nederland wil op de ploegachtervolging, met drie rijders per land in de baan, bij de Winterspelen van Peking 2022 twee keer olympisch goud winnen. Individuele kwaliteit is er meer dan voldoende, maar bij de recente wereldbekers in Heerenveen bleken andere landen succesvol met een afwijkende uitvoering.
"Je zou kunnen zeggen dat wij als Nederland een beetje hebben zitten slapen. Wij hebben ons niet doorontwikkeld op dit onderdeel en andere landen wel", betoogt Wüst, die vrijdag met Irene Schouten en Antoinette de Jong voor goud gaat.
Achter nieuwe aanpak
Noorwegen won bij de mannen eind vorige maand in Thialf na een race over acht ronden zonder aflossingen aan kop. Bij de vrouwen zegevierde Canada na zes ronden met een soortgelijke aanpak. Het treintje bleef de hele race intact, zonder de gebruikelijke wisselingen in de teamvolgorde. De achterliggende gedachte is duidelijk: de onderlinge aflossingen kosten meer tijd dan het uiteindelijk oplevert. Bovendien kunnen de rijders elkaar met duwende bewegingen in het gareel en op snelheid houden. De verwachting is dat Nederland bij de WK in Heerenveen nu ook kiest voor een dergelijke strategie.
"Iedereen staat achter deze nieuwe aanpak, omdat we bij andere ploegen hebben gezien dat het veel sneller gaat", zegt Wüst. "Het is niet zonder risico, maar we zullen het een jaar voor de Winterspelen toch een keer moeten gaan uitproberen. Ik denk dat we alle drie fysiek en mentaal sterk genoeg zijn om dit te kunnen uitvoeren, ook op een WK."
Kramer: "Ik ben sowieso voorstander van minder wisselingen aan kop. Patrick Roest bijvoorbeeld kan bij ons best acht rondjes vooraan blijven rijden. Met zijn grote motor kom je meteen een heel eind. Ik vraag me echter af of al dat duwen tot de essentie van het schaatsen behoort. Of het er lelijk uitziet? Nou ja, we moeten meegaan met de tijd. Als het mag, dan mag het."
Bondscoach Coopmans ontbreekt bij de WK afstanden vanwege privéomstandigheden.
Meer uit Sport
BARCELONA (ANP) - Jonas Vingegaard (29) heeft de Ronde van Catalonië gewonnen. De Deense kopman van Visma - Lease a Bike behield zondag in de laatste etappe de leiding van het klassement. De slotrit met start en finish in Barcelona werd gewonnen door de Australiër Brady Gilmore (NSN Cycling Team).
1 uur geledenSUZUKA (ANP) - Max Verstappen heeft het niet naar zijn zin in de Formule 1 en gaat de komende "weken en maanden" nadenken over zijn toekomst. "Ik heb dingen uit te zoeken over wat ik precies wil", zei hij na afloop van de Grote Prijs van Japan bij Viaplay. "Het moet wel leuk blijven. Het is niet alleen Formule 1 in het leven, er zijn meer dingen die we kunnen doen", aldus de viervoudig wereldkampioen.
5 uur geledenSUZUKA (ANP) - De 19-jarige Kimi Antonelli is na zijn winst in de Grote Prijs van Japan de jongste leider ooit in het wereldkampioenschap van de Formule 1. Hij lost Lewis Hamilton af, die sinds zijn winst in de Grote Prijs van Spanje in 2007 in de boeken stond als jongste WK-leider ooit. Hamilton was destijds 22 jaar oud.
6 uur geledenSUZUKA (ANP) - Kimi Antonelli heeft zijn tweede zege op rij geboekt in de Formule 1. De 19-jarige Italiaan reed na een indrukwekkend optreden op het circuit van Suzuka zijn Mercedes naar de overwinning in de Grote Prijs van Japan.
7 uur geledenAUSTIN (ANP) - De Spaanse wegracer Jorge Martín (Aprilia) heeft bij de Grote Prijs van de Verenigde Staten de sprintrace gewonnen in de MotoGP. De coureur van Aprilia haalde op het circuit van Austin in Texas in de laatste ronde de Italiaan Francesco Bagnaia (Ducati) in.
8 uur geledenSUZUKA (ANP) - Teambaas Laurent Mekies van Red Bull zegt dat het team vooral moet leren voor het verbeteren van de auto's van Max Verstappen en Isack Hadjar. Met Verstappen op de elfde plaats bij de startopstelling en Hadjar op plek 8 lijkt het team niet mee te doen om de winst.
1 dag geledenBERGA (ANP) - Wielrenner Tom Pidcock gaat niet meer van start in de Ronde van Catalonië na zijn val in een ravijn in de vijfde etappe. Zijn ploeg Pinarello-Q36.5 meldt dat ze de Brit uit de wedstrijd halen.
1 dag geleden