Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oranje gaat het bij WK afstanden 'anders' doen op achtervolging

Oranje gaat het bij WK afstanden 'anders' doen op achtervolging

HEERENVEEN (ANP) - Oranje gaat bij de WK afstanden in Heerenveen een gewijzigde tactiek op de ploegachtervolging toepassen. Wat bondscoach Jan Coopmans precies heeft bedacht met zijn rijders blijft echter nog even ongewis. "Het wordt spannend, ja", erkent kopvrouw Ireen Wüst. "We gaan het anders doen, iets wat we nog niet gewend zijn. En dat meteen op een WK. Maar hoe we het gaan doen, willen we graag nog een beetje geheim houden."

Ook Sven Kramer, het boegbeeld bij de mannen, wil nog niet al te veel kwijt over de nieuwe manier van rijden. "Maar we zullen zeker elkaar gaan duwen. Zolang dat geoorloofd is, zullen we dat niet laten."

Nederland wil op de ploegachtervolging, met drie rijders per land in de baan, bij de Winterspelen van Peking 2022 twee keer olympisch goud winnen. Individuele kwaliteit is er meer dan voldoende, maar bij de recente wereldbekers in Heerenveen bleken andere landen succesvol met een afwijkende uitvoering.

"Je zou kunnen zeggen dat wij als Nederland een beetje hebben zitten slapen. Wij hebben ons niet doorontwikkeld op dit onderdeel en andere landen wel", betoogt Wüst, die vrijdag met Irene Schouten en Antoinette de Jong voor goud gaat.

Achter nieuwe aanpak

Noorwegen won bij de mannen eind vorige maand in Thialf na een race over acht ronden zonder aflossingen aan kop. Bij de vrouwen zegevierde Canada na zes ronden met een soortgelijke aanpak. Het treintje bleef de hele race intact, zonder de gebruikelijke wisselingen in de teamvolgorde. De achterliggende gedachte is duidelijk: de onderlinge aflossingen kosten meer tijd dan het uiteindelijk oplevert. Bovendien kunnen de rijders elkaar met duwende bewegingen in het gareel en op snelheid houden. De verwachting is dat Nederland bij de WK in Heerenveen nu ook kiest voor een dergelijke strategie.

"Iedereen staat achter deze nieuwe aanpak, omdat we bij andere ploegen hebben gezien dat het veel sneller gaat", zegt Wüst. "Het is niet zonder risico, maar we zullen het een jaar voor de Winterspelen toch een keer moeten gaan uitproberen. Ik denk dat we alle drie fysiek en mentaal sterk genoeg zijn om dit te kunnen uitvoeren, ook op een WK."

Kramer: "Ik ben sowieso voorstander van minder wisselingen aan kop. Patrick Roest bijvoorbeeld kan bij ons best acht rondjes vooraan blijven rijden. Met zijn grote motor kom je meteen een heel eind. Ik vraag me echter af of al dat duwen tot de essentie van het schaatsen behoort. Of het er lelijk uitziet? Nou ja, we moeten meegaan met de tijd. Als het mag, dan mag het."

Bondscoach Coopmans ontbreekt bij de WK afstanden vanwege privéomstandigheden.

Meer uit Sport

Richardson verslaat Lavreysen in finale sprint op EK baan

KONYA (ANP) - Baanwielrenner Harrie Lavreysen is er niet in geslaagd zijn Europese titel in het sprinttoernooi te prolongeren. De regerend olympisch en wereldkampioen verloor in het Turkse Konya in de finale van zijn Britse rivaal Matthew Richardson.

6 uur geleden
Winnares van olympische medaille polsstokspringen geschorst

TORONTO (ANP) - De Canadese polsstokspringster Alysha Newman is voorlopig geschorst. De winnares van het brons op de laatste Olympische Spelen in Parijs is afgelopen jaar driemaal in de fout gegaan met het doorgeven van haar verblijfplaatsen, de zogenoemde whereabouts. Dat meldde de Athletics Integrity Unit (AIU) woensdag.

6 uur geleden
Dorenbos pakt zilver op omnium bij EK baanwielrennen

KONYA (ANP) - Yanne Dorenbos heeft op de EK baanwielrennen in het Turkse Konya de zilveren medaille op het onderdeel omnium veroverd. De 25-jarige Castricummer moest in de meerkamp zijn meerdere erkennen in de Portugees Iúri Leitão, die hem op de puntenkoers te snel af was.

7 uur geleden
Stolz tevreden met snelle trainingsrit op 1500 meter in Milaan

MILAAN (ANP) - Jordan Stolz heeft enkele dagen voor de start van de Olympische Spelen in een trainingswedstrijd op de 1500 meter in het Milano Speed Skating Stadium een tijd van 1.44,26 geschaatst. De Amerikaanse topfavoriet ging niet voluit, maar schaatste als een van de weinigen met tempo door tot de finish en was blij met zijn tijd. "Ik denk dat het best een goede tijd is", reageerde de Amerikaan na afloop.

7 uur geleden
Directeur KNLTB wil gesprek met tennissers na kritiek Griekspoor

AMSTELVEEN (ANP) - Directeur Edu Jansing van de tennisbond KNLTB gaat in gesprek met een aantal topspelers. Dat heeft hij tegen het ANP gezegd naar aanleiding van kritiek die Tallon Griekspoor heeft geuit in de richting van de bond. Dat deed de nummer 1 van Nederland in gesprek met NU.nl waarin hij aankondigde zich voorlopig niet meer beschikbaar te stellen voor de Davis Cup.

7 uur geleden
Na Alcaraz meldt ook Zverev zich af voor tennistoernooi Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Na Carlos Alcaraz heeft ook Alexander Zverev zich afgemeld voor de 53e editie van de ABN AMRO Open in Rotterdam. De 28-jarige Duitse tennisser kampt met een enkelblessure en heeft van zijn fysiotherapeut het advies gekregen rust te nemen.

8 uur geleden
Van de Wouw start niet in finale bij EK baan, Van der Peet vijfde

KONYA (ANP) - Hetty van de Wouw is zonder te rijden haar Europese titel op de tijdrit kwijtgeraakt. De 27-jarige Nederlandse meldde zich op de EK baanwielrennen in het Turkse Konya vlak voor de start van de tijdrit af. Het is onduidelijk wat de reden voor de afzegging is.

8 uur geleden