Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oranje gaat het bij WK afstanden 'anders' doen op achtervolging

Oranje gaat het bij WK afstanden 'anders' doen op achtervolging

HEERENVEEN (ANP) - Oranje gaat bij de WK afstanden in Heerenveen een gewijzigde tactiek op de ploegachtervolging toepassen. Wat bondscoach Jan Coopmans precies heeft bedacht met zijn rijders blijft echter nog even ongewis. "Het wordt spannend, ja", erkent kopvrouw Ireen Wüst. "We gaan het anders doen, iets wat we nog niet gewend zijn. En dat meteen op een WK. Maar hoe we het gaan doen, willen we graag nog een beetje geheim houden."

Ook Sven Kramer, het boegbeeld bij de mannen, wil nog niet al te veel kwijt over de nieuwe manier van rijden. "Maar we zullen zeker elkaar gaan duwen. Zolang dat geoorloofd is, zullen we dat niet laten."

Nederland wil op de ploegachtervolging, met drie rijders per land in de baan, bij de Winterspelen van Peking 2022 twee keer olympisch goud winnen. Individuele kwaliteit is er meer dan voldoende, maar bij de recente wereldbekers in Heerenveen bleken andere landen succesvol met een afwijkende uitvoering.

"Je zou kunnen zeggen dat wij als Nederland een beetje hebben zitten slapen. Wij hebben ons niet doorontwikkeld op dit onderdeel en andere landen wel", betoogt Wüst, die vrijdag met Irene Schouten en Antoinette de Jong voor goud gaat.

Achter nieuwe aanpak

Noorwegen won bij de mannen eind vorige maand in Thialf na een race over acht ronden zonder aflossingen aan kop. Bij de vrouwen zegevierde Canada na zes ronden met een soortgelijke aanpak. Het treintje bleef de hele race intact, zonder de gebruikelijke wisselingen in de teamvolgorde. De achterliggende gedachte is duidelijk: de onderlinge aflossingen kosten meer tijd dan het uiteindelijk oplevert. Bovendien kunnen de rijders elkaar met duwende bewegingen in het gareel en op snelheid houden. De verwachting is dat Nederland bij de WK in Heerenveen nu ook kiest voor een dergelijke strategie.

"Iedereen staat achter deze nieuwe aanpak, omdat we bij andere ploegen hebben gezien dat het veel sneller gaat", zegt Wüst. "Het is niet zonder risico, maar we zullen het een jaar voor de Winterspelen toch een keer moeten gaan uitproberen. Ik denk dat we alle drie fysiek en mentaal sterk genoeg zijn om dit te kunnen uitvoeren, ook op een WK."

Kramer: "Ik ben sowieso voorstander van minder wisselingen aan kop. Patrick Roest bijvoorbeeld kan bij ons best acht rondjes vooraan blijven rijden. Met zijn grote motor kom je meteen een heel eind. Ik vraag me echter af of al dat duwen tot de essentie van het schaatsen behoort. Of het er lelijk uitziet? Nou ja, we moeten meegaan met de tijd. Als het mag, dan mag het."

Bondscoach Coopmans ontbreekt bij de WK afstanden vanwege privéomstandigheden.

Meer uit Sport

Judoka Van Krevel verliest op EK strijd om het brons

TBILISI (ANP) - Naomi van Krevel heeft op de EK judo in het Georgische Tbilisi naast een bronzen medaille gegrepen in de klasse tot 52 kilogram. De 25-jarige judoka verloor in de strijd om het brons van de Spaanse Ariane Toro Soler, die eerder werd uitgeschakeld in de halve finale.

6 uur geleden
Brisbane houdt vast aan omstreden roeilocatie voor Spelen 2032

BRISBANE (ANP/RTR) - De organisatie van de Olympische Spelen van 2032 in het Australische Brisbane ziet geen reden om te kijken naar een alternatieve locatie voor het olympische roeitoernooi. De roeiwedstrijden moeten plaatsvinden in de rivier de Fitzroy in de deelstaat Queensland, die bekendstaat om sterke getijden en als leefgebied van krokodillen.

11 uur geleden
Poolse Swiatek begint gravelseizoen met zege op Siegemund

STUTTGART (ANP/AFP) - Iga Swiatek is overtuigend begonnen aan haar gravelseizoen. De Poolse tennisster boekte in Stuttgart in de achtste finales een duidelijke zege op de Duitse Laura Siegemund: 6-2 6-3.

1 dag geleden
Giri verslaat Blübaum en beëindigt Kandidatentoernooi als tweede

PEGEIA (ANP) - Schaker Anish Giri is als tweede geëindigd op het Kandidatentoernooi op Cyprus. De 31-jarige Nederlandse grootmeester versloeg in de veertiende en laatste ronde in Pegeia de Duitser Matthias Blübaum.

1 dag geleden
Alcaraz trekt zich met polsblessure terug uit toernooi Barcelona

BARCELONA (ANP/AFP) - Carlos Alcaraz doet deze week niet mee aan het ATP-tennistoernooi van Barcelona. De Spanjaard heeft een polsblessure, meldt de organisatie.

1 dag geleden
Murray stopt er na zeven grandslamtitels in dubbelspel mee

LONDEN (ANP/RTR) - Tennisser Jamie Murray beëindigt zijn topsportloopbaan. De 40-jarige Schot, de broer van de al eerder gestopte Andy Murray, heeft dat woensdag gemeld.

1 dag geleden
Wielrenner Merlier sprint naar winst in Ronde van Limburg

TONGEREN-BORGLOON (ANP) - Tim Merlier heeft de Ronde van Limburg gewonnen. De Belgische wielrenner van Soudal Quick-Step was veruit de beste in de sprint in Tongeren-Borgloon in Belgisch Limburg. De Colombiaan Fernando Gaviria werd op meerdere fietslengtes tweede, voor Floris van Tricht uit België. Merlier won de Ronde van Limburg voor de tweede keer in zijn carrière. Een week geleden schreef hij ook al de Scheldeprijs op zijn naam.

1 dag geleden