Oranje 22 jaar na 'Drama van Dublin' terug op Lansdowne Road
DUBLIN (ANP) - Van de huidige selectie van het Nederlands elftal waren Quilindschy Hartman, Ian Maatsen, Xavi Simons en Bart Verbruggen nog niet eens geboren. Daley Blind, met 33 jaar de oudste international op dit moment, is vermoedelijk een van de weinigen die er nog wel wat herinneringen aan heeft. De Ier Jason McAteer bezorgde het Nederlandse voetbal op 1 september 2001 een nieuw trauma door in een beslissende groepswedstrijd in de kwalificatie voor het WK van 2002 als enige te scoren: 1-0. Oranje keert na 22 jaar terug op Lansdowne Road en kan daar zondag een flinke stap zetten op weg naar het EK van volgend jaar in Duitsland.
Het is een van de meest bijzondere momenten uit de vorig jaar uitgebrachte documentaire 'Louis', over het leven van de trainer Louis van Gaal. De voormalige bondscoach van Oranje is het met de broers Frank en Ronald de Boer, die bij hem op de achterbank in de auto zitten, duidelijk niet eens over de oorzaak van het mislopen van het WK in Japan en Zuid-Korea. De tweeling was van mening dat Van Gaal de 'gouden generatie' van toen wat meer vrijheid en eigen verantwoordelijkheid had mogen geven. Onzin, is Van Gaal tot de dag van vandaag van mening.
Na de verloren halve finale op het WK van 1998 tegen Brazilië én de verloren halve eindstrijd op het EK van 2000 in eigen land in Italië, met respectievelijk Guus Hiddink en Frank Rijkaard als bondscoach, moest het onder Van Gaal gebeuren. In een poule met Portugal en Ierland faalde Oranje echter jammerlijk. Het Nederlands elftal ontbrak voor het eerst sinds 1986 op de mondiale eindronde en Van Gaal vertrok.
Zoveel als toen hangt er dit keer niet van af voor het elftal van de huidige bondscoach Ronald Koeman, al kan een nieuwe nederlaag in Dublin Oranje wel in de problemen brengen. Na de zege van 3-0 op Griekenland staat het Nederlands elftal tweede in kwalificatiegroep B, achter Frankrijk, en heeft het deelname aan het EK in eigen hand.
Het stadion waar Oranje 22 jaar geleden verloor, werd in 2007 afgebroken. Op dezelfde plek herrees het Aviva Stadium, dat in 2010 openging. Nederland speelde na het echec van 2002 nog twee keer in Dublin, beide malen vriendschappelijk. In augustus 2006 won Oranje met 4-0 dankzij doelpunten van Klaas-Jan Huntelaar (twee keer), Arjen Robben en Robin van Persie. De laatste ontmoeting in 2016 eindigde onbeslist (1-1). Luuk de Jong scoorde voor het Nederlands elftal.
Meer uit Voetbal
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Oud-profvoetballer Glen De Boeck is in de nacht van zondag op maandag op 54-jarige leeftijd overleden. De Belg kreeg vrijdag een zware hersenbloeding en lag sindsdien in coma. Dat meldt zijn familie.
4 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een vrouw is in Zuid-Korea veroordeeld tot vier jaar cel voor het afpersen van de bekende voetballer Son Heung-min. Ze beweerde zwanger te zijn van zijn kind en maakte hem zo 300 miljoen won, omgerekend zo'n 175.000 euro, afhandig. Een medeverdachte kreeg een celstraf van twee jaar voor poging tot afpersing.
5 uur geledenMADRID (ANP) - Real Madrid heeft in de strijd om de Spaanse landstitel een dure nederlaag geleden. De ploeg van coach Xabi Alonso verloor op eigen veld met 2-0 van Celta, de nummer 14 in La Liga. Real beëindigde het duel met negen man.
14 uur geledenNAPELS (ANP) - Napoli heeft de koppositie in de Italiaanse Serie A heroverd. De club versloeg met Noa Lang en Sam Beukema in de basis Juventus met 2-1. Het was de derde zege op rij voor de Napolitanen, die op 31 punten komen. Inter heeft er 30. AC Milan kan op gelijke hoogte komen als het maandag bij Torino wint.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voetbalsters van Ajax hebben zich hersteld van de ruime nederlaag (7-1) die de ploeg twee weken geleden leed bij PEC Zwolle. Het team van coach Anouk Bruil won ditmaal zelf met grote cijfers van FC Utrecht: 8-0.
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Sparta Rotterdam is door een thuisoverwinning tegen NAC Breda naar de negende plaats van de Eredivisie geklommen. De Rotterdammers wonnen op Het Kasteel met 1-0 door een doelpunt van Shunsuke Mito. Sparta heeft na vijftien wedstrijden 20 punten. NAC staat zeventiende met 12 punten.
18 uur geledenVOLENDAM (ANP) - Trainer Rick Kruys (40) heeft zijn aflopende contract bij FC Volendam verlengd tot medio 2028. Dat heeft de club zondag bekendgemaakt. Eerder op de dag verloor het elftal van Kruys thuis met 3-2 van NEC. FC Volendam staat op de vijftiende plaats.
19 uur geleden