Or Sabic voelt zich buitenspel gezet bij verhuizing hoofdkantoor
AMSTERDAM (ANP) - De ondernemingsraden van petrochemiebedrijf Sabic voelen zich buitenspel gezet door de directie bij een voorgenomen verhuizing van het Europese hoofdkantoor in Sittard naar Amsterdam. Door die verhuizing zou een deel van het personeel van Sabic Limburg (Geleen) en Sabic Innovative Plastics (Bergen op Zoom) voortaan in Amsterdam moeten werken. Door de reisafstand vrezen de raden dat veel personeel zal vertrekken.
De raden van de Sabic-locaties in Geleen en Bergen op Zoom zijn naar eigen zeggen onvoldoende betrokken bij het besluitvormingsproces, kwam donderdag naar voren tijdens een zitting bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
Zo kreeg de or van Sabic in Limburg voor het eerst lucht van de verhuisplannen in december 2021. Daarop is zij de directie gaan bevragen, waaruit naar voren kwam dat er eigenlijk al een volledig uitgewerkt plan lag. "Na een presentatie van de plannen in februari 2022 werd het stil richting de or. Maar de trein denderde voort", constateert de raadsvrouw die de or bijstaat.
Goede verbindingen
In Bergen op Zoom hoorde het personeel voor het eerst over de plannen via de collega's uit Limburg, aldus de advocate. Maar ook na die tijd hadden beide ondernemingsraden naar eigen zeggen weinig meer in te brengen. "Het was in beton gegoten", stellen zij.
Sabic stelt echter dat er wel degelijk een "inhoudelijk debat" is gevoerd met de raden. De verhuizing is volgens Sabic onder meer noodzakelijk door de aanwezigheid van het bedrijf in Europa, die de afgelopen jaren is vergroot. De locatie is bewust gekozen: in Amsterdam zijn goede verbindingen met de rest van de wereld, er is veel talent te vinden en de hoofdstad is een toonaangevende plek, legt de advocaat namens het chemiebedrijf uit.
Flinke impact
Als de verhuizing doorgaat, zou een deel van het kantoorpersoneel tien dagen per maand op het nieuwe kantoor in de hoofdstad gaan werken. Volgens de ondernemingsraden heeft dat een flinke impact op de privélevens van de medewerkers. Sabic stelt echter dat het om functies gaat met Europese of wereldwijde verantwoordelijkheid. "Bij de functies mag je als werkgever een zekere flexibiliteit verwachten als het gaat om een verhuizing", aldus de raadsman.
De ondernemingskamer doet op 7 maart uitspraak.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.
8 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
13 uur geleden