Opwinding over eerste testbeelden Europese ruimtetelescoop Euclid
PARIJS (ANP) - De Europese ruimtetelescoop Euclid, die ongeveer een maand geleden werd gelanceerd, heeft zijn eerste beelden naar de aarde gestuurd. Het zijn proefopnames, bedoeld om de apparatuur aan boord te testen, maar die leiden al tot grote opwinding bij de wetenschappers achter de missie, onder wie astronomen van de universiteiten van Groningen en Leiden.
De Euclid moet miljarden stelsels zoals onze Melkweg in kaart brengen en heel nauwkeurig bepalen waar die staan. Dat levert de grootste, nauwkeurigste driedimensionale kaart van het heelal ooit op. Uit die kaart kunnen wetenschappers afleiden hoe het heelal zich in de afgelopen 10 miljard jaar heeft ontwikkeld en hoe het nog steeds uitdijt.
Die kennis kan helpen om twee mysteries in het universum op te lossen, namelijk donkere materie en donkere energie. Donkere materie zorgt voor zwaartekracht, donkere energie zorgt ervoor dat het heelal steeds sneller uitdijt. Vrijwel het hele universum bestaat daar waarschijnlijk uit. Volgens de theorie zouden ze moeten bestaan, anders wankelen alle natuurwetten, maar het is nog altijd niet gelukt om ze waar te nemen en vast te stellen. "Op basis van deze eerste opnames verwachten we veel te ontdekken over de verdeling van donkere materie in het heelal", zegt sterrenkundige Koen Kuijken van de Universiteit Leiden in een verklaring van de Nederlandse Onderzoekschool voor Astronomie (NOVA).
De Euclid werd op 1 juli gelanceerd vanuit Cape Canaveral in de Verenigde Staten. Daarna vloog hij naar zijn werkplek, op 1,5 miljoen kilometer afstand. Het duurt nog ongeveer twee maanden om alle onderdelen af te stellen en te testen. Daarna kan de Euclid zes tot elf jaar lang het heelal meten. Het verwerken van alle gegevens is de verantwoordelijkheid van Nederland. Dat gaat onder meer via een datacentrum in Groningen.
Meer uit Binnenland
WEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
1 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
2 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich steeds verder uit, meldt de veiligheidsregio. Het vuur springt op meerdere plekken over via boomtoppen.
3 uur geledenWINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide ten westen van Eindhoven is nog niet onder controle. Het vuur breidt zich nog uit, laat een woordvoerder van de brandweer weten. De brand heeft een geschatte omvang van ongeveer 500 bij 500 meter.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Natuurbranden zorgden in april al vijf keer voor NL-Alerts, twee meer dan in heel 2025. Dat blijkt uit een ANP-analyse van alle gepubliceerde NL-Alerts in 2026 en 2025.
3 uur geledenWINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide bij Eindhoven is aan één kant onder controle, in de buurt van het dorp Wintelre. Daar neemt de rookontwikkeling af. Aan de andere kant is het vuur nog niet onder controle. De brandweer verwacht geen grote uitbreidingen meer, maar denkt nog uren bezig te zijn met blussen. Het nablussen wordt mogelijk nachtwerk, vertelt een woordvoerder.
3 uur geledenWEERT (ANP) - In verschillende delen van Nederland staan donderdag natuurgebieden in brand. In het Gelderse 't Harde brak woensdag een brand uit op een militair oefenterrein. Die brand is donderdag nog niet onder controle gebracht. Inmiddels staat ook een oefenterrein in Weert deels in brand, evenals een stuk van de Oirschotse Heide in Noord-Brabant. Daar waren militairen aan het oefenen toen het vuur ontstond.
4 uur geleden