Opvoedtraining ex-gedetineerde moeders positief voor haar en kind
DEN HAAG (ANP) - Opvoedondersteuning voor moeders die in de gevangenis zaten, blijkt een positief effect te hebben op de vrouwen zelf en hun opgroeiende kinderen. Tot tien jaar na de interventie blijkt dat deze ex-gedetineerde moeders minder vaak weer in de fout zijn gegaan dan vrouwen die niet aan het programma meededen, schrijft minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) in een brief aan de Tweede Kamer. Ook hun kinderen vertonen minder crimineel en probleemgedrag.
In de groep die meedeed aan Betere Start zaten 145 moeders met 210 kinderen. De groep zonder ondersteuning telde 79 moeders met 118 kinderen. De kinderen varieerden in leeftijd van 2 tot 10 jaar en werden gevolgd tot in hun puberteit of jongvolwassenheid. Van de interventiemoeders beging 40 procent weer een strafbaar feit en van de groep zonder ondersteuning was dat 55 procent. Het aantal misdrijven was bijna de helft minder dan in de vergelijkingsgroep.
Volgens Weerwind laat dit langlopende onderzoek, dat nog eerder nooit in Nederland is uitgevoerd, zien dat interventie nuttig is. Het gaat niet alleen om een afname van misdrijven maar ook om de gunstige maatschappelijke impact en kostenbesparing. Betere Start laat zien dat dit de vicieuze cirkel kan doorbreken van het overdragen van crimineel gedrag op een volgende generatie. Op dit moment wordt het programma aangeboden via drie gevangenissen voor vrouwen in Nieuwersluis, Ter Peel en Zwolle). Er is een groepsgedeelte met veertien wekelijkse bijeenkomsten waar vaardigheden worden opgedaan, en later nog een individuele training in de gezinssituatie, om de overgang naar thuis goed laten verlopen en nazorg te organiseren.
Omdat vrouwen maar 5 procent van de gevangenisbewoners uitmaken, zal het effect nog groter zijn als dit soort ondersteuning plaatsheeft bij (ex-)gedetineerde vaders. De minister gaat verkennen of dit haalbaar en effectief kan zijn. Op dat terrein lopen al een paar initiatieven op vadervleugels in de gevangenis in Leeuwarden en Veenhuizen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De zaak over de voorbereiding van een aanslag op prinses Amalia en prinses Alexia wordt op 17 augustus inhoudelijk behandeld. Dat werd maandagochtend duidelijk tijdens een korte zitting in de rechtbank in Den Haag, waarbij de verdachte, de 33-jarige Anne Romke van der H., en zijn advocaat niet aanwezig waren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat een universitaire lerarenopleiding volgt stijgt, blijkt uit cijfers van koepelorganisatie Universiteiten van Nederland (UNL). Voor het afgelopen collegejaar waren er 13,5 procent meer inschrijvingen dan het jaar ervoor. Het is volgens UNL het tweede jaar op rij dat er een "stevige toename" is, de jaren ervoor nam de instroom juist af.
3 uur geledenSAPPEMEER (ANP) - In het Groningse Sappemeer heeft zondagavond om 19.08 uur een aardbeving plaatsgevonden. De beving had een magnitude van 1,6 en zat op 3 kilometer diepte. Dat meldt het KNMI.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben in Rotterdam-Zuid meegedaan aan de stille tocht ter nagedachtenis aan Jahfairel, de 18-jarige jongeman die afgelopen dinsdag werd doodgeschoten in Nijmegen, meldt een ANP-verslaggever. De tocht eindigde met het drie keer roepen van zijn naam en een applaus.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee meldt "extra aandacht" te hebben voor de verdachte van de aanslag in Berlijn. Tijdens de Pride reed zaterdag iemand met een busje in op publiek en hij zou daarna ook op mensen hebben ingestoken. Er viel één dode en er raakten 29 mensen gewond.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het festival Milkshake in Amsterdam wordt zondag om 17.00 uur een minuut stilte gehouden vanwege de aanslag tijdens de Pride in Berlijn. Dat laat een woordvoerder van het evenement weten. "Liefde, zichtbaarheid en solidariteit zullen altijd sterker zijn dan angst", benadrukt de organisatie in een verklaring.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn geen Nederlanders onder de slachtoffers van de aanslag zaterdag in Berlijn. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken zondag begin van de middag.
22 uur geleden