Opvanglocatie Oekraïners in Jaarbeurs mogelijk tijdelijk dicht
UTRECHT (ANP) - Het is niet uitgesloten dat de aanmeldlocatie voor Oekraïense vluchtelingen in de Jaarbeurs in Utrecht op korte termijn tijdelijk dicht moet. Als het aantal Oekraïners dat zich in Nederland meldt niet afneemt en er vanuit de Utrechtse aanmeldlocatie onvoldoende vluchtelingen kunnen doorstromen naar een reguliere opvangplek, dan zit er niets anders op dan de deuren tijdelijk te sluiten. Dat laat een woordvoerder van de Veiligheidsregio Utrecht weten in reactie op een bericht van De Telegraaf. De krant meldde maandag dat het aanmeldcentrum overvol is en de komende dagen dreigt te moeten dichtgaan.
In de Jaarbeurs in Utrecht is plek voor 140 vluchtelingen uit Oekraïne. Zij worden daar geregistreerd en het is de bedoeling dat ze daarna zo snel mogelijk naar een andere locatie worden overgeplaatst. Die doorstroom hapert al langere tijd, omdat er elders te weinig opvangplekken zijn. In november waarschuwde de Veiligheidsregio Utrecht nog voor een nijpende situatie, waarbij nieuwe vluchtelingen uit Oekraïne uiteindelijk zouden kunnen worden geweigerd.
De woordvoerder van de veiligheidsregio licht toe dat het verschil met november te maken heeft met de doorstroom van Oekraïense vluchtelingen. "De instroomaantallen zijn ongeveer gelijk, maar we merken dat de uitstroom nu wat meer stokt", laat hij weten. Dat maakt het risico op tijdelijke sluiting reëel, zegt hij.
Dagkoersen
Volgens de woordvoerder melden zich iedere dag zo'n vijftig tot zeventig Oekraïense vluchtelingen in Utrecht, bijna de helft dus van het totale aantal plekken daar. Hoeveel Oekraïners dagelijks doorstromen naar een andere locatie is lastig te zeggen, omdat het aanbod iedere dag anders is. "Het zijn echt dagkoersen", aldus de woordvoerder. "Als een gemeente bij wijze van spreken een grote sporthal aanbiedt, biedt dat weer ademruimte. Maar dat kan ook zo weer anders zijn." Wel ziet de veiligheidsregio naar eigen zeggen een "tendens dat het aanbod steeds meer beperkt is".
Als de veiligheidsregio zich genoodzaakt ziet om de deuren van de aanmeldlocatie in de Jaarbeurs tijdelijk te sluiten, zullen Oekraïners hun heil ergens anders moeten zoeken, aldus de zegsman. Volgens hem wijken zij dan meestal uit naar België of Duitsland. "Uiteraard zullen wij kwetsbare mensen, zoals mensen met acute fysieke en psychische aandoeningen, senioren van 70+ en alleenreizende kinderen, gewoon blijven opvangen."
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dodelijke slachtoffers die vielen bij het auto-ongeluk in Den Haag waarbij het voertuig kort door de politie werd achtervolgd, zijn twee vrouwen en een man. De persoon die gewond raakte, is een vrouw. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie (OM) donderdag bekendgemaakt.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Peter Plasman, de advocaat van de vrouw die Marco Borsato beschuldigde van ontucht, is ervan overtuigd dat het proces rond de zanger nog niet klaar is. "Gezien de inzet en de belangen die aan de orde zijn, verwacht ik dat het Openbaar Ministerie in hoger beroep zal gaan", zei hij bij het verlaten van de rechtbank in Utrecht.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Advocaten Geert-Jan Knoops en Carry Knoops weten nog niet of Marco Borsato een zaak wil maken van de tegenaangifte die hij in 2021 deed tegen de vrouw die hem beschuldigde van ontucht. De zanger beschuldigde haar en haar moeder van het doen van een valse aangifte, smaad en laster.
4 uur geleden