'Optreden Halsema was de ene blunder op de andere fout'
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse VVD-fractievoorzitter Marianne Poot omschrijft het optreden van burgemeester Femke Halsema tijdens de antiracismedemonstratie als "de ene blunder op de andere fout". Ze meent ook aan de hand van de naar buiten gebrachte WhatsAppgesprekken tussen Halsema en minister Ferd Grapperhaus (Veiligheid en Justitie) dat ze een burgemeester is die niet boven de partijen staat. Ze citeerde daarbij uit een van de berichten, waarin de GroenLinks-burgemeester schreef: "En ik begrijp goed dat rechts Nederland een gouden kans ziet".
CDA-leider Diederik Boomsma neemt het Halsema onder meer kwalijk dat ze aangaf dat de demonstratie te belangrijk was om te onderbreken. "Dat voelt als een klap in het gezicht van alle Nederlanders die zich wel aan de regels hebben gehouden."
Fractieleider Annabel Nanninga van Forum voor Democratie vond het optreden van burgemeester Femke Halsema tijdens de demonstratie op de Dam "ontluisterend en een burgemeester onwaardig". Ze zei te verwachten dat Halsema "zal reageren zoals we van haar gewend zijn". "Ze zal vroom en hautain praatjes vertellen over de rechtsstaat en zichzelf opwerpen als hoeder van de democratie." Maar "er was miscommunicatie, de drukte was niet voorzien, er was geen noodplan. In plaats van dat ze als goed burgemeester excuses maakte gedroeg ze zich inflammatoir en regentesk. Geen hand in eigen boezem, vingers wezen naar iedereen maar niet naar de burgemeester."
De Partij van de Ouderen zegde bij monde van fractievoorzitter Wil van Soest het vertrouwen in Halsema op. "Deze burgemeester heeft zichzelf gediskwalificeerd."
Halsema moet zich woensdag verantwoorden in de gemeenteraad voor haar handelen tijdens de demonstratie op 1 juni op de Dam. De oppositie heeft een motie van wantrouwen aangekondigd.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, patiëntgegevens gestolen, waaronder medische gegevens. Dat laat het bedrijf donderdag weten.
2 uur geledenASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
7 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De Roemeense kunstschatten die begin 2025 werden gestolen uit het Drents Museum in Assen zullen snel weer te zien zijn in Roemenië. Het Roemeense ministerie van Cultuur heeft aangekondigd dat de gouden helm van Cotofenesti en de twee Dacische armbanden dinsdag worden gepresenteerd in het Nationaal Historisch Museum in Boekarest.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rotterdam Airport en Eindhoven Airport hebben toch natuurvergunningen nodig, heeft de rechter bepaald. Het kabinet vond enkele jaren geleden dat dat niet nodig was, maar natuurorganisaties en omwonenden hebben dat aangevochten.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat roept weggebruikers bij drukte door de werkzaamheden aan de snelweg A2 komend weekend op niet af te wijken van de omleidingsroute. "Rijd niet binnendoor of op de navigatie", zegt een woordvoerster. Meerdere omliggende gemeenten hadden de afgelopen weekenden veel last van sluipverkeer, omdat de A2 richting Utrecht dicht was tussen de knooppunten Everdingen en Oudenrijn.
9 uur geleden