Optimisme over AI stuwt beurskoers ASMI, ASML en Besi
AMSTERDAM (ANP) - Optimisme over de ontwikkelingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) heeft de beurskoers van chipbedrijven ASMI, ASML en Besi vrijdag flink vooruitgeholpen. Beleggers zetten de fondsen tot 6,5 procent hoger in de lijst met hoofdbedrijven op de Amsterdamse beurs.
Over de gehele linie was de stemming op de Europese beurzen eveneens positief. De zorgen die al de hele week boven de markt hangen over de aanhoudende politieke strijd rond het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid, verdwenen wat naar de achtergrond. De markten lijken er dus vertrouwen in te hebben dat de Republieken en Democraten tijdig tot een akkoord zullen komen.
Geholpen door de flinke winsten van de chipbedrijven ging de AEX-index op Beursplein 5 met een plus van 1,7 procent het weekend in op 767,86 punten. De MidKap won 0,8 procent tot 927,82 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs stegen tot 1,2 procent.
Eerdere koerswinsten
Donderdag werden al forse koerswinsten geboekt in de chipsector. Dat kwam doordat de Amerikaanse chipproducent Nvidia liet weten de vraag naar chips voor datacenters nauwelijks te kunnen bijbenen door de grote aandacht voor AI-toepassingen. Dat is goed nieuws voor ASML, dat chipmachines maakt, en toeleveranciers als ASMI en Besi.
Bij de middelgrote fondsen aan het Damrak ging InPost vrijdag aan kop met een plus van ruim 5 procent tot 9,91 euro. Grootaandeelhouder Advent verkoopt een belang van 15 procent in de Poolse aanbieder van pakketkluisjes voor 10 euro per aandeel aan investeringsbedrijf PPF.
Vivoryon, subsidie Avantium
Vivoryon steeg op zijn beurt ruim 2 procent. De biotechnoloog haalde 25 miljoen euro op met de verkoop van aandelen en heeft nu voldoende geld in kas tot de tweede helft van 2024 voor de verdere ontwikkeling van zijn kandidaatmedicijnen.
Chemiebedrijf Avantium kreeg een Europese subsidie van 1,5 miljoen euro en klom bijna 3 procent. Gamesbedrijf Azerion was opnieuw een opvallende stijger met een plus van dik 28 procent. Het aandeel laat de afgelopen dagen al een flinke opmars zien zonder duidelijke reden.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0710 dollar waard, tegen 1,0722 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie klom 0,9 procent in prijs tot 72,48 dollar. Brentolie kostte 0,7 procent meer op 76,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het verkorten van de WW kan iets helpen om extra mensen aan het werk te krijgen, maar het effect is "beperkt", heeft het Centraal Planbureau (CPB) becijferd. Een kabinetsplan met zo'n maatregel werd onlangs uitgesteld na forse kritiek vanuit de vakbonden en meerdere oppositiepartijen.
17 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met gemengde uitslagen de handelsdag uitgegaan. Techgraadmeter Nasdaq bereikte een nieuw recordniveau, terwijl beleggers tegelijkertijd de ontwikkelingen tussen de Verenigde Staten en Iran scherp in de gaten hielden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) vindt de stap van WSP Global om het bod op ingenieursbureau Arcadis in te trekken "zeer begrijpelijk" vanuit de Canadezen bezien. "Het is zeer spijtig dat een beursgenoteerde onderneming als Arcadis het niet nodig vond om in gesprek te gaan met een serieus bedrijf", laat adjunct-directeur Errol Keyner van de belangenclub voor beleggers weten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse overheid gaat de steun uitbreiden voor inwoners van het land die het hardst getroffen worden door de stijgende brandstofprijzen. Dat heeft de Franse minister van Financiën Roland Lescure gezegd. Hij heeft nieuwe maatregelen aangekondigd om huishoudens te helpen die kampen met hoge brandstofkosten door het conflict in het Midden-Oosten.
4 uur geledenMONTREAL (ANP) - Het Canadese bedrijf WSP Global staakt zijn pogingen om advies- en ingenieursbedrijf Arcadis over te nemen. WSP had langere tijd interesse in Arcadis, maar die onderneming sloeg tot twee keer toe biedingen af. De Canadezen hebben besloten om hun bod op het Nederlandse bedrijf in te trekken, werd dinsdag bekendgemaakt.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De financieel topman van achterafbetaaldienst Klarna, Niclas Neglen, stapt over naar betaalbedrijf Adyen. Zijn benoeming gaat naar verwachting in op 1 februari, maakte Adyen dinsdag bekend.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stichting achter de massaclaim tegen Booking.com wil dat een Nederlandse rechter zich bij deze zaak ook buigt over het Amerikaanse moederbedrijf en een in Singapore gevestigd zusterplatform. Dat kwam dinsdag naar voren tijdens de eerste zitting over de massaclaim in de rechtbank in Amsterdam.
6 uur geleden