Optimisme op beurzen over economisch herstel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen lieten maandag mooie winsten zien. Een sterke rally op de Chinese beurzen zorgde voor optimisme bij beleggers over het herstel van de op twee na grootste economie ter wereld. De aanhoudende stijging van het aantal coronabesmettingen wereldwijd wakkerde daarbij de hoop aan op meer steunmaatregelen van de centrale banken.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,2 procent in de plus op 575,24 punten. De MidKap klom 1 procent tot 774,62 punten. De beursgraadmeters in Parijs en Londen gingen tot 2 procent vooruit. De DAX in Frankfurt steeg 1,6 procent na een flinke toename van de Duitse fabrieksorders in mei.
Aanvoerders in de AEX waren ABN AMRO en staalmaker ArcelorMittal met winsten van 5,6 en 4,6 procent. Zwaargewicht Shell steeg 1,8 procent. Topman Ben van Beurden verklaarde in een interview met Het Financieele Dagblad dat het vertrek van het hoofdkantoor uit Nederland een van de oplossingen is om een einde te maken aan de dubbele aandelenstructuur van het Brits-Nederlandse olie- en gasconcern. Betaalbedrijf Adyen voerde de schaarse dalers aan met een verlies van 0,7 procent.
Air France-KLM
BAM won 2,6 procent bij de middelgrote bedrijven. De bouwer wil Ruud Joosten benoemen tot nieuwe topman. Hij moet de opvolger worden van Rob van Wingerden die eerder dit jaar vertrok. Joosten is nu nog operationeel directeur van verfreus AkzoNobel (plus 2,2 procent).
Air France-KLM daalde een fractie. Air France bevestigde ruim 7600 banen te moeten schrappen om de coronacrisis te doorstaan. De Franse tak van de luchtvaartcombinatie snijdt daarbij vooral hard in het personeelsbestand van zijn regionale vliegmaatschappij HOP!
Commerzbank
In Frankfurt dikte Commerzbank 6,5 procent aan. Volgens persbureau Bloomberg is de Nederlander Roland Boekhout topkandidaat om de nieuwe topman te worden van de tweede bank van Duitsland, als opvolger van vertrekkend bestuursvoorzitter Martin Zielke. Wirecard kelderde bijna 19 procent. De Europese en Amerikaanse activiteiten van de door een boekhoudschandaal getroffen Duitse betalingsverwerker waren volgens zakenkrant Financial Times al jaren verlieslatend.
De euro was 1,1284 dollar waard, tegen 1,1242 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder op 40,81 dollar. Brentolie klom 1,5 procent in prijs tot 43,44 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Op de internationale luchthaven in Berlijn kunnen vrijdagochtend nog steeds geen vliegtuigen landen of opstijgen vanwege ijzel. Donderdagavond werd het vliegverkeer op de luchthaven in de Duitse hoofdstad al volledig stilgelegd en leidde het winterse weer tot veel annuleringen.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De handel tussen Nederland en Duitsland is afgelopen jaar opnieuw gegroeid. Volgens de Duits-Nederlandse Handelskamer, die cijfers van statistiekbureau Destatis analyseerde, blijven onder meer de bedden van het Nederlandse merk Auping en kleding van het Duitse Zalando populair aan de andere kant van de grens. Energie en chemische producten werden juist minder verhandeld, wat past bij de krimpende Duitse industrie en transformatie richting een hoogwaardigere economie.
28 minuten geledenHOOFDDORP (ANP/AFP) - Stellantis, het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, heeft gewaarschuwd voor een last van 22 miljard euro, vooral vanwege een "aanzienlijke overschatting" van de overstap naar elektrische voertuigen. Het autoconcern schrijft dat bedrag daarom af, meldt Stellantis vrijdag.
49 minuten geledenDELFT (ANP) - Aardewerkproducent Royal Delft, de maker van het Delfts blauw, neemt kaasgereedschapproducent Boska over. Met de overname is 10,5 miljoen euro gemoeid, melden de twee Nederlandse bedrijven in een verklaring.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag licht lager geopend. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende uitverkoop onder de Amerikaanse techaandelen op Wall Street. In Amsterdam gingen de dataleveranciers Wolters Kluwer en RELX weer omlaag met minnen tot 4 procent. Wereldwijd staan de data- en softwarebedrijven deze week flink onder druk door de vrees dat de AI-assistent van techbedrijf Anthropic voor juristen hard gaat concurreren met diensten van deze bedrijven.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Tijdelijk Noodfonds Energie wil snel met de nieuwe coalitie spreken over een vlotte heropening vanwege de kou. "We maken een koudere winter mee dan de afgelopen jaren. De energievraag is hoog en veel gezinnen moeten noodgedwongen de keuze maken tussen stoken of koken", zegt het Noodfonds vrijdag.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland moet zich bij het verhogen van de defensie-uitgaven niet richten op tanks, maar op zaken waarin Nederland uitblinkt. Dat betogen economen van De Nederlandsche Bank (DNB) vrijdag na nieuw onderzoek.
2 uur geleden