Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Optimisme op aandelenbeurs Amsterdam na inflatiecijfers VS

Optimisme op aandelenbeurs Amsterdam na inflatiecijfers VS

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met een duidelijke winst gesloten. Beleggers reageerden opgelucht op de nieuwe inflatiecijfers uit de Verenigde Staten, waar de kosten voor het levensonderhoud minder hard stegen dan in de voorgaande maanden. Chipbedrijven ASMI en Besi waren de grootste winnaars in de AEX.

Kort nadat de inflatiecijfers bekend werden schoot de hoofdgraadmeter op het Damrak omhoog. Als de inflatie afzwakt, is de kans groter dat de Amerikaanse Federal Reserve een pauze inlast bij het verhogen van de rente. Dat zou weer gunstig zijn voor de waardering van aandelen.

De AEX-index eindigde 1 procent hoger op 767,71 punten. De MidKap steeg 0,9 procent tot 925,75 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,8 procent.

ASR

"Hoewel de inflatie in de VS min of meer in lijn met de verwachtingen was, zijn er verzachtende voortekenen", stelde ING-econoom James Knightley in een reactie op de inflatiecijfers. "Dit zou de verwachting dat de Fed de rente morgen onveranderd laat moeten versterken."

ASMI was de sterkste stijger in de Amsterdamse hoofdindex met een winst van 4 procent. Branchegenoot Besi profiteerde van een koopadvies door investeringsbedrijf Redburn en volgde met een plus van 3,9 procent. Ook ABN AMRO deed goede zaken en steeg 3,5 procent. Verzekeraar ASR sloot de rij met een verlies van 1 procent.

Microtest

In de MidKap zakte Just Eat Takeaway 0,5 procent. De eigenaar van maaltijdbezorger Thuisbezorgd.nl gaat 15 procent van zijn personeel ontslaan bij zijn Amerikaanse tak Grubhub.

Bij de kleinere bedrijven werd RoodMicrotec net geen 29 procent meer waard. De toeleverancier voor de chipsector wordt overgenomen door zijn Italiaanse branchegenoot Microtest voor in totaal bijna 29 miljoen euro.

Groot handelsbedrijf

Glencore won in Londen bijna 5 procent. Het mijnbouw- en grondstoffenbedrijf verkoopt zijn dochteronderneming voor agrarische producten Viterra voor ruim 8 miljard dollar aan Bunge, een handelaar in granen. Door de overname ontstaat een groot handelsbedrijf dat in omvang vergelijkbaar is met Cargill en Archer-Daniels-Midland, die nu een groot deel van de agrarische grondstoffenmarkt in handen hebben.

De euro was 1,0793 dollar waard, tegen 1,0747 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 3 procent tot 69,14 dollar. Brentolie kostte ook 3 procent meer op 74,02 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Nike verliest op Wall Street na vertrek voetballer Kylian Mbappé

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.

1 uur geleden
FNV sluit nieuwe acties niet uit na stakingsweek schoonmakers

UTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.

2 uur geleden
Duitsland verlaagt accijns op benzine en diesel met 17 cent

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering en deelstaten hebben een akkoord bereikt over een plan om de prijzen aan de pomp te verlagen, meldt het Duitse persbureau dpa. De accijns op diesel en benzine wordt met 17 cent per liter verlaagd.

3 uur geleden
Topman Ryanair zegt sorry voor vergelijking met 'verkrachters'

DUBLIN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Topman Michael O'Leary van Ryanair heeft zijn excuses aangeboden aan slachtoffers van seksueel geweld voor het gebruik van het woord "verkrachters". De topman van de Ierse budgetvlieger omschreef concurrerende maatschappijen als verkrachters vanwege hun hoge tarieven.

3 uur geleden
Dieselprijs stijgt zaterdag naar record, zegt UnitedConsumers

EINDHOVEN (ANP) - De prijs van diesel in Nederland stijgt zaterdag naar recordhoogte. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers, dat de prijzen bijhoudt, gaat de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen dan voorbij de piek van 2,819 euro per liter uit april.

4 uur geleden
Volkswagen verwacht door reorganisatie flink lagere winst

WOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen verwacht dat het dit jaar genoegen moet nemen met een fors lagere winst. Het Duitse autoconcern maakte vrijdag bekend zijn prognoses te verlagen, door een scherpe krimp op de Chinese automarkt en de kosten die samenhangen met het plan om banen te schrappen.

5 uur geleden
Gouverneur Californië onderzoekt 'kill switch' voor AI

SACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van Californië, Gavin Newsom, laat de noodzaak van een noodknop, ook wel 'kill switch' genoemd, in AI-modellen onderzoeken. Daarvoor heeft hij een decreet getekend. Hij beschuldigde de Amerikaanse president Donald Trump ervan niets te doen aan de veiligheidszorgen rond kunstmatige intelligentie.

5 uur geleden