Opruimactie levert ruim 127.000 stuks aan zwerfvuil op
DEN HAAG (ANP) - In totaal is er de afgelopen dagen in het hele land 127.211 stuks aan zwerfvuil opgehaald. Zeker 35.000 deelnemers deden zaterdag op bijna 2500 plekken mee aan World Cleanup Day en eerder in de week was er een speciale scholenactie. Volgens de organisatie is het meest gevonden soort afval de sigarettenpeuk. Op de tweede plek staat verpakkingsmateriaal, gevolgd door blikjes.
's Werelds grootste opruimactie had plaats in 180 landen en leverde bijna 7 miljoen stuks afval op. Plastic bleek net als vorig jaar het meest gevonden materiaal, het zat in zo'n 74 procent van het afval. De blikjes van Red Bull scoorden het hoogst in de categorie meest gevonden merken, gevolgd door Marlboro, McDonald's en Heineken.
Volgens de organisatie waren Nederlanders wereldwijd het meest actief bij het registreren van het afval via een speciale app. "We zijn erg trots op het succes van deze editie van World Cleanup Day", zegt Helene van Zutphen, directeur van medeorganisator Stichting Nederland Schoon. "Het is bewonderenswaardig dat zoveel buurtbewoners, scholieren, bedrijven en organisaties dit jaar samen de handen uit de mouwen hebben gestoken."
Structurele oplossingen
Vicevoorzitter van de Europese Commissie Frans Timmermans gaf vanuit Brussel het startsein voor de Nederlandse actie, die dit keer werd georganiseerd door de Plastic Soup Foundation en NederlandSchoon.
Het doel was om zo veel mogelijk afval dat op straat lag op te ruimen. Door te kijken wat er rondzwerft en waar het vandaan komt, hoopt de organisatie structurele oplossingen voor zwerfafval te vinden.
Naar verwachting worden er volgend jaar een stuk minder plastic flesjes gevonden, vanwege de invoering van statiegeld op elk plastic flesje vanaf 1 juli 2021. Volgens de organisatie is deze maatregel in landen als Noorwegen en Duitsland al een succes, waar 97 tot 99 procent van de gebruikte flessen en blikjes netjes wordt ingeleverd. "Reken de milieuwinst maar uit voor Nederland, waar volgens de Rijksoverheid elk jaar 100 miljoen plastic flesjes in de natuur belanden." Ook komt er vanaf volgende zomer een verbod op wegwerpplastic, zoals rietjes, vorken en bordjes en is er in de Tweede Kamer een meerderheid voor de invoering van statiegeld op blik vanaf 2022.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Als gemeenten scanauto's laten rondrijden om te controleren of autobezitters hebben betaald voor een parkeerplek leidt dat tot veel onterecht opgelegde parkeerboetes. De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) schat na onderzoek dat meer dan 10 procent van de bekeuringen niet klopt. Dat zou neerkomen op ongeveer een half miljoen boetes per jaar, aldus de privacytoezichthouder.
11 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Ondanks het vuurwerkverbod dat gold rond de huldiging van PSV in Eindhoven hebben dinsdag 93 mensen brandwonden opgelopen door fakkels die werden afgestoken. Dit meldt de gemeente woensdag. Volgens de gemeente gaat het om (lichte) eerstegraads brandwonden. Niemand hoefde naar het ziekenhuis.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye krijgt vooralsnog geen inreisverbod opgelegd, meldt minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA). Organisaties als het Centraal Joods Overleg hadden hiertoe opgeroepen, nadat het Verenigd Koninkrijk de artiest de toegang had ontzegd voor zijn komst naar een festival in Londen. Door antisemitische uitingen staat de rapper ter discussie.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 40-jarige bankmedewerkster die op 26 maart dood werd gevonden in een woning aan de Koninginneweg in Amsterdam-Zuid, is waarschijnlijk slachtoffer van een misdrijf.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Europese Unie heeft sinds 2021 831 miljoen euro subsidie toegekend aan projecten in de provincie Utrecht. De provincie meldt dat niet eerder in een zesjarig Europees programma zo'n groot bedrag is toegewezen. Ook gaat het om bijna een verdubbeling in vergelijking met de vorige periode (2014-2020).
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens heeft 'een aantal' datalekmeldingen ontvangen van klanten van softwareleverancier Chipsoft. Dat meldt een woordvoerder, die geen specifiek aantal noemt. "We verwachten dat het er meer zullen worden. De meldingen moeten officieel binnen 72 uur worden gedaan."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven grote bondgenoten zullen nu er een staakt-het-vuren is, helpen bij het beschermen van de Straat van Hormuz. Dat zeggen ze in een verklaring, die ook is ondertekend door Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Italiƫ, Canada, Denemarken, Spanje en de voorzitters van de Europese Commissie en de raad van EU-regeringsleiders.
16 uur geleden