Opruimactie levert ruim 127.000 stuks aan zwerfvuil op
DEN HAAG (ANP) - In totaal is er de afgelopen dagen in het hele land 127.211 stuks aan zwerfvuil opgehaald. Zeker 35.000 deelnemers deden zaterdag op bijna 2500 plekken mee aan World Cleanup Day en eerder in de week was er een speciale scholenactie. Volgens de organisatie is het meest gevonden soort afval de sigarettenpeuk. Op de tweede plek staat verpakkingsmateriaal, gevolgd door blikjes.
's Werelds grootste opruimactie had plaats in 180 landen en leverde bijna 7 miljoen stuks afval op. Plastic bleek net als vorig jaar het meest gevonden materiaal, het zat in zo'n 74 procent van het afval. De blikjes van Red Bull scoorden het hoogst in de categorie meest gevonden merken, gevolgd door Marlboro, McDonald's en Heineken.
Volgens de organisatie waren Nederlanders wereldwijd het meest actief bij het registreren van het afval via een speciale app. "We zijn erg trots op het succes van deze editie van World Cleanup Day", zegt Helene van Zutphen, directeur van medeorganisator Stichting Nederland Schoon. "Het is bewonderenswaardig dat zoveel buurtbewoners, scholieren, bedrijven en organisaties dit jaar samen de handen uit de mouwen hebben gestoken."
Structurele oplossingen
Vicevoorzitter van de Europese Commissie Frans Timmermans gaf vanuit Brussel het startsein voor de Nederlandse actie, die dit keer werd georganiseerd door de Plastic Soup Foundation en NederlandSchoon.
Het doel was om zo veel mogelijk afval dat op straat lag op te ruimen. Door te kijken wat er rondzwerft en waar het vandaan komt, hoopt de organisatie structurele oplossingen voor zwerfafval te vinden.
Naar verwachting worden er volgend jaar een stuk minder plastic flesjes gevonden, vanwege de invoering van statiegeld op elk plastic flesje vanaf 1 juli 2021. Volgens de organisatie is deze maatregel in landen als Noorwegen en Duitsland al een succes, waar 97 tot 99 procent van de gebruikte flessen en blikjes netjes wordt ingeleverd. "Reken de milieuwinst maar uit voor Nederland, waar volgens de Rijksoverheid elk jaar 100 miljoen plastic flesjes in de natuur belanden." Ook komt er vanaf volgende zomer een verbod op wegwerpplastic, zoals rietjes, vorken en bordjes en is er in de Tweede Kamer een meerderheid voor de invoering van statiegeld op blik vanaf 2022.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het CDA draagt topambtenaar Annet Bertram voor als staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Bertram is momenteel secretaris-generaal van het ministerie van Asiel en Migratie en heeft uiteenlopende topfuncties vervuld in de ambtenarij.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tienduizenden middelbare scholieren krijgen de komende week les over online seksualiteit en over sexting, waarbij jongeren seksueel getinte foto's en berichten naar elkaar sturen. De jaarlijkse Week van de Liefde gaat ook over de invloed van sociale media op het zelfbeeld van jongeren. Zeker 350 middelbare scholen doen mee. Volgens organisator Soa Aids Nederland is dat een record.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - In Noord-Holland en het westelijke Waddengebied komt ook maandagochtend plaatselijk weer dichte mist voor. Zaterdag en zondag gaf het KNMI ook al code geel af voor dichte mist in het midden en noorden van het land. Die waarschuwing blijft voor het noordwesten tot zeker maandagochtend 08.00 uur van kracht.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Op de Quinten Matsyslaan in Eindhoven heeft zondagavond een steekpartij plaatsgevonden. Daarbij raakte een jongeman gewond aan zijn been. Dat meldt de politie Oost-Brabant op X. Rond 23.40 uur kwam er een melding binnen van de steekpartij.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum heeft in het openingsweekend op de nieuwe locatie in Pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid ruim 5000 bezoekers getrokken, meldt een woordvoerder van het museum.
13 uur geledenDE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
1 dag geleden