Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oproep voor nieuw massaal protest tegen regime Iran

Oproep voor nieuw massaal protest tegen regime Iran

TEHERAN (ANP/DPA) - In Iran hebben activisten opgeroepen tot nieuwe landelijke protesten tegen het radicaal-islamitische regime. De stakingen en betogingen zouden van maandag tot woensdag moeten duren, is op sociale media te lezen.

In berichten wordt aangeraden paramilitaire eenheden op motoren aan te vallen. Die veiligheidstroepen spelen een grote rol bij het neerslaan van demonstraties. De afgelopen weken dumpten betogers olie op wegen en richtten zij barricades op om de eenheden tegen te houden.

De demonstraties volgden op de dood van de 22-jarige Mahsa Amini. Zij stierf nadat ze was opgepakt door de zedenpolitie omdat ze geen hoofddoek zou hebben gedragen.

470 betogers gedood

Duizenden Iraniërs en ongeveer veertig buitenlanders, onder wie een Nederlander, werden al gearresteerd. Mensenrechtenorganisaties schatten dat al ongeveer 470 betogers zijn gedood. Onlangs gaf Iran zelf voor het eerst meer dan driehonderd doden toe, onder wie ook agenten.

Ondertussen buigen het Iraanse parlement en justitie zich over de wet die vrouwen verplicht hun hoofd te bedekken. Ze bekijken of er wijzigingen nodig zijn, aldus een topman van justitie. Hij gaf niet aan wat de uitkomst zou kunnen zijn, maar verwacht een resultaat over zo'n twee weken.

Amini

De ultraconservatieve president Ebrahim Raisi stelde op televisie dat de republikeinse en islamitische "fundamenten" van Iran in de grondwet zijn verankerd. Maar hij zei ook dat manieren om de grondwet uit te voeren "flexibel kunnen zijn".

Sinds de spraakmakende dood van Amini midden september draagt ​​een groeiend aantal vrouwen de zogenoemde hijab niet. De hoofddoek werd verplicht voor alle vrouwen in april 1983, vier jaar na de revolutie van 1979 die de door Amerika gesteunde monarchie omverwierp.

Meer uit Buitenland

China stuurt ruimtevaarder voor een jaar naar de ruimte

JIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.

2 uur geleden
Netanyahu: Trump wil met Iran-akkoord nucleaire dreiging wegnemen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.

2 uur geleden
Trump: blokkade tegen Iran van kracht totdat akkoord is getekend

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij zijn diplomatieke vertegenwoordigers heeft opgedragen zich niet te haasten bij het sluiten van een deal met Iran, omdat "de tijd aan onze kant staat". Een dag eerder had hij aangekondigd dat er al grotendeels overeenstemming was bereikt over een akkoord met Teheran.

4 uur geleden
Pakistan hoopt op snel direct overleg tussen Iran en VS

ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft zondag zijn hoop uitgesproken dat in Pakistan heel snel direct overleg gaat plaatsvinden tussen onderhandelaars uit Iran en de VS. Pakistan is de voornaamste bemiddelaar tussen Teheran en Washington en vindt dat dit de goede kant opgaat.

7 uur geleden
Media Israël: Trump belooft vast te houden aan nucleaire eisen

JERUZALEM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu verzekerd dat een uiteindelijke deal met Iran zal voorzien in de ontmanteling van het Iraanse nucleaire programma. Dat gebeurde dit weekend tijdens een telefoongesprek tussen de leiders, berichten Israëlische media als de krant Haaretz en nieuwssite Times of Israel.

7 uur geleden
Europese leiders veroordelen gebruik Oresjnik door Rusland

DEN HAAG (ANP/RTR) - Europese leiders hebben boos gereageerd op berichten dat Rusland bij aanvallen op Oekraïne een Oresjnik-raket zou hebben gebruikt. De Duitse bondskanselier Friedrich Merz sprak van een escalatie en ook de Franse president Emmanuel Macron veroordeelde de aanval scherp.

7 uur geleden
Turkse autoriteiten laten hoofdkwartier oppositie ontruimen

ANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - De Turkse autoriteiten hebben opdracht gegeven tot een ontruiming van het hoofdkwartier van oppositiepartij CHP. Dat bevel volgde op een rechterlijke uitspraak waarin partijleider Özgür Özel wordt afgezet.

7 uur geleden