Oproep voor nieuw massaal protest tegen regime Iran
TEHERAN (ANP/DPA) - In Iran hebben activisten opgeroepen tot nieuwe landelijke protesten tegen het radicaal-islamitische regime. De stakingen en betogingen zouden van maandag tot woensdag moeten duren, is op sociale media te lezen.
In berichten wordt aangeraden paramilitaire eenheden op motoren aan te vallen. Die veiligheidstroepen spelen een grote rol bij het neerslaan van demonstraties. De afgelopen weken dumpten betogers olie op wegen en richtten zij barricades op om de eenheden tegen te houden.
De demonstraties volgden op de dood van de 22-jarige Mahsa Amini. Zij stierf nadat ze was opgepakt door de zedenpolitie omdat ze geen hoofddoek zou hebben gedragen.
470 betogers gedood
Duizenden Iraniërs en ongeveer veertig buitenlanders, onder wie een Nederlander, werden al gearresteerd. Mensenrechtenorganisaties schatten dat al ongeveer 470 betogers zijn gedood. Onlangs gaf Iran zelf voor het eerst meer dan driehonderd doden toe, onder wie ook agenten.
Ondertussen buigen het Iraanse parlement en justitie zich over de wet die vrouwen verplicht hun hoofd te bedekken. Ze bekijken of er wijzigingen nodig zijn, aldus een topman van justitie. Hij gaf niet aan wat de uitkomst zou kunnen zijn, maar verwacht een resultaat over zo'n twee weken.
Amini
De ultraconservatieve president Ebrahim Raisi stelde op televisie dat de republikeinse en islamitische "fundamenten" van Iran in de grondwet zijn verankerd. Maar hij zei ook dat manieren om de grondwet uit te voeren "flexibel kunnen zijn".
Sinds de spraakmakende dood van Amini midden september draagt een groeiend aantal vrouwen de zogenoemde hijab niet. De hoofddoek werd verplicht voor alle vrouwen in april 1983, vier jaar na de revolutie van 1979 die de door Amerika gesteunde monarchie omverwierp.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - In het gebied in Iran waar het vermiste bemanningslid van de neergehaalde F-15 zich vermoedelijk bevindt, worden volgens het Iraanse persbureau Tasnim luchtaanvallen uitgevoerd. Een lokale gouverneur stelt dat er drie mensen zijn omgekomen bij aanvallen door de Verenigde Staten en Israël, aldus Tasnim, dat banden heeft met de Iraanse Revolutionaire Garde.
41 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - Het industriecomplex dat de Israëlische luchtmacht zaterdag aanviel in het zuidwesten van Iran, werd gebruikt voor de productie van chemicaliën voor de wapenindustrie. Dat stelt het Israëlische leger.
2 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP) - Na een droneaanval in Koeweit-Stad is brand uitgebroken in het complex waarin zowel het ministerie van Olie als de staatsoliemaatschappij KPC gevestigd zijn.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon zijn zaterdag zeven mensen omgekomen en meer dan veertig personen gewond geraakt. Dat heeft het ministerie van Volksgezondheid bekendgemaakt. Israël meldde dat een Israëlische soldaat in de regio is omgekomen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een grote aanval op de Iraanse hoofdstad Teheran zijn volgens de Amerikaanse president Donald Trump "veel Iraanse militaire leiders" omgekomen. Trump deelde daarbij een video van een aanval, het is niet duidelijk wanneer die plaatsvond.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gedreigd de hele regio "in een hel" te veranderen, als Israël en de Verenigde Staten de oorlog verder laten escaleren. De Amerikaanse president Donald Trump zei eerder juist de hel boven Iran te laten losbarsten als het land niet snel de Straat van Hormuz heropent.
6 uur geledenTEHERAN/BAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraanse opperbevel heeft gezegd dat schepen uit of naar Irak zonder problemen door de Straat van Hormuz kunnen varen. "We kondigen aan dat ons broederlijk buurland Irak vrijgesteld is van beperkingen die voor de tocht door de Straat van Hormuz zijn ingesteld", zo luidde de verklaring.
9 uur geleden