Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oproep voor nieuw massaal protest tegen regime Iran

Oproep voor nieuw massaal protest tegen regime Iran

TEHERAN (ANP/DPA) - In Iran hebben activisten opgeroepen tot nieuwe landelijke protesten tegen het radicaal-islamitische regime. De stakingen en betogingen zouden van maandag tot woensdag moeten duren, is op sociale media te lezen.

In berichten wordt aangeraden paramilitaire eenheden op motoren aan te vallen. Die veiligheidstroepen spelen een grote rol bij het neerslaan van demonstraties. De afgelopen weken dumpten betogers olie op wegen en richtten zij barricades op om de eenheden tegen te houden.

De demonstraties volgden op de dood van de 22-jarige Mahsa Amini. Zij stierf nadat ze was opgepakt door de zedenpolitie omdat ze geen hoofddoek zou hebben gedragen.

470 betogers gedood

Duizenden Iraniërs en ongeveer veertig buitenlanders, onder wie een Nederlander, werden al gearresteerd. Mensenrechtenorganisaties schatten dat al ongeveer 470 betogers zijn gedood. Onlangs gaf Iran zelf voor het eerst meer dan driehonderd doden toe, onder wie ook agenten.

Ondertussen buigen het Iraanse parlement en justitie zich over de wet die vrouwen verplicht hun hoofd te bedekken. Ze bekijken of er wijzigingen nodig zijn, aldus een topman van justitie. Hij gaf niet aan wat de uitkomst zou kunnen zijn, maar verwacht een resultaat over zo'n twee weken.

Amini

De ultraconservatieve president Ebrahim Raisi stelde op televisie dat de republikeinse en islamitische "fundamenten" van Iran in de grondwet zijn verankerd. Maar hij zei ook dat manieren om de grondwet uit te voeren "flexibel kunnen zijn".

Sinds de spraakmakende dood van Amini midden september draagt ​​een groeiend aantal vrouwen de zogenoemde hijab niet. De hoofddoek werd verplicht voor alle vrouwen in april 1983, vier jaar na de revolutie van 1979 die de door Amerika gesteunde monarchie omverwierp.

Meer uit Buitenland

Oekraïne richt grote schade aan in havenstad Novorossisk

NOVOROSSISK (ANP/RTR) - Bij een grote nachtelijke Oekraïense aanval op Novorossisk zijn zeker vijf mensen gewondgeraakt en twintig panden beschadigd. Dat meldt de burgemeester.

16 minuten geleden
Koeweit: gevechtsvliegtuigen VS neergestort, bemanning overleefd

KOEWEIT (ANP/AFP/DPA) - Boven Koeweit zijn meerdere Amerikaanse gevechtstoestellen neergestort. Dat meldt het ministerie van Defensie in dat land. De bemanning zou het volgens de woordvoerder hebben overleefd.

30 minuten geleden
VK: VS hebben niet gevraagd getroffen basis Cyprus te gebruiken

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - De VS hebben het VK niet gevraagd om de Britse militaire basis op Cyprus te gebruiken die werd getroffen door een droneaanval. Dat zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken Yvette Cooper maandag.

36 minuten geleden
Rode Halve Maan: 555 mensen omgekomen in Iran sinds begin oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - In Iran zijn sinds het uitbreken van de oorlog al zeker 555 mensen omgekomen, zegt de Iraanse Rode Halve Maan. Iran heeft sinds zaterdag te maken met grootschalige aanvallen door Israël en de VS.

37 minuten geleden
China dringt aan op staakt-het-vuren in Midden-Oosten

BEIJING (ANP/AFP/RTR) - China heeft maandag opnieuw opgeroepen tot een staakt-het-vuren en diplomatieke gesprekken om een einde te maken aan het conflict in het Midden-Oosten, dat inmiddels al drie dagen duurt.

1 uur geleden
Turkije en Iran sluiten grens voor dagjesmensen

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije en Iran hebben in onderling overleg de grensovergangen gesloten voor dagjesmensen. Dat meldt de Turkse minister van Handel Ömer Bolat op X. Wie nog dezelfde dag de grens weer wil oversteken, kan dat tot nader order niet meer.

1 uur geleden
Von der Leyen spreekt steun uit voor Cyprus na aanval

BRUSSEL (ANP) - Na de droneaanval op een Britse luchtmachtbasis op Cyprus heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen gebeld met de Cypriotische president Nikos Christodoulides, schrijft ze op X.

1 uur geleden