Oproep tot spoedoverleg VN-Veiligheidsraad over Gaza
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft samen met Frankrijk en Algerije opgeroepen tot een spoedoverleg van de VN-Veiligheidsraad over de humanitaire situatie in de Gazastrook. De Britse buitenlandminister David Lammy heeft dat bekendgemaakt en wijst op de verslechterende omstandigheden in het noorden van het Palestijnse gebied.
"Israël moet ervoor zorgen dat burgers worden beschermd en dat routes openblijven voor levensreddende hulp", aldus de minister in een verklaring. "De humanitaire situatie in Noord-Gaza is nijpend. De toegang tot basisvoorzieningen verslechtert en volgens de Verenigde Naties is er de afgelopen twee weken nauwelijks voedsel binnengekomen."
De invoer van voedsel, benodigdheden en andere goederen naar de Gazastrook staat volledig onder Israëlische controle. De Israëlische krijgsmacht (IDF) ontkent de toevoer te beperken en zegt dat sinds 1 oktober meer dan 9000 ton aan humanitaire goederen, inclusief voedsel en medicijnen, zijn binnengekomen. Ook naar het noorden, waar volgens de VN ongeveer 400.000 Palestijnen vastzitten.
Oxfam, War Child en 36 andere hulporganisaties beschuldigden Israël ervan "Noord-Gaza van de kaart te vegen". Ze schreven dinsdag in een gezamenlijke verklaring dat de aanval op Gaza "is uitgegroeid tot een afschuwelijk niveau van wreedheid". Ze wezen er onder meer op dat ziekenhuizen zijn opgeroepen te evacueren, terwijl die vele gewonden proberen te helpen. De oorlog in Gaza heeft in ruim een jaar tijd geleid tot 42.409 doden en 99.153 gewonden, aldus het lokale ministerie van Gezondheid woensdag.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.
6 uur geledenMANNHEIM (ANP/DPA) - De man die in maart op een menigte inreed in Mannheim, heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen. Hij doodde tijdens Rosenmontag, een Duitse carnavalstraditie, twee mensen. Veertien personen raakten gewond.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk is nog niet klaar voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen, laat president Emmanuel Macron voorafgaand aan de EU-top weten. "Ik wil onze protesterende boeren zeggen dat het standpunt van Frankrijk vanaf het begin duidelijk is geweest: wij vinden de voorwaarden onvoldoende en vinden dat deze overeenkomst niet kan worden ondertekend", zei hij.
7 uur geleden