Oproep tot gezamenlijke bestrijding coronapandemie bij G20-top
RIYAD (ANP/DPA/RTR) - Op de G20-top hebben meerdere deelnemers opgeroepen tot nauwere samenwerking in de strijd tegen de coronapandemie. De Britse premier Boris Johnson voerde campagne om wereldwijd gelijke toegang tot vaccins te garanderen.
"Ik zou graag zien dat de G20-landen deze aanpak steunen", zei hij in een videoboodschap op de website van de top. Op de vorige top beloofde de groep van leidende economische mogendheden alle maatregelen te nemen om de pandemie het hoofd te bieden en mensenlevens te beschermen. "Als we elkaar dit weekend ontmoeten, moeten we deze belofte nakomen", zei Johnson.
De aanpak van de coronapandemie is het centrale onderwerp van de G20-top, die zaterdag begon als een videoconferentie onder leiding van Saudi-Arabië. De Duitse bondskanselier Angela Merkel, het Chinese staatshoofd Xi Jinping, de Russische president Vladimir Poetin en waarschijnlijk een laatste keer de Amerikaanse president Donald Trump zullen deelnemen aan de tweedaagse beraadslagingen. Naast een eerlijke verdeling van vaccins moet het ook gaan over schuldverlichting voor armere landen.
Internationaal verdrag
De Saudische koning Salman benadrukte in zijn openingswoord het belang van een gelijke verdeling van vaccins en andere middelen om de epidemie te bestrijden. Ook riep hij op tot meer coördinatie.
EU-president Charles Michel kondigde in een videoboodschap aan met een voorstel te komen voor een internationaal verdrag over pandemieën dat "ons moet helpen pandemieën te voorkomen en er gecoördineerder op te reageren". Hij zei ook ervan overtuigd te zijn dat meer schuldverlichting noodzakelijk is.
Schuldpandemie
VN-topman Antonio Guterres zei in een boodschap aan de G20-leiders dat ontwikkelingslanden op de rand van de financiële afgrond staan, met meer armoede en leed tot gevolg. "Een domino-effect van faillissementen kunnen de mondiale economie verwoesten", waarschuwde hij. "We kunnen de Covid-pandemie niet laten ontaarden in een schuldpandemie."
De Turkse president Recep Tayyip Erdogan benadrukte dat corona het belang en de verantwoordelijkheid van de G20 heeft vergroot. "De pandemie heeft ons er nogmaals aan herinnerd dat we leden zijn van de grote menselijke familie, ongeacht religie, taal, afkomst en ras."
18 miljard euro
De Braziliaanse president Jair Bolsonaro beklemtoonde dat men tegelijkertijd voor gezondheid en economie moet zorgen. Net als Trump, maar anders dan de meeste andere staatshoofden en regeringsleiders, heeft Bolsonaro de strenge beperkingen op de economie en de persoonlijke vrijheid om pandemieën te bestrijden afgewezen.
De G20-landen hebben bijna 18 miljard euro bijgedragen aan de bestrijding van de pandemie. Hun wordt door onder meer de EU gevraagd een extra bedrag van 3,8 miljard euro op te hoesten.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP/RTR) - De VS zullen geen geld neerleggen voor hun ambities rond Groenland. Dat zegt president Donald Trump in een interview met Fox Business ter plaatse in Davos. In die Zwitserse plaats zijn deze week wereldleiders en hoogwaardigheidsbekleders bijeen voor het World Economic Forum.
20 minuten geledenDAVOS (ANP) - De schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump heeft in Davos een plan gepresenteerd voor de wederopbouw van de Gazastrook. Jared Kushner toonde daarbij een afbeelding van "Nieuw Gaza", een hypermodern ogende stad.
33 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky zijn in Davos in gesprek gegaan over het einde van de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Oekraïense presidentiële kantoor.
34 minuten geledenDAVOS (ANP/AFP/RTR) - De grens tussen de Gazastrook en Egypte wordt volgens een Palestijnse functionaris volgende week in beide richtingen heropend. De grenspost van Rafah is vrijwel de enige in- en uitgang voor de belegerde strook land.
1 uur geledenSTRAATBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft, zoals verwacht, haar vierde motie van wantrouwen overleefd. De motie, die was ingediend door de radicaal-rechtse Patriotten voor Europa, is donderdag met ruime meerderheid verworpen.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Denemarken en de VS gaan onderhandelen over het defensiepact dat de landen decennia geleden sloten over Groenland. Dat meldt persbureau AFP op basis van een anonieme bron.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid een miljard dollar (850 miljoen euro) te geven aan Trumps Raad voor Vrede om via die raad het Palestijnse volk te helpen. Daarvoor moeten de VS wel eerst bevroren Russische tegoeden vrijgeven om het bedrag over te kunnen maken. Poetin zei dit tegen de Palestijnse leider Mahmoud Abbas die Rusland bezoekt.
2 uur geleden