Oproep internationale media aan Israël: geef toegang tot Gaza
DEN HAAG (ANP) - Verschillende internationale nieuwsomroepen, waaronder CNN, Sky News en de Britse omroep BBC, hebben Israël en Egypte woensdag in een open brief opgeroepen om voor "een vrije en onbelemmerde toegang" te zorgen voor journalisten tot de Gazastrook. Sinds het begin van de oorlog op 7 oktober is het voor buitenlandse media nagenoeg onmogelijk toegang te krijgen tot de enclave.
De weinige verslaggevers die wel toegang kregen, moesten dat doen onder begeleiding van het Israëlische leger. Maar "konden daar met geen enkele Palestijn praten", staat in de brief. Noodzakelijk is snelle toegang, via zowel Israël als Egypte. "Er is wereldwijd grote belangstelling voor de gebeurtenissen in Gaza en tot nu toe is de enige verslaggeving afkomstig van journalisten die daar al gestationeerd waren."
Over de veiligheid van die, veelal op freelancebasis werkende Palestijnse verslaggevers, maken de briefschrijvers zich grote zorgen. "Ze lijden onder enorme stress en doen hun werk onder extreem gevaarlijke omstandigheden. En dat terwijl ze in de tussentijd ook hun families proberen te beschermen en ze van voedsel, drinken en een veilige slaap- of schuilplaats proberen te voorzien."
Ondertekenaars
De brief werd door in totaal 55 journalisten ondertekend. Onder hen waren onder meer Midden-Oosten correspondent Jimmy Bowen van de BBC, CNN-presentatrice Christiane Amanpour en Alex Crawford van Sky News. Andere journalisten die de oproep deden werken voor de Amerikaanse nieuwszenders ABC, NBC en CBS en de Britse omroepen ITV en Channel 4.
Volgens de laatste cijfers van journalistenorganisatie Comité ter Bescherming van Journalisten (CPJ) zijn in het afgelopen jaar al zeker 72 Palestijnse journalisten gedood door (raket)aanvallen van het Israëlische leger. Het totale aantal omgekomen journalisten wereldwijd in 2023 staat volgens het CPJ op 99. De voorzitter van de organisatie omschreef de Gaza-oorlog eerder dit jaar als "dodelijkste conflict voor journalisten dat het CPJ ooit heeft gevolgd".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal minderjarige drugsuithalers is de afgelopen jaren sterk gestegen. Waar in 2020 nog 1 procent van de aangehouden uithalers minderjarig was, lag dat aandeel vorig jaar op ruim 22 procent. Dat meldt het CBS op basis van onderzoek van de Zeehavenpolitie.
20 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De hoofdrijbaan van de A16 bij Rotterdam is ook in noordelijke richting weer open voor verkeer. Eerder in de nacht vonden op dat deel van de weg nog herstelwerkzaamheden plaats, nadat donderdagmiddag een vrachtwagen vlam had gevat.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De huurprijzen op de vrije markt zijn in de eerste drie maanden van dit jaar harder gestegen dan de prijzen voor koopwoningen. Dat stellen woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius na een analyse.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.
12 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beëindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.
14 uur geleden