Oproep: houd Veldzicht open voor psychische zorg asielzoeker
DEN HAAG (ANP) - Verschillende partijen, waaronder VluchtelingenWerk Nederland, GGZ Friesland en de portefeuillehouder Zorg & Veiligheid Nationale Politie, vragen het kabinet om ook na 2 januari asielzoekers met psychische problemen voorlopig te blijven behandelen in de tbs-kliniek Veldzicht in het Overijsselse Balkbrug.
"Zodra Veldzicht zijn deuren sluit voor deze doelgroep, ontstaat een toestroom van mensen richting azc, hulpdiensten en de ggz in de regio die ontwrichtend zal zijn, grote veiligheidsrisico's met zich meebrengt en nauwelijks te begrenzen is", aldus de ondertekenaars van een brief aan het kabinet. "Het is evident dat de gevolgen groot zijn en het is onacceptabel om deze te negeren."
Volgens de opstellers zijn zij met het besluit in september om de opvang in Veldzicht te stoppen "geconfronteerd met een voldongen feit". Naar een oproep voor een alternatief zou niet geluisterd zijn, aldus de briefschrijvers. "Op geen enkele manier wordt rekening gehouden met de beschikbare capaciteit of aanwezige expertise om deze doelgroep goed te kunnen behandelen."
Het kabinet ontkent dat er sprake is van een opnamestop, en zegt dat alleen groepen asielzoekers met relatief lichte klachten op termijn naar andere plekken moeten.
Eerder riepen Amsterdam, Eindhoven, Utrecht en Groningen het kabinet en de Tweede Kamer op om gemaakte afspraken met Veldzicht over het opnemen van mensen met psychiatrische problemen na te leven.
De rechter verplichtte de kliniek vorige week nog om een ongedocumenteerde man met psychische problemen op te nemen. De man had samen met het Amsterdams Solidariteits Komitee Vluchtelingen (ASKV) hiervoor een kort geding aangespannen.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Alle problemen op het spoor door het winterweer zorgden ervoor dat de NS-app vorige week maandag 28 miljoen keer werd geraadpleegd. Nooit eerder waren er zoveel bezoekers in de app, wat voor technische problemen zorgde, zei NS-directeur Wouter Koolmees maandagavond aan tafel bij Pauw & De Wit. "De vorige piek was bij de stakingen vorige zomer, toen 12 miljoen reizigers de app raadpleegden", aldus Koolmees.
2 uur geledenCASABLANCA (ANP) - Twee Nederlanders die in 2017 een vergismoord pleegden in Marrakech hebben opnieuw de doodstraf opgelegd gekregen. Daartoe besliste het Hof van Beroep in Casablanca, bevestigt advocaat Bob Kaarls van het duo na berichtgeving van De Telegraaf. Bij de vergismoord kwam de zoon van een rechter om het leven.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van het land kan het maandagavond en dinsdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft voor Friesland, de Waddeneilanden en het IJsselmeergebied code geel afgegeven. Volgens het weerinstituut kan het zicht lokaal afnemen tot minder dan 200 meter.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "De internationale rechtsorde staat onder druk en conflicten elders in de wereld hebben ook in Nederland grote impact." Dat zei koning Willem-Alexander maandag in zijn toespraak tijdens de nieuwjaarsontvangst voor Nederlandse genodigden in het Koninklijk Paleis Amsterdam.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die werd aangehouden nadat hij in zijn woning in Rotterdam-Zuid onderdak had geboden aan de vermiste Wendy (10) is maandag weer vrijgelaten. Dat meldt de politie. Het gaat om een 69-jarige man, die werd aangehouden op verdenking van het onttrekken aan het bevoegd gezag. Die verdenking blijft staan. Het is verboden onderdak te bieden aan een minderjarige zonder toestemming van de ouders.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ruim 13.000 mensen vroegen vorige week geld terug bij de NS na vertragingen door wisselstoringen. Dat is drie tot vier keer zoveel als het normale aantal, meldt een woordvoerder. De meeste aanvragen werden gedaan op maandag, zo'n 8000.
8 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - De politie heeft afgelopen vrijdag de vermoedelijke opdrachtgever aangehouden van de explosies die in 2024 en 2025 plaatsvonden bij het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. Het gaat om een 34-jarige man uit Heemskerk, meldt de politie maandag. Hij is inmiddels voorgeleid aan de rechter-commissaris, die heeft besloten dat de verdachte langer vast blijft zitten.
8 uur geleden