Oproep Brekelmans aan bedrijven: denk over hulp aan Defensie
UTRECHT (ANP) - Bedrijven zouden zich moeten afvragen hoe ze in geval van oorlog Defensie kunnen helpen. Ook moeten ze zich voorbereiden op een dagenlange stroom- of internetstoring, vindt defensieminister Ruben Brekelmans. "Voorheen - in tijden van vrede - was de vraag wat de krijgsmacht voor de samenleving kon doen. Maar nu - in deze grijze zone tussen vrede en oorlog - is het de vraag wat u voor de krijgsmacht kunt doen."
De inzet van bedrijven is "onmisbaar" om Nederland weerbaar te maken, hield Brekelmans hun vrijdag op een symposium in Utrecht voor. Het kabinet hamert er al langer op dat ook de samenleving zich beter moet kunnen verweren en aanvallen moet kunnen incasseren. Dat zou nodig zijn nu vijanden als Rusland westerse landen steeds vaker proberen te ontregelen door bijvoorbeeld sabotage.
"Voor een echt weerbare samenleving hebben we iedereen nodig", stelde Brekelmans. Niet alleen de defensie-industrie en de bedenkers van militaire innovaties, maar ook "bedrijven die de energie, communicatie en voedsel voor onze militairen garanderen. Werkgevers die zorgen dat medewerkers als reservist kunnen dienen. Zo zijn er talloze voorbeelden".
Weerbaarheid
Bedrijven moeten nu vast nadenken over oorlog, zei de defensieminister. "Wat kunt in geval van oorlog bijdragen aan de krijgsmacht? Wat kunt u leveren en weten Defensie en u elkaar dan te vinden?"
Brekelmans sprak op het zogeheten Mauritssymposium, waar bedrijven en kennisinstellingen zich buigen over weerbaarheid. Het overleg is volgens hem "een belangrijk moment" in de aanloop naar de NAVO-top in juni in Den Haag, waar weerbaarheid ook een belangrijk thema moet worden.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.
12 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.
6 uur geleden