Oproep Brekelmans aan bedrijven: denk over hulp aan Defensie
UTRECHT (ANP) - Bedrijven zouden zich moeten afvragen hoe ze in geval van oorlog Defensie kunnen helpen. Ook moeten ze zich voorbereiden op een dagenlange stroom- of internetstoring, vindt defensieminister Ruben Brekelmans. "Voorheen - in tijden van vrede - was de vraag wat de krijgsmacht voor de samenleving kon doen. Maar nu - in deze grijze zone tussen vrede en oorlog - is het de vraag wat u voor de krijgsmacht kunt doen."
De inzet van bedrijven is "onmisbaar" om Nederland weerbaar te maken, hield Brekelmans hun vrijdag op een symposium in Utrecht voor. Het kabinet hamert er al langer op dat ook de samenleving zich beter moet kunnen verweren en aanvallen moet kunnen incasseren. Dat zou nodig zijn nu vijanden als Rusland westerse landen steeds vaker proberen te ontregelen door bijvoorbeeld sabotage.
"Voor een echt weerbare samenleving hebben we iedereen nodig", stelde Brekelmans. Niet alleen de defensie-industrie en de bedenkers van militaire innovaties, maar ook "bedrijven die de energie, communicatie en voedsel voor onze militairen garanderen. Werkgevers die zorgen dat medewerkers als reservist kunnen dienen. Zo zijn er talloze voorbeelden".
Weerbaarheid
Bedrijven moeten nu vast nadenken over oorlog, zei de defensieminister. "Wat kunt in geval van oorlog bijdragen aan de krijgsmacht? Wat kunt u leveren en weten Defensie en u elkaar dan te vinden?"
Brekelmans sprak op het zogeheten Mauritssymposium, waar bedrijven en kennisinstellingen zich buigen over weerbaarheid. Het overleg is volgens hem "een belangrijk moment" in de aanloop naar de NAVO-top in juni in Den Haag, waar weerbaarheid ook een belangrijk thema moet worden.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.
11 minuten geledenBASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.
10 uur geledenKEULEN (ANP/RTR) - De Europese luchtvaartautoriteit EASA heeft Europese luchtvaartmaatschappijen opgeroepen het luchtruim van Iran te mijden. De EASA kwam vrijdag met dit advies vanwege de aanhoudende spanningen en dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump met militaire acties in Iran.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Europees Parlement overweegt de goedkeuring van het handelsakkoord met de Verenigde Staten te koppelen aan het terugtrekken van Donald Trumps bedreiging om Groenland over te nemen. De overeenkomst die de Europese Commissie en de VS afgelopen zomer sloten, moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement.
12 uur geledenKIEL (ANP/DPA) - De bouw van de Fehmarnbelttunnel loopt opnieuw vertraging op. De projectontwikkelaar verwacht dat de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland niet voor 2031 af is. De tunnel moest oorspronkelijk in 2024 klaar zijn en kost miljarden euro's.
13 uur geleden