Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oproep Brekelmans aan bedrijven: denk over hulp aan Defensie

Oproep Brekelmans aan bedrijven: denk over hulp aan Defensie

UTRECHT (ANP) - Bedrijven zouden zich moeten afvragen hoe ze in geval van oorlog Defensie kunnen helpen. Ook moeten ze zich voorbereiden op een dagenlange stroom- of internetstoring, vindt defensieminister Ruben Brekelmans. "Voorheen - in tijden van vrede - was de vraag wat de krijgsmacht voor de samenleving kon doen. Maar nu - in deze grijze zone tussen vrede en oorlog - is het de vraag wat u voor de krijgsmacht kunt doen."

De inzet van bedrijven is "onmisbaar" om Nederland weerbaar te maken, hield Brekelmans hun vrijdag op een symposium in Utrecht voor. Het kabinet hamert er al langer op dat ook de samenleving zich beter moet kunnen verweren en aanvallen moet kunnen incasseren. Dat zou nodig zijn nu vijanden als Rusland westerse landen steeds vaker proberen te ontregelen door bijvoorbeeld sabotage.

"Voor een echt weerbare samenleving hebben we iedereen nodig", stelde Brekelmans. Niet alleen de defensie-industrie en de bedenkers van militaire innovaties, maar ook "bedrijven die de energie, communicatie en voedsel voor onze militairen garanderen. Werkgevers die zorgen dat medewerkers als reservist kunnen dienen. Zo zijn er talloze voorbeelden".

Weerbaarheid

Bedrijven moeten nu vast nadenken over oorlog, zei de defensieminister. "Wat kunt in geval van oorlog bijdragen aan de krijgsmacht? Wat kunt u leveren en weten Defensie en u elkaar dan te vinden?"

Brekelmans sprak op het zogeheten Mauritssymposium, waar bedrijven en kennisinstellingen zich buigen over weerbaarheid. Het overleg is volgens hem "een belangrijk moment" in de aanloop naar de NAVO-top in juni in Den Haag, waar weerbaarheid ook een belangrijk thema moet worden.

Meer uit Financieel

Wall Street en goud flink omhoog, dollar en bitcoin minder waard

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.

9 uur geleden
Tesla wil productie in Duitse fabriek verder opvoeren

BERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.

12 uur geleden
Verkoop vuurwerk naar recordbedrag van 129 miljoen euro

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.

13 uur geleden
Olieprijzen in 2025 sterkst gedaald sinds coronapandemie

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.

14 uur geleden
Wall Street opent licht lager op laatste dag sterk beursjaar 2025

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).

15 uur geleden
Grote Belgische spoorstaking dreigt in januari

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.

16 uur geleden
AEX-index sluit bewogen beursjaar 2025 vlak af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.

17 uur geleden