Oproep Brekelmans aan bedrijven: denk over hulp aan Defensie
UTRECHT (ANP) - Bedrijven zouden zich moeten afvragen hoe ze in geval van oorlog Defensie kunnen helpen. Ook moeten ze zich voorbereiden op een dagenlange stroom- of internetstoring, vindt defensieminister Ruben Brekelmans. "Voorheen - in tijden van vrede - was de vraag wat de krijgsmacht voor de samenleving kon doen. Maar nu - in deze grijze zone tussen vrede en oorlog - is het de vraag wat u voor de krijgsmacht kunt doen."
De inzet van bedrijven is "onmisbaar" om Nederland weerbaar te maken, hield Brekelmans hun vrijdag op een symposium in Utrecht voor. Het kabinet hamert er al langer op dat ook de samenleving zich beter moet kunnen verweren en aanvallen moet kunnen incasseren. Dat zou nodig zijn nu vijanden als Rusland westerse landen steeds vaker proberen te ontregelen door bijvoorbeeld sabotage.
"Voor een echt weerbare samenleving hebben we iedereen nodig", stelde Brekelmans. Niet alleen de defensie-industrie en de bedenkers van militaire innovaties, maar ook "bedrijven die de energie, communicatie en voedsel voor onze militairen garanderen. Werkgevers die zorgen dat medewerkers als reservist kunnen dienen. Zo zijn er talloze voorbeelden".
Weerbaarheid
Bedrijven moeten nu vast nadenken over oorlog, zei de defensieminister. "Wat kunt in geval van oorlog bijdragen aan de krijgsmacht? Wat kunt u leveren en weten Defensie en u elkaar dan te vinden?"
Brekelmans sprak op het zogeheten Mauritssymposium, waar bedrijven en kennisinstellingen zich buigen over weerbaarheid. Het overleg is volgens hem "een belangrijk moment" in de aanloop naar de NAVO-top in juni in Den Haag, waar weerbaarheid ook een belangrijk thema moet worden.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LVMH, het luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior, heeft de omzet en winst vorig jaar zien dalen. "Ondanks een geopolitieke en macro-economische omgeving die onzeker blijft", heeft het concern vertrouwen voor dit jaar, stelt LVMH in een toelichting. De Franse onderneming had onder meer last van importheffingen en de gespannen geopolitieke situatie, die het consumentenvertrouwen aantastten.
58 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - De eigenaar van Pornhub en Youporn beperkt de toegang tot zijn websites in het Verenigd Koninkrijk. Vanaf 2 februari kunnen er geen nieuwe gebruikersaccounts meer worden gemaakt. Britse gebruikers die al een account hebben en hun leeftijd hebben geverifieerd, houden wel toegang, aldus moederbedrijf Aylo.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - TikTok schikt in een rechtszaak over socialemediaverslaving. Dat stellen de advocaten van de 19-jarige vrouw die het socialemediaplatform voor de rechter daagde. Zij klaagde ook YouTube, Meta en Snap aan. Dat laatste bedrijf trof eerder ook een schikking.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beursgraadmeters eindigden dinsdag overwegend hoger, geholpen door de historische handelsovereenkomst van de Europese Unie met India. De onderhandelingen over de deal versnelden nadat de EU en India te maken kregen met handelstarieven van de Amerikaanse president Donald Trump. In het handelsverdrag is onder meer afgesproken dat de importtarieven op Europese auto's omlaaggaan van 110 naar 10 procent. Brussel verwacht dat de EU-export naar India wordt verdubbeld door de deal.
2 uur geledenATLANTA (ANP) - De Amerikaanse pakketbezorger UPS gaat opnieuw reorganiseren en schrapt daarvoor 30.000 extra banen. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite CNBC. In oktober liet het bedrijf al weten 34.000 banen te schrappen, vooral onder chauffeurs en pakketverwerkers, om kosten te besparen en de winstgevendheid te vergroten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - General Motors behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De autofabrikant uit Detroit boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook de winstverwachting voor dit jaar viel hoger uit dan voorzien. GM profiteerde onder meer van door president Donald Trump versoepelde klimaatregels.
4 uur geledenBELLEVUE (ANP/BLOOMBERG) - PACCAR, het Amerikaanse moederbedrijf van truckfabrikant DAF, heeft de resultaten in het vierde kwartaal van vorig jaar flink zien teruglopen. Het aantal verkochte vrachtwagens daalde wereldwijd met 25 procent tot 32.900, maakte het concern dinsdag bekend.
5 uur geleden