
Oproep aan wie kan: kom helpen in de zorg
DEN HAAG (ANP) - Mensen die nu weinig om handen hebben, zoals werknemers in de horeca en de reiswereld, worden opgeroepen (ook tegen betaling) te komen helpen in de zorg. Als ze eerder al eens in de zorg hebben gewerkt is dat helemaal mooi, maar ook anderen zijn welkom. Die kunnen voor lichte zorgtaken worden klaargestoomd met een cursus van een week. Werkgevers wordt intussen gevraagd in hun personeelsbestand te zoeken naar mensen die uitgeleend zouden kunnen worden aan de zorg en die ze voor de gelegenheid wel even willen missen.
De oproepen komen van ActiZ, de branchevereniging van organisaties in de (ouderen)zorg, en van Extra handen voor de zorg, een breed samenwerkingsverband van onder meer werkgeversorganisaties en opnieuw ActiZ. Extra handen voor de zorg bestaat al langer en heeft nu 2500 mensen beschikbaar, maar dat moeten er veel meer worden.
De extra handen zijn vooral nodig voor de ouderenzorg, die niet zoals de ziekenhuiszorg afgeschaald kan worden. Het gaat immers om doorlopende zorg die niet kan worden uitgesteld, zoals bijvoorbeeld een niet-dringende knieoperatie. Het gaat bij de oproep aan mensen zonder ervaring met name om taken als begeleiding, aandacht geven, rondbrengen van eten en dergelijke. Maar ook in ziekenhuizen kunnen deze kandidaten worden ingezet, al is het bijvoorbeeld alleen maar met het helpen van verpleegkundigen, zoals met het aantrekken van beschermende kleding.
Breed
Volgens een woordvoerder van Extra handen voor de zorg zijn er heel veel mensen te vinden die ooit in de zorg hebben gewerkt, doordat de zorg enorm breed is. Voor deze mensen is er ook een leertraject om de oude ervaring op te frissen, aldus ActiZ.
ActiZ vraagt ook iedere burger om in de eigen omgeving te kijken of hij of zij een kwetsbare kan bijstaan.
Belang
Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) onderschrijft het belang van de oproep. De personele situatie is "zorgwekkend", vindt hij. "Ik hoop dat we het gevoel van samen hervinden, waarmee we de eerste golf zijn doorgekomen."
Horecamensen in Breda melden zich intussen al volop, zegt Marijn van Dijke van de regionale afdeling van Koninklijke Horeca Nederland na een bericht van de NOS. "Tussen neus en lippen door is al gezegd dat we wellicht tot in december dicht moeten blijven. Door mee te werken aan goede zorg kunnen we misschien zo snel als mogelijk weer open. Intussen willen we mensen graag aan de gang houden en ook kosten besparen." De zorg neemt namelijk niet alleen de mensen over, maar betaalt ook hun salarissen en dat scheelt de horeca enorm in de kosten. Volgens Van Dijke zijn er in zijn regio al honderden enthousiaste reacties van werkgevers en -nemers in zijn branche. "Zij hebben hospitality toch al hoog in het vaandel staan."
Meer uit Binnenland
BIERVLIET (ANP) - De brandweer heeft zondagmiddag voorkomen dat een brand op een akker bij het Zeeuwse Biervliet zou overslaan naar een naastgelegen boerderij. Het pand moest wel worden ontruimd. Brandweerlieden hebben het vuur een paar meter voor de boerderij kunnen stoppen. Hierdoor bleven het woonhuis en een schuur gespaard.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij een manifestatie op het Malieveld in Den Haag tegen geweld in Syriƫ tegen alawieten zijn zondag vier aanhoudingen verricht. De politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep West.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - De Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte voelt zich "beter" nu er "goed voor hem wordt gezorgd", zei zondag zijn dochter Sara Duterte, vicepresident van de Filipijnen. Eerder had zij onthuld dat de grootste klacht van haar vader het Nederlandse eten was dat in de gevangenis in Scheveningen wordt geserveerd.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - De gemiddelde temperatuur daalt iets, maar volgens Weeronline blijft het komende week nog redelijk mooi weer. Dat komt volgens het weerbureau door de zon, die zich vooral halverwege de week vaker laat zien. Tot en met dinsdag is er wel kans op buien, anders dan de afgelopen dagen.
3 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Prinses Margriet heeft zondagochtend bij een val op de ijsbaan in Thialf een breuk in haar bovenarm opgelopen, heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) bekendgemaakt. De prinses ging na de val voor controle naar het ziekenhuis.
3 uur geledenAXEL (ANP) - De brand in een woning in Axel is onder controle, meldt de veiligheidsregio. Door de brand raakte een persoon gewond. Ook kwam er veel rook vrij.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Mogelijk is zondagavond of -nacht het noorderlicht te zien in Nederland, meldt Weeronline. Hoe laat dit precies zal zijn en hoe fel het licht schijnt, is volgens de website vooraf lastig te zeggen.
3 uur geleden