Oprichter neppe cryptomunt krijgt 20 jaar cel in VS voor fraude
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Karl Sebastian Greenwood, een van de oprichters van cryptomunt OneCoin, is door een rechtbank in New York voor fraude veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar. Greenwood wist met medeoprichter Ruja Ignatova zo'n 4 miljard dollar (3,7 miljard euro) te verdienen aan de cryptomunt, die volgens aanklagers in feite waardeloos bleek te zijn. Wereldwijd werden 3,5 miljoen mensen door de fraude getroffen.
Volgens de rechter was de fraude "in veel opzichten gigantisch". Zo had OneCoin geen blockchain waarmee de echtheid van een cryptomunt en transacties daarvan worden gewaarborgd. De munt kon daardoor niet worden verhandeld. Eigenaren waren investeringen in de cryptomunt dus effectief kwijt.
De Zweeds-Britse Greenwood zei in de rechtbank spijt te hebben. "Ik heb mijn leven verwoest en heb onherstelbare schade aan vele anderen toegebracht", aldus Greenwood. Hij werd in 2018 in Thailand opgepakt en overgebracht naar de Verenigde Staten. In december bekende hij schuld. Greenwood gaf toe dat de munt geen echte waarde had en bedoeld was om snel geld mee te verdienen.
Ignatova, het brein achter de cryptomunt, verdween in 2017 toen OneCoin onder verdenking kwam te staan en is nog altijd voortvluchtig. Ze staat op de "Ten Most Wanted"-lijst van de Amerikaanse inlichtingendienst FBI. Op informatie die tot haar arrestatie leidt, staat een beloning van 100.000 dollar, ruim 93.000 euro.
Meer uit Buitenland
LEIPZIG (ANP) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden, schrijft de Leipziger Volkszeitung.
22 minuten geledenLEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.
53 minuten geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.
1 uur geledenBERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) ontkent dat er een fregat is beschoten in de Straat van Hormuz. Iraanse staatsmedia meldden eerder een raketaanval op het Amerikaanse schip, maar volgens de Amerikanen is dat niet waar.
5 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
6 uur geleden