Oprichter fonds Archegos opgepakt om beleggingsschandaal
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oprichter van het Amerikaanse investeringsfonds Archegos dat miljardenverliezen in de financiële sector veroorzaakte, is gearresteerd. Het fonds van de omstreden zakenman Bill Hwang deed risicovolle beleggingen en viel uiteindelijk om. Volgens openbaar aanklagers heeft Hwang zich schuldig gemaakt aan fraude en marktmanipulatie.
Behalve Hwang is ook de financieel bestuurder van Archegos, Patrick Halligan, in staat van beschuldiging gesteld. De Amerikaanse justitie beticht de twee ervan de waarde van de beleggingsportefeuille van Archegos via trucjes kunstmatig hoog te hebben gehouden. Het fonds pompte de waarde van zijn beleggingen zo op van 1,5 miljard dollar tot 35 miljard dollar, stellen de aanklagers. Het lukte Archegos lange tijd om de grote beleggingsposities verborgen te houden voor toezichthouders.
Archegos deed risicovolle beleggingen die voor een groot deel met geleend geld waren gefinancierd. Het fonds speculeerde hevig op een koersstijging van bepaalde aandelen, zoals die van mediabedrijf ViacomCBS. Toen deze stukken op de beurs juist minder waard werden, kon Archegos niet meer aan zijn financiële verplichtingen voldoen bij banken. Die verkochten daarop massaal de aandelen die ze in onderpand hadden met verliezen die opliepen tot 10 miljard dollar. Onder andere de banken Credit Suisse en Nomura leden forse schade.
Archegos werd geleid door Bill Hwang. Hij was voor het debacle met Archegos al omstreden. Hij bekende in 2012 schuld aan verboden handel met voorkennis en schikte voor 44 miljoen dollar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag iets hoger geopend, na de verliesbeurt een dag eerder. AkzoNobel was een opvallende stijger op het Damrak. Het verfconcern, dat gaat fuseren met de Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems, verwierp onlangs een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams. Volgens AkzoNobel, bekend van merken als Dulux, Sikkens en Flexa, wordt doorgegaan met de fusie met Axalta.
24 minuten geledenOTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - Canada heeft een deal gesloten met Duitsland voor de export van 1 miljoen ton vloeibaar gemaakt aardgas (lng) per jaar. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Canada zal de overeenkomst volgens de bronnen later op woensdag aankondigen.
1 uur geledenDELFT (ANP) - Het aantal miljoenenwoningen in Nederland is vorig jaar fors toegenomen, meldt marktonderzoeker Calcasa. In Nederland staan ruim 273.000 koopwoningen die minstens een miljoen euro waard zijn. Een op de zestien koopwoningen in Nederland is een miljoenenwoning. De meeste staan in Amsterdam, Den Haag en Utrecht.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De ontslagen voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, Albert Manifold, ontkent de beschuldigingen omtrent wangedrag. In een e-mail aan persbureau Bloomberg stelt hij dat er "valse verhalen" worden verteld rondom zijn gedwongen vertrek.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in april op jaarbasis afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal werden er vorige maand 293 bedrijven failliet verklaard, een daling van 12 procent. Ten opzichte van maart daalde het aantal faillissementen met 3 procent.
2 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans heeft een opdracht gekregen voor de verbouwing van de penitentiaire inrichting (PI) van Heerhugowaard. De verbouwing van de gevangenis begint in januari volgend jaar en zal ongeveer 4,5 jaar duren. De opdracht levert Heijmans 83 miljoen euro aan omzet op.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten gaven vorig jaar de helft minder vergunningen af voor tijdelijke woningen dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Er werden in 2025 voor ongeveer 3000 tijdelijke woningen vergunningen afgegeven, tegenover 6000 in 2024.
3 uur geleden