Oppositiepartijen: woensdag erop of eronder voor deal onderwijs
DEN HAAG (ANP) - Woensdag wordt duidelijk of de coalitie en de oppositiepartijen CDA, ChristenUnie, SGP en JA21 tot een akkoord kunnen komen over de onderwijsbegroting. Het is dan "erop of eronder", zei Mirjam Bikker van de ChristenUnie na een kort overleg. Het probleem is de dekking, aldus Henri Bontenbal van het CDA.
De oppositiepartijen hebben een nieuw voorstel op tafel gelegd. "Ik weet echt niet waar we uitkomen. Ik denk wel dat we in een moeilijke fase zitten", aldus Bontenbal. "Ik denk dat we nog wel redelijk ver uit elkaar liggen." Het voorstel dat de vier coalitiepartijen hebben gedaan voor de dekking is voor de christendemocraat in elk geval onvoldoende.
De oppositie wil een deel van de 2 miljard euro aan bezuinigingen terugdraaien. De coalitie is onder meer bereid de langstudeerboete te schrappen en de maatschappelijke dienstplicht grotendeels in stand te houden. Hoe dat moet worden betaald is nu het grote probleem. De coalitie moet volgens het CDA "pijnlijke keuzes" maken.
Begroting
De coalitiepartijen zouden hebben voorgesteld om elders op de begroting van onderwijs te snijden om zo tegemoet te kunnen komen aan de wensen van de oppositie. Dat ziet Bontenbal in elk geval niet zitten. "Je gaat niet een bezuiniging ongedaan maken door op hetzelfde ministerie weer te bezuinigen. Dat lijkt me tamelijk onlogisch."
VVD-leider Dilan Yeşilgöz zei nog wel hoopvol te zijn dat de partijen eruit komen. "Ik zie dat anders", zei ze over het gat tussen oppositie en coalitie. Ook Nicolien van Vroonhoven van NSC denkt dat ze er met een beetje goede wel uit moeten kunnen komen. "Ik ga ervan uit dat we er deze week uit kunnen komen", zei Geert Wilders (PVV). De Tweede Kamer gaat donderdag stemmen over de begroting van minister Eppo Bruins van Onderwijs.
Meer uit Politiek
ROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans van JA21 heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Samen met zijn echtgenote deed hij dit in een stembureau vlak bij metrostation Capelsebrug in de Rotterdamse wijk 's-Gravenland.
4 uur geledenDEVENTER (ANP) - Caroline van der Plas heeft in Buurthuiskamer Zandweerd in Deventer gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van der Plas' partij BBB doet in haar woonplaats niet mee.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - DENK-fractievoorzitter Stephan van Baarle heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van Baarle deed dit in Verzamelgebouw 't Klooster in Rotterdam-Feijenoord. Op de locatie aan het Afrikaanderplein worden normaal gesproken culturele activiteiten georganiseerd.
4 uur geledenLEIDERDORP (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte heeft in basisschool De Schakel in zijn woonplaats Leiderdorp gestemd. Dit deed hij rond 10.00 uur in een daarvoor ingerichte gymzaal.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het stadhuis van zijn woonplaats Groningen gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dijk kwam samen met zijn vrouw aan bij het stembureau op de Grote Markt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver heeft woensdagochtend zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen in het Kunstmuseum in Den Haag.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft in OBS Archipel aan de Atjehstraat in Den Haag zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dit gebeurde rond 08.30 uur.
5 uur geleden