Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositiepartijen vallen Schoof aan op armoedebeleid kabinet

Oppositiepartijen vallen Schoof aan op armoedebeleid kabinet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet meer ambitie tonen om de armoede omlaag te brengen, vinden linkse oppositiepartijen. Premier Dick Schoof verdedigt dat in het hoofdlijnenakkoord is afgesproken om de armoede de komende jaren niet te laten stijgen ten opzichte van 2024. Jimmy Dijk noemt dat een "slappe hap". De ambitie moet zijn om de armoede en ongelijkheid omlaag te brengen, vindt de SP-leider, en mensen met de hoogste inkomens, vermogens en winsten moeten hieraan meebetalen.

De minister-president verdedigt dat de armoede zonder het hoofdlijnenakkoord was gestegen en die stijgende lijn nu wordt "omgebogen". Hoewel hij zegt pas tevreden te zijn als de armoede "helemaal weg is", wilde hij nog niet toezeggen dat dit ook de ambitie van het kabinet wordt.

Op kritiek van Stephan van Baarle (DENK) noemde Schoof de ambitie om de trend 'om te buigen' "geen slap doel, maar een heel stevig doel". Van Baarle wees erop dat het vorige kabinet zich wél had voorgenomen om het aantal mensen in armoede omlaag te brengen. "Kom op, het gaat om mensen die hele fundamentele dingen niet kunnen betalen. Toon wat meer ambitie."

Schoolmaaltijden

Schoof noemt het "onwenselijk" om winsten, vermogens en de hoogste inkomens meer te belasten om maatregelen tegen armoede te betalen, zoals onder meer SP'er Dijk voorstelde. Om ook de economie gezond te houden moet het kabinet "keuzes maken", legt hij uit. "Wat hebben die kinderen daaraan die zonder ontbijt naar school gaan?", vraagt Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren zich af.

Schoof staat evenwel positief tegenover het voorstel van Laurens Dassen (Volt) om schoolmaaltijden uit te blijven delen aan leerlingen die dat het hardste nodig hebben. Hier is het vorige kabinet een kleine twee jaar geleden mee begonnen. Maar in het hoofdlijnenakkoord is geen geld gereserveerd om deze tijdelijke regeling voort te zetten, tot onvrede van oppositiepartijen.

De premier noemt de schoolmaaltijden een "prachtig initiatief". Hij wil kijken of het mogelijk is om hiermee door te gaan, maar doet evenwel geen toezeggingen. Hij wil eerst horen hoe verschillende partijen in de Kamer hier tegenaan keken. De coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB hebben vorige maand tegen een motie gestemd om hiermee door te gaan. NSC vond dat niet het juiste moment om daar een besluit over te nemen. Dit moet van de partij onderdeel worden van een "bredere discussie" in het kabinet over armoede onder kinderen.

Meer uit Politiek

Binnenhof al bij voorbaat te klein voor alle organisaties

DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."

14 uur geleden
Commissaris Groningen wil snel actie kabinet in 'opvangcrisis'

GRONINGEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Groningen René Paas vindt dat het kabinet "een crisissituatie zou moeten uitroepen" om de opvang van asielzoekers met spoed te kunnen regelen in de gemeenten. Volgens hem vragen de provincies dit "tot nu toe vergeefs". Paas zei woensdag tijdens een vragenuurtje in de Provinciale Staten "dat de situatie nu alle trekken vertoont van een crisis. Daar is de aarzeling bij de Staat te groot".

15 uur geleden
Van den Brink noemt situatie opvang Ter Apel 'teleurstellend'

DEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.

17 uur geleden
Rekenkamer: controle op bestrijdingsmiddelen schiet tekort

DEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.

17 uur geleden
Rekenkamer bezorgd over steeds langere wachtrij asielaanvragen

DEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor asielaanvragen zijn de afgelopen jaren steeds langer geworden en lopen mogelijk verder op als het Europese migratiepact binnenkort van kracht wordt, meldt de Rekenkamer in het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Asielzoekers die niet uit een veilig land komen en ook niet in een ander Europees land asiel hebben aangevraagd, moeten inmiddels gemiddeld 67 weken wachten. Daardoor wordt ook de screening op terrorisme veel later uitgevoerd dan afgesproken.

17 uur geleden
Rekenkamer: belastingbetaler krijgt (weer) geen waar voor geld

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet belooft nog altijd meer dan het kan waarmaken. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Doelen voor de korte termijn worden niet gehaald, doelen voor de lange termijn verdwijnen uit zicht. Dat komt doordat in de bedrijfsvoering "de basis niet op orde is", aldus de controleur van de rijksoverheid.

17 uur geleden
Heinen wil gesprek Defensie en Rekenkamer over aanbesteding

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) wil dat Defensie en de Algemene Rekenkamer met elkaar in gesprek gaan over de aanbestedingen. "Ik zet ze beide in een hok, ga erbij zitten en dan gaan we het oplossen", aldus Heinen. "Ik wil dit volgend jaar niet nog een keer horen."

17 uur geleden