Oppositiepartijen: handelsverdrag met Canada legt lat te laag
CETADEN HAAG (ANP) - Het vrijhandelsverdrag van de Europese Unie met Canada (CETA) legt de lat te laag. Dat maakte de oppositie woensdag duidelijk in een debat in de Tweede Kamer over het verdrag dat de importtarieven afschaft. De tegenstanders van het verdrag denken dat de Europese standaarden erdoor omlaag zullen gaan.
Er moet opnieuw met Canada over het "vervuilende en dieronvriendelijke" verdrag worden onderhandeld, zei Isabelle Diks (GroenLinks). "We hebben een kans te breken met die oude grijze handelspolitiek die gedomineerd wordt door multinationals."
Diks kwam onder vuur te liggen van de regeringspartijen inclusief de ChristenUnie, die twijfelt aan het verdrag. "GroenLinks geeft Canada geen kans", verklaarde CDA'er Mustafa Amhaouch. Dankzij CETA wordt met Canada over verbetering van allerlei zaken gesproken zoals dierenwelzijn, aldus Arne Weverling (VVD).
Spannend debat
"De tijd van CETA is achterhaald", zei Mahir Alkaya van de SP. Het zorgt volgens hem niet voor oplossingen voor actuele problemen zoals de opwarming van de aarde. "Sluit een beter en eerlijker akkoord", riep hij de regering op. Het verdrag is volgens Danai van Weerdenburg (PVV) slecht voor de boeren en zet de deur open voor oneerlijke concurrentie.
Het is een spannend debat voor het kabinet. Alleen VVD, CDA, D66 en het lid Van Haga hebben hun steun voor het akkoord uitgesproken. ChristenUnie stemde in 2016 nog tegen CETA, maar is een stuk minder kritisch dan toen.
Meer uit Politiek
APPINGEDAM (ANP) - Dat inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen cynisch worden van het jarenlange wachten op herstel van hun huizen, begrijpt premier Rob Jetten wel. Dat zei hij tijdens een werkbezoek aan Zeerijp en Appingedam. "En dit ene bezoekje gaat ook niet het verschil maken."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland schiet België met twee helikopters van Defensie te hulp om te helpen met het blussen van de natuurbrand in het natuurgebied van de Hoge Venen. Dat meldt buitenlandminister Tom Berendsen op X. Het gaat om twee Chinook-transporthelikopters, die met een speciale waterzak (bambi bucket) duizenden liters water tegelijk kunnen scheppen en die boven een brand uitstorten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ralf Dekker vervangt Lidewij de Vos als fractievoorzitter van Forum voor Democratie tijdens het zwangerschapsverlof van De Vos. Dat bevestigt hij na een berichtje op X. De Vos meldde eerder dat zij na het zomerreces van de Tweede Kamer met verlof gaat. De Tweede Kamer komt op 1 september terug van het zomerreces.
2 dagen geledenDEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant heeft het voornemen de vergunning van vijf pluimveebedrijven in te trekken, maar "er is nog niets onomkeerbaars gebeurd". Die boodschap gaf gedeputeerde Saskia Boelema (handhaving en vergunningen) vrijdag tijdens de extra vergadering van de Brabantse provinciale politiek over het plan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten heeft oppositiepartij BBB nog niet uitgenodigd voor gesprekken over de begroting. "Omdat we voor de zomer tot de conclusie kwamen dat het wat minder zin had. Als dat nu wel het geval is, ga ik graag dat gesprek aan", zei hij bij zijn wekelijkse persconferentie. Zonder steun van de BBB heeft de minderheidscoalitie PRO nodig om in de Eerste Kamer tot een meerderheid te komen. Coalitiepartij VVD heeft moeite met samenwerking met de linkse partij.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het was "geen goed signaal" van de politie Oost-Brabant, die donderdag aankondigde alleen in te grijpen als tractoren de snelweg blokkeerden en niet als zij daar langzaam zouden rijden, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Vrijdagochtend kwamen twee mensen om het leven bij een botsing in de staart van de file, die ontstond door tractoren op de snelweg. Volgens de premier moeten de politie, het Openbaar Ministerie (OM) en de burgemeester "nabespreken" hoe het vrijdag zo fout kon gaan.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet roept boeren op niet met tractoren op snelwegen te demonstreren. Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA), die gaat over het demonstratierecht, doet die oproep nadat er vrijdag twee doden waren gevallen op de A59. Zij kwamen om bij een botsing in de staart van een file, die het gevolg was van trekkers op de snelweg.
3 dagen geleden