Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositiepartij Georgië neemt zetels niet in om verkiezingsfraude

Oppositiepartij Georgië neemt zetels niet in om verkiezingsfraude

TBILISI (ANP/RTR/DPA) - De grootste oppositiepartij bij de Georgische parlementsverkiezingen heeft gezegd dat ze haar zetels niet zal innemen omdat ze verkiezingsfraude vermoedt, melden Georgische media. "We zullen de diefstal van stemmen van het Georgische volk niet legitimeren, we geven onze parlementaire mandaten op," zei Nana Malashkhia van de Coalitie voor Verandering, die 11 procent van de stemmen vergaarde.

De gedetineerde ex-president en oppositieleider van Georgië, Michail Saakasjvili, juichte de stap van de oppositiepartij toe. "Natuurlijk mag niemand het parlement betreden! Nu is het tijd voor massaprotesten. We moeten de wereld laten zien dat we vechten voor vrijheid en dat we een volk zijn dat geen onrecht tolereert," schreef hij op Facebook. De Georgische president Salome Zoerabisjvili sprak zondag van "totale vervalsing" van de verkiezingen en riep ook op tot protesten.

De partij Georgische Droom (GD) behaalde volgens de nationale kiescommissie een absolute meerderheid na de parlementsverkiezingen in Georgië van zaterdag. Met meer dan 99 procent van de kiesdistricten geteld krijgt GD 54 procent van de stemmen.

De partij, die werd opgericht door miljardair Bidzina Ivanishvili, zocht de voorbije jaren steeds meer toenadering tot Rusland en wordt ervan beschuldigd autoritaire maatregelen te nemen, onder meer gericht tegen de lhbtq+-gemeenschap. Een blok van pro-Europese partijen had gehoopt de macht van GD te doorbreken bij de verkiezingen.

Meer uit Buitenland

EU-landen willen invoering wet tegen ontbossing verder uitstellen

BRUSSEL (ANP) - De lidstaten willen de invoering van de Europese wet tegen ontbossing uitstellen tot 30 december 2026. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. Dat hebben de lidstaten woensdag afgesproken. De Europese Commissie wil de wet op 1 juli 2026 invoeren voor grote bedrijven en op 30 december 2026 voor kleine bedrijven.

45 minuten geleden
FT: VS en Rusland komen met nieuw vredesplan voor Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse en Russische functionarissen hebben een nieuw vredesplan opgesteld voor Oekraïne, schrijft de Financial Times. Daarin zou Oekraïne grote concessies moeten doen. Zo wordt er gesproken over het opgeven van grondgebied in het oosten van Oekraïne en een halvering van de krijgsmacht.

1 uur geleden
Israël voert aanvallen uit op 'Hezbollah-doelen' in Libanon

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in het zuiden van Libanon. Israël kwam eerder op woensdag al met een waarschuwing voor de bewoners van twee dorpen. Op X werd opgeroepen specifieke gebouwen te evacueren, omdat deze in de buurt van panden zouden zijn "die door Hezbollah worden gebruikt".

3 uur geleden
Polen zet 10.000 militairen in om infrastructuur te beschermen

WARSCHAU (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Polen gaat 10.000 militairen inzetten om zijn kritieke infrastructuur te beschermen. Dat zegt minister van Defensie en vicepremier Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Topmilitair Wieslaw Kukula stelt dat vijanden van Polen de naderende feestdagen wellicht als opportuun moment beschouwen om sabotage te plegen.

5 uur geleden
Oekraïens parlement stemt in met ontslag omstreden ministers

KYIV (ANP) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met het ontslag van de ministers van Justitie en Energie. Herman Haloesjtsjenko (Justitie) en Svitlana Hryntsjoek (Energie) raakten in opspraak door een groot corruptieschandaal rond Oekraïense staatsbedrijven, waaronder energieproducenten. Haloesjtsjenko was van april 2021 tot begin mei dit jaar minister van Energie, totdat president Volodymyr Zelensky hem per decreet benoemde tot voorzitter van de Nationale Veiligheidsraad.

5 uur geleden
Kallas: militaire mobiliteit cruciale verzekeringspolis voor EU

BRUSSEL (ANP) - Het snel kunnen verplaatsen en inzetten van militairen is een "cruciale verzekeringspolis voor de Europese veiligheid". Dat onderstreepte de EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. "Je hoopt dat je het nooit op volle capaciteit hoeft te gebruiken, maar het zorgt voor een geloofwaardiger afschrikking en verdediging", aldus Kallas tijdens een persconferentie waar het voorstel voor militaire mobiliteit van de Europese Commissie werd gepresenteerd.

6 uur geleden
Meer camera's bij Louvre na geruchtmakende roof

PARIJS (ANP/RTR) - Het Franse museum Louvre laat voor eind 2026 honderd externe bewakingscamera's plaatsen. Daarmee moet de beveiliging worden verbeterd na de geruchtmakende roof van vorige maand, zei directeur Laurence Des Cars tijdens een hoorzitting in het parlement.

7 uur geleden