Oppositielid klaagt Poetin aan om gebruiken woord 'oorlog'
MOSKOU (ANP/DPA) - Een Russische oppositiepoliticus zegt president Vladimir Poetin aan te klagen omdat hij donderdag het woord 'oorlog' heeft gebruikt over het conflict in Oekraïne. Sinds Rusland het buurland binnenviel in februari is het verboden om het over een oorlog te hebben. Moskou spreekt zelf steevast over een 'speciale militaire operatie'. Voor zover bekend is het de eerste keer dat Poetin de situatie als oorlog omschreef.
Poetin zei donderdag in een toespraak dat hij "de oorlog wil beëindigen". De politicus Nikita Joeferev reageerde op Twitter: "Hij noemde de oorlog een 'oorlog'." Dit jaar zijn al duizenden mensen aangeklaagd voor het overtreden van de wet die dat verbiedt. Volgens het Kremlin schaadt het woord het leger en mensen die het gebruiken zouden nepnieuws verspreiden.
Joeferev vindt dat ook Poetin het leger in diskrediet heeft gebracht en dat hij daarom vervolging verdient. De kans dat Poetin ook daadwerkelijk in de problemen komt door zijn uitspraak lijkt minimaal. Enkele hooggeplaatste figuren kwamen eerder al weg met het gebruik van het woord 'oorlog'.
Joeferev kreeg zelf al eerder een boete voor het in diskrediet brengen van het leger. Hij suggereerde in september in een motie dat Poetin aangeklaagd moest worden voor landverraad omdat hij de oorlog in Oekraïne is begonnen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.
15 minuten geledenBEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil dat bemiddelaar Pakistan nogmaals bevestigt dat het onder een bestand valt dat de VS en Iran hebben gesloten. Dat meldde de Libanese regering nadat de Israëlische bombardementen ook na het staakt-het-vuren waren doorgegaan.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist de komende dagen concrete toezeggingen van de landen die willen helpen de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart, zeggen bronnen tegen meerdere media. NAVO-topman Mark Rutte, die Trump woensdag bezocht, heeft die boodschap volgens het Duitse Der Spiegel en persbureau Reuters doorgegeven.
3 uur geleden