Oppositielid klaagt Poetin aan om gebruiken woord 'oorlog'
MOSKOU (ANP/DPA) - Een Russische oppositiepoliticus zegt president Vladimir Poetin aan te klagen omdat hij donderdag het woord 'oorlog' heeft gebruikt over het conflict in Oekraïne. Sinds Rusland het buurland binnenviel in februari is het verboden om het over een oorlog te hebben. Moskou spreekt zelf steevast over een 'speciale militaire operatie'. Voor zover bekend is het de eerste keer dat Poetin de situatie als oorlog omschreef.
Poetin zei donderdag in een toespraak dat hij "de oorlog wil beëindigen". De politicus Nikita Joeferev reageerde op Twitter: "Hij noemde de oorlog een 'oorlog'." Dit jaar zijn al duizenden mensen aangeklaagd voor het overtreden van de wet die dat verbiedt. Volgens het Kremlin schaadt het woord het leger en mensen die het gebruiken zouden nepnieuws verspreiden.
Joeferev vindt dat ook Poetin het leger in diskrediet heeft gebracht en dat hij daarom vervolging verdient. De kans dat Poetin ook daadwerkelijk in de problemen komt door zijn uitspraak lijkt minimaal. Enkele hooggeplaatste figuren kwamen eerder al weg met het gebruik van het woord 'oorlog'.
Joeferev kreeg zelf al eerder een boete voor het in diskrediet brengen van het leger. Hij suggereerde in september in een motie dat Poetin aangeklaagd moest worden voor landverraad omdat hij de oorlog in Oekraïne is begonnen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."
3 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.
3 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.
4 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/RTR) - Inwoners van de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad Beiroet ontvluchten hun woonplaats uit angst voor Israëlische aanvallen. Het Libanese leger heeft troepen ingezet om het verkeer in goede banen te leiden.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse regering heeft opnieuw documenten vrijgegeven over de benoeming van Peter Mandelson tot ambassadeur in de Verenigde Staten. Het gaat onder meer om e-mails en andere tekstberichten die binnen de overheid circuleerden.
5 uur geleden