Oppositielid klaagt Poetin aan om gebruiken woord 'oorlog'
MOSKOU (ANP/DPA) - Een Russische oppositiepoliticus zegt president Vladimir Poetin aan te klagen omdat hij donderdag het woord 'oorlog' heeft gebruikt over het conflict in Oekraïne. Sinds Rusland het buurland binnenviel in februari is het verboden om het over een oorlog te hebben. Moskou spreekt zelf steevast over een 'speciale militaire operatie'. Voor zover bekend is het de eerste keer dat Poetin de situatie als oorlog omschreef.
Poetin zei donderdag in een toespraak dat hij "de oorlog wil beëindigen". De politicus Nikita Joeferev reageerde op Twitter: "Hij noemde de oorlog een 'oorlog'." Dit jaar zijn al duizenden mensen aangeklaagd voor het overtreden van de wet die dat verbiedt. Volgens het Kremlin schaadt het woord het leger en mensen die het gebruiken zouden nepnieuws verspreiden.
Joeferev vindt dat ook Poetin het leger in diskrediet heeft gebracht en dat hij daarom vervolging verdient. De kans dat Poetin ook daadwerkelijk in de problemen komt door zijn uitspraak lijkt minimaal. Enkele hooggeplaatste figuren kwamen eerder al weg met het gebruik van het woord 'oorlog'.
Joeferev kreeg zelf al eerder een boete voor het in diskrediet brengen van het leger. Hij suggereerde in september in een motie dat Poetin aangeklaagd moest worden voor landverraad omdat hij de oorlog in Oekraïne is begonnen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse antiterreurpolitie stelt een onderzoek in naar brandstichting bij een voormalige synagoge in Londen. "Dit incident volgt op een aantal brandstichtingen en pogingen tot brandstichting gericht tegen Joodse Londenaren in het noordwesten van de stad, en we zullen mogelijke verbanden onderzoeken zodra het onderzoek van start gaat", meldt een hoge politiemedewerker.
38 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft de voorbije maand het aantal middellangeafstandsaanvallen op Rusland verdubbeld, en is van plan om die aanvallen te blijven opvoeren. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X. Hij zegt ook dat de productie van drones en robots, zoals autonome karretjes voor op het slagveld, de komende tijd verder verhoogd wordt.
2 uur geledenPOLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en tientallen mensen verwond, melden de autoriteiten. Ook in Charkiv viel een dode en raakten vier mensen gewond. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat de aanvallen voornamelijk gericht waren op energievoorzieningen.
4 uur geledenSUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
8 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR/AFP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan zijn zeker 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.
8 uur geledenZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
9 uur geleden