Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositieleidster Wit-Rusland prijst volk in strijd tegen regime

Oppositieleidster Wit-Rusland prijst volk in strijd tegen regime

MINSK (ANP/DPA/AFP) - Na vier maanden van protesten tegen de herverkiezing van de Wit-Russische alleenheerser Aleksandr Loekasjenko heeft de leider van de oppositie, Svetlana Tichanovskaja, de moed van het volk geprezen. Ondanks arrestaties en politiegeweld maken de protesten nu elke zondag deel uit van het dagelijkse leven van veel mensen, zei de 38-jarige vanuit haar ballingschap.

Volgens haar is elke zondagmars een nieuw signaal om niet op te geven. Tichanovskaja, die onder druk van president Loekasjenko na de verkiezingen van 9 augustus naar buurland Litouwen uitweek, zei dat er veel is bereikt. Er zijn Europese sancties en Loekasjenko wordt door het Westen niet langer als president erkend.

Vervolgde mensen zouden kunnen terugvallen op hulpprogramma's van de democratiebeweging. Mensen zouden vooral samen opkomen voor hun rechten en niet langer buigen voor onderdrukking.

Kleine betogingen

De oppositie hield zondag opnieuw talrijke kleinere betogingen tegen het regime in plaats van een paar massale demonstraties, zoals lange tijd gebruikelijk. De tegenstanders van Loekasjenko kwamen op allerlei plekken bijeen in de hoofdstad Minsk en in andere steden, ondanks een demonstratieverbod.

Hoewel zij met een verspreiding van hun betogingen ingrijpen van de autoriteiten willen voorkomen, traden ordetroepen ook deze keer weer hard op. Mensenrechtenorganisaties meldden tientallen arrestaties.

De 66-jarige Loekasjenko wordt beschouwd als de laatste dictator van Europa. Na de verkiezing werd hij uitgeroepen tot winnaar met 80,1 procent van de stemmen. De democratiebeweging daarentegen ziet Tichanovskaia als de winnaar. De protesten hebben al geleid tot meerdere doden, honderden gewonden en ongeveer 30.000 arrestaties.

Meer uit Buitenland

Gezondheidsorganisaties VS naar rechter om vermindering vaccins

WASHINGTON (ANP) - Verschillende Amerikaanse organisaties voor gezondheidszorg zijn naar de rechter gestapt, omdat de aanbevolen lijst voor vaccinaties voor kinderen is ingekort. Dat meldt The Washington Post.

2 uur geleden
Sydney sluit stranden vanwege aanvallen door haaien

SYDNEY (ANP) - De Australische stad Sydney heeft dinsdag 34 stranden afgesloten voor bezoekers vanwege vier aanvallen door haaien in twee dagen tijd, aldus plaatselijke autoriteiten.

2 uur geleden
Amnesty: tactieken regering-Trump tasten mensenrechten aan

LONDEN (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump ondermijnt in toenemende mate de mensenrechten. Daarvoor waarschuwt Amnesty International in een dinsdag verschenen rapport.

4 uur geleden
VK onderzoekt verbod sociale media voor jongeren onder 16

LONDEN (ANP) - De Britse regering onderzoekt of het wenselijk is om sociale media te verbieden voor jongeren onder de 16 jaar, meldt de BBC.

4 uur geleden
Dodental door bosbranden in Chili loopt op

PENCO (ANP) - Het dodental door bosbranden in Chili is opgelopen tot zeker negentien mensen, aldus de autoriteiten. De regering is nog steeds bezig met grootschalige evacuaties van mensen. Meer dan dertig branden worden op dit moment bestreden. De situatie wordt bemoeilijkt door extreme hitte en sterke wind.

4 uur geleden
IS pleegt aanslag op Chinees restaurant in Kabul om Oeigoeren

KABUL (ANP/AFP/RTR) - Islamitische Staat (IS) heeft een aanslag op een Chinees restaurant in de Afghaanse hoofdstad Kaboel geclaimd. Daarbij kwamen volgens lokale autoriteiten een Chinees en zes Afghanen om het leven. Een niet nader gespecificeerd aantal mensen raakte gewond. IS spreekt zelf van 25 slachtoffers.

6 uur geleden
Soedanese RSF doodt 'per ongeluk' 7 militairen uit Tsjaad

NDJAMENA (ANP/AFP) - De Soedanese Rapid Support Forces zeggen "per ongeluk" in gevecht te zijn geraakt met het leger uit buurland Tsjaad. Daarbij werden volgens dat land zeven militairen gedood. De RSF zegt dat het om een fout ging en dat de paramilitairen het gemunt hadden op leden van het Soedanese leger die vanuit Tsjaad de grens zouden zijn overgestoken.

7 uur geleden