Oppositieleidster Wit-Rusland prijst volk in strijd tegen regime
MINSK (ANP/DPA/AFP) - Na vier maanden van protesten tegen de herverkiezing van de Wit-Russische alleenheerser Aleksandr Loekasjenko heeft de leider van de oppositie, Svetlana Tichanovskaja, de moed van het volk geprezen. Ondanks arrestaties en politiegeweld maken de protesten nu elke zondag deel uit van het dagelijkse leven van veel mensen, zei de 38-jarige vanuit haar ballingschap.
Volgens haar is elke zondagmars een nieuw signaal om niet op te geven. Tichanovskaja, die onder druk van president Loekasjenko na de verkiezingen van 9 augustus naar buurland Litouwen uitweek, zei dat er veel is bereikt. Er zijn Europese sancties en Loekasjenko wordt door het Westen niet langer als president erkend.
Vervolgde mensen zouden kunnen terugvallen op hulpprogramma's van de democratiebeweging. Mensen zouden vooral samen opkomen voor hun rechten en niet langer buigen voor onderdrukking.
Kleine betogingen
De oppositie hield zondag opnieuw talrijke kleinere betogingen tegen het regime in plaats van een paar massale demonstraties, zoals lange tijd gebruikelijk. De tegenstanders van Loekasjenko kwamen op allerlei plekken bijeen in de hoofdstad Minsk en in andere steden, ondanks een demonstratieverbod.
Hoewel zij met een verspreiding van hun betogingen ingrijpen van de autoriteiten willen voorkomen, traden ordetroepen ook deze keer weer hard op. Mensenrechtenorganisaties meldden tientallen arrestaties.
De 66-jarige Loekasjenko wordt beschouwd als de laatste dictator van Europa. Na de verkiezing werd hij uitgeroepen tot winnaar met 80,1 procent van de stemmen. De democratiebeweging daarentegen ziet Tichanovskaia als de winnaar. De protesten hebben al geleid tot meerdere doden, honderden gewonden en ongeveer 30.000 arrestaties.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.
5 uur geledenCANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.
6 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.
7 uur geleden