Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositieleider Wit-Rusland zoekt steun bij Merkel

Oppositieleider Wit-Rusland zoekt steun bij Merkel

BERLIJN (ANP/DPA) - De Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja heeft dinsdag in Berlijn een persoonlijk gesprek gehad met de Duitse bondskanselier Angela Merkel. Tichanovskaja benadrukte tijdens de ontmoeting dat de protesten in haar land niet gezien moeten worden als een "strijd tegen Rusland of Europa", schreef ze naderhand op de berichtendienst Telegram.

In Wit-Rusland wordt al weken massaal gedemonstreerd tegen de omstreden herverkiezing van president Aleksandr Loekasjenko. Die is al een kwart eeuw aan de macht en kreeg volgens officiële cijfers ruim 80 procent van de stemmen bij de presidentsverkiezing in augustus. Boze burgers denken dat is gefraudeerd.

Tichanovskaja had voorafgaande aan de bijeenkomst met Merkel de hoop uitgesproken dat Duitsland een bemiddelende rol kan spelen bij het oplossen van de crisis in haar land. Ze sprak uiteindelijk ongeveer 45 minuten met de bondskanselier, die ze een rood-witte paraplu cadeau deed. Die kleuren worden veel gebruikt door haar aanhangers, die zwaaien met rood-witte vlaggen.

De verkiezingsoverwinning van Loekasjenko wordt niet erkend door de Europese Unie. Die heeft sancties ingesteld tegen topfiguren uit zijn regime. Tichanovskaja noemde dat een "kleine overwinning". De politica heeft woensdag ook nog een ontmoeting met de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas.

Meer uit Buitenland

Rusland en Oekraïne melden ondanks bestand nieuwe aanvallen

KYIV/MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne maken ondanks hun driedaagse staakt-het-vuren weer melding van vijandelijkheden. De Oekraïense krijgsmacht sprak over schermutselingen aan het front in de afgelopen 24 uur en zei dat Rusland zondag ook met duizenden drones aanvallen heeft uitgevoerd.

14 minuten geleden
EU-lidstaten schrappen opschorting associatieverdrag met Syrië

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben de gedeeltelijke opschorting van het associatieverdrag tussen de EU en Syrië ingetrokken. De handelsbeperkingen die de EU in 2011 invoerde, golden voor de invoer van een aantal Syrische producten, waaronder olie, aardolieproducten, goud, edelmetalen en diamanten. Maandag is daartoe besloten. Dit wordt gezien als een belangrijke stap in het herstel en de versterking van de bilaterale betrekkingen tussen de EU en Syrië.

1 uur geleden
Starmer vecht voor politieke toekomst na verkiezingsnederlaag

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft na de verkiezingsnederlaag van zijn partij beterschap beloofd. Hij erkende in een speech dat er onder kiezers frustratie leeft over de staat van het land, de politiek en hemzelf. "Ik weet dat er mensen zijn die aan me twijfelen. Ik moet hun ongelijk aantonen en dat ga ik doen", verklaarde hij in de speech, die wordt gezien als een poging om zijn premierschap te redden.

1 uur geleden
Kos: in de EU is er plaats voor alle Westelijke Balkanstaten

BRUSSEL (ANP) - Uitbreiding is prioriteit voor de EU, zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding) maandag voor het begin van een overleg tussen de EU-lidstaten en de landen van de Westelijke Balkan. "Ik heb een zeer duidelijke boodschap. Er is plaats voor alle Westelijke Balkanstaten in de Europese Unie." Het gaat om Albanië, Bosnië en Herzegovina, Kosovo, Montenegro, Noord-Macedonië en Servië.

2 uur geleden
Litouwen en Letland willen vertrekkende troepen VS wel overnemen

BRUSSEL (ANP) - Letland en Litouwen willen graag Amerikaanse troepen verwelkomen als die bijvoorbeeld uit Duitsland worden weggehaald. De Baltische landen staan er goed op in Washington, menen ze, en de regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil voorbeeldige bondgenoten belonen.

2 uur geleden
Hongaarse regering wil EU niet meer chanteren met veto

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Hongarije wil het eigen vetorecht binnen de Europese Unie niet meer inzetten als chantagemiddel. Dat maakte beoogd minister van Buitenlandse Zaken Anita Orbán duidelijk tijdens een hoorzitting in het parlement. Ze gaf aan dat haar land zich gaat inzetten om het vertrouwen terug te winnen van andere landen in de EU en de NAVO.

2 uur geleden
Iran noemt eigen vredesvoorstel aan VS 'legitiem en vrijgevig'

TEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het vredesvoorstel dat het land eerder deed aan de Verenigde Staten "legitiem en vrijgevig" was. Volgens Iran stellen de VS nog altijd onredelijke en eenzijdige eisen.

3 uur geleden