Oppositieleider Wit-Rusland: verzetsstrijd vooralsnog verloren
GENÈVE/ MINSK (ANP/DPA) - De Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja erkent dat het verzet tegen president Alexandr Loekasjenko vooralsnog niet aan de winnende hand is ondanks maanden van massale protesten. "We hebben niet de middelen om het geweld van het regime tegen de demonstranten tegen te gaan. Ja, het lijkt erop dat we op dit moment hebben verloren", zegt ze tegen de Zwitserse krant Le Temps.
Maar de oppositie geeft niet op. "Onze strategie is om ons beter te organiseren, om het regime constant onder druk te zetten totdat de mensen weer klaar zijn om de straat op te gaan, misschien in het voorjaar." Er waren dit weekend kleinschalige protesten na de recente veroordeling van twee journalisten. Mensen marcheerden in kleine groepjes door de straten met de vlag van de oppositie.
De krant sprak Tichanovskaya in Litouwen waar ze haar toevlucht heeft gezocht. Haar man zit vast in Wit-Rusland. Ze denkt dagelijks over een terugkeer naar Wit-Rusland. "Maar dan besef je al snel dat je dat niet kunt doen als je een symbool bent, een nationale leider, dan kun je niet zomaar opgeven."
Volgende maand wil ze naar het Zwitserse Genève reizen, waar de VN-Mensenrechtenraad tot 23 maart bijeenkomt. Die buigt zich ook over de situatie in de voormalige Sovjetrepubliek.
Wit-Rusland heeft sinds de presidentsverkiezingen op 9 augustus vrijwel wekelijks te maken met protesten tegen de president. De 66-jarige Loekasjenko riep zichzelf na de omstreden verkiezingen in augustus uit tot winnaar. Zijn tegenstanders zien Tichanovskaja als de winnaar.
Loekasjenko reist maandag naar de Russische stad Sotsji voor een gesprek met zijn Russische bondgenoot, president Vladimir Poetin.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil de banden met Europa en de Europese Unie weer verder aanhalen. Later dit jaar komt er een top die de samenwerking moet versterken, zei premier Keir Starmer. Het gaat hem vooral om economische samenwerking, maar ook om onder meer defensie, veiligheid en energie.
36 seconden geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse antiterrorisme-aanklager heeft een onderzoek geopend naar "terroristische samenzwering" rond een vermeende poging tot een aanslag in Parijs. Daar werd afgelopen weekend een explosief geplaatst bij een filiaal van de Bank of America.
34 minuten geledenLONDEN (ANP/DPA) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa zegt dat hij niet nadrukkelijk heeft gezegd dat 80 procent van de Syriërs die in Duitsland wonen in de komende drie jaar moet terugkeren naar Syrië. De Duitse bondskanselier Merz deed die uitspraak na een ontmoeting met Al-Sharaa op maandag. Toen Merz kritiek kreeg op de uitspraak, zei hij dat die gebaseerd was op het gesprek met de Syrische president.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt er sterk over om de Verenigde Staten uit de NAVO terug te trekken, zegt hij tegen The Telegraph. De andere NAVO-landen hebben de VS te weinig geholpen bij de oorlog tegen Iran, stelt de president in de Britse krant.
1 uur geledenORLANDO (ANP/AFP) - De verwachte lancering van de Artemis II-maanmissie trekt al veel bekijks in Florida. Daar moet vanaf het Kennedy Space Center de SLS-raket met het Orion-ruimtevaartuig vertrekken, de eerste bemande maanmissie in decennia. Het doel: in tien dagen een rondje om de maan vliegen, om daarna terug te keren naar de aarde. Op het nabijgelegen Cocoa Beach zijn al veel dagjesmensen die van plan zijn te gaan kijken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de verschijning aangekondigd van een boek dat gewijd is aan zijn katholieke geloof. Communion: Finding My Way Back to Faith is vanaf 16 juni verkrijgbaar in de Verenigde Staten.
6 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP/RTR) - Een Iraanse droneaanval heeft brandstoftanks op de internationale luchthaven van Koeweit getroffen. De aanval veroorzaakte een enorme brand, maar eiste geen slachtoffers, meldde het Koeweitse staatspersbureau KUNA.
6 uur geleden