Oppositieleider Wit-Rusland: verzetsstrijd vooralsnog verloren
GENÈVE/ MINSK (ANP/DPA) - De Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja erkent dat het verzet tegen president Alexandr Loekasjenko vooralsnog niet aan de winnende hand is ondanks maanden van massale protesten. "We hebben niet de middelen om het geweld van het regime tegen de demonstranten tegen te gaan. Ja, het lijkt erop dat we op dit moment hebben verloren", zegt ze tegen de Zwitserse krant Le Temps.
Maar de oppositie geeft niet op. "Onze strategie is om ons beter te organiseren, om het regime constant onder druk te zetten totdat de mensen weer klaar zijn om de straat op te gaan, misschien in het voorjaar." Er waren dit weekend kleinschalige protesten na de recente veroordeling van twee journalisten. Mensen marcheerden in kleine groepjes door de straten met de vlag van de oppositie.
De krant sprak Tichanovskaya in Litouwen waar ze haar toevlucht heeft gezocht. Haar man zit vast in Wit-Rusland. Ze denkt dagelijks over een terugkeer naar Wit-Rusland. "Maar dan besef je al snel dat je dat niet kunt doen als je een symbool bent, een nationale leider, dan kun je niet zomaar opgeven."
Volgende maand wil ze naar het Zwitserse Genève reizen, waar de VN-Mensenrechtenraad tot 23 maart bijeenkomt. Die buigt zich ook over de situatie in de voormalige Sovjetrepubliek.
Wit-Rusland heeft sinds de presidentsverkiezingen op 9 augustus vrijwel wekelijks te maken met protesten tegen de president. De 66-jarige Loekasjenko riep zichzelf na de omstreden verkiezingen in augustus uit tot winnaar. Zijn tegenstanders zien Tichanovskaja als de winnaar.
Loekasjenko reist maandag naar de Russische stad Sotsji voor een gesprek met zijn Russische bondgenoot, president Vladimir Poetin.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaanse aanval op Venezuela, waarbij afgelopen weekend president Nicolás Maduro werd gevangengenomen, zijn 55 militairen om het leven gekomen. Dat melden Cuba en Venezuela in een gezamenlijke telling. Eerder zei dat laatste land al dat 32 Cubanen waren omgekomen. Zij zouden op verzoek van Caracas in Venezuela zijn geweest.
52 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Bij de protesten in Iran zijn sinds eind december minstens 27 demonstranten gedood door de Iraanse veiligheidsdiensten, meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights. Vijf van hen zouden minderjarig zijn geweest.
58 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - Venezuela heeft drie aanklagers aangesteld die onderzoek gaan doen naar de dodelijke slachtoffers van de Amerikaanse aanval van afgelopen weekend. Dat zegt 's lands openbaar aanklager Tarek William Saab. Ook riep Saab de rechtbank in New York op te erkennen dat de Amerikaanse juridische bevoegdheden ophouden bij de landsgrenzen en zei hij dat president Nicolás Maduro als staatshoofd immuniteit geniet.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is weer naar het ziekenhuis gebracht nadat hij bij een val zijn hoofd heeft gestoten, meldt zijn vrouw op sociale media. Bolsonaro zit sinds november vast voor het beramen van een staatsgreep. Afgelopen december werd Bolsonaro al opgenomen vanwege een operatie aan een liesbreuk en meerdere operaties tegen de hik.
1 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - De premier van Groenland, Jens-Frederik Nielsen, is dankbaar voor de steun van Europese leiders omtrent de soevereiniteit van Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump herhaalde afgelopen weekend dat de Verenigde Staten het gebied "nodig hebben voor de nationale veiligheid". Nielsen noemt de Europese steun "belangrijk in een tijd waarin internationale principes worden uitgedaagd".
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse filmmaker Béla Tarr is op 70-jarige leeftijd overleden, meldt persbureau MTI. Hij overleed na een lang ziekbed. Tarr wordt gezien als een van de belangrijkste Europese filmauteurs van de afgelopen decennia.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Europese leiders hebben samen met de minister-president van Denemarken een verklaring uitgegeven over Groenland. Daarin staat dat de Europese NAVO-landen willen samenwerken met de Verenigde Staten, maar dat de Groenlanders en de regering in Kopenhagen beslissen over de toekomst van het gebied. Nederland steunt de verklaring ook, zegt demissionair premier Dick Schoof op X.
5 uur geleden