Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositieleider Wit-Rusland: verzetsstrijd vooralsnog verloren

Oppositieleider Wit-Rusland: verzetsstrijd vooralsnog verloren

GENÈVE/ MINSK (ANP/DPA) - De Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja erkent dat het verzet tegen president Alexandr Loekasjenko vooralsnog niet aan de winnende hand is ondanks maanden van massale protesten. "We hebben niet de middelen om het geweld van het regime tegen de demonstranten tegen te gaan. Ja, het lijkt erop dat we op dit moment hebben verloren", zegt ze tegen de Zwitserse krant Le Temps.

Maar de oppositie geeft niet op. "Onze strategie is om ons beter te organiseren, om het regime constant onder druk te zetten totdat de mensen weer klaar zijn om de straat op te gaan, misschien in het voorjaar." Er waren dit weekend kleinschalige protesten na de recente veroordeling van twee journalisten. Mensen marcheerden in kleine groepjes door de straten met de vlag van de oppositie.

De krant sprak Tichanovskaya in Litouwen waar ze haar toevlucht heeft gezocht. Haar man zit vast in Wit-Rusland. Ze denkt dagelijks over een terugkeer naar Wit-Rusland. "Maar dan besef je al snel dat je dat niet kunt doen als je een symbool bent, een nationale leider, dan kun je niet zomaar opgeven."

Volgende maand wil ze naar het Zwitserse Genève reizen, waar de VN-Mensenrechtenraad tot 23 maart bijeenkomt. Die buigt zich ook over de situatie in de voormalige Sovjetrepubliek.

Wit-Rusland heeft sinds de presidentsverkiezingen op 9 augustus vrijwel wekelijks te maken met protesten tegen de president. De 66-jarige Loekasjenko riep zichzelf na de omstreden verkiezingen in augustus uit tot winnaar. Zijn tegenstanders zien Tichanovskaja als de winnaar.

Loekasjenko reist maandag naar de Russische stad Sotsji voor een gesprek met zijn Russische bondgenoot, president Vladimir Poetin.

Meer uit Buitenland

Netanyahu kondigt bij bezoek aan Zuid-Libanon meer aanvallen aan

TEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een bezoek gebracht aan Zuid-Libanon en een voortzetting van de strijd tegen de Libanese beweging Hezbollah aangekondigd. "De oorlog gaat door, ook binnen de veiligheidszone in Libanon," verklaarde Netanyahu volgens zijn kantoor. Hij werd tijdens het bezoek vergezeld door minister van Defensie Israel Katz en legerchef Eyal Zamir.

3 minuten geleden
President Iran hekelt in gesprek met Poetin 'dubbele moraal' VS

TEHERAN (ANP/AFP) - De 'dubbele moraal' van de Verenigde Staten was het grootste obstakel in de vredesonderhandelingen, oordeelt de Iraanse president Masoud Pezeshkian. Dat staat in een verklaring van het Iraanse presidentschap.

52 minuten geleden
Hongaarse oppositie aan de leiding bij hoogste opkomst ooit

BOEDAPEST (ANP/AFP/RTR) - De centrumrechtse oppositiepartij Tisza in Hongarije kon volgens een exitpoll rekenen op de steun van 55 procent van de kiezers, tegenover 38 procent voor de regerende Fidesz-partij van premier Viktor Orbán. Dat is het resultaat van een peiling door 21 Research Centre.

1 uur geleden
IRG: Iran heeft controle over scheepvaart Straat van Hormuz

BANDAR ABBAS (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft na uitspraken van president Donald Trump beklemtoond dat Iran de Straat van Hormuz volledig controleert. Trump kondigde aan dat zijn marine de zeestraat gaat blokkeren, mijnen ruimen en de scheepvaart gaat controleren.

3 uur geleden
Rusland en Oekraïne beschuldigen elkaar van schending bestand

MOSKOU/KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van het veelvuldig schenden van een 32 uur durend bestand ter gelegenheid van het orthodoxe paasfeest. Het Russische ministerie van Defensie telde in de nacht van zaterdag op zondag 1971 schendingen van het staakt-het-vuren, terwijl de Oekraïense generale staf melding maakte van 479 artillerieaanvallen en meer dan 1700 drone-aanvallen door Russische troepen.

3 uur geleden
Trump zegt dat blokkade Straat van Hormuz maar even duurt

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat de marine de Straat van Hormuz sluit en er onder meer mijnen gaat ruimen. De hele operatie die Trump voor ogen heeft, duurt volgens hem niet lang. Volgens Trump zijn veel landen bereid te helpen. Zo zouden Groot-Brittannië en andere landen mogelijk mijnenvegers sturen.

3 uur geleden
Mogelijk honderden burgerdoden door aanval Nigeriaans leger

MAIDUGURI (ANP/RTR) - Nigeriaanse straaljagers hebben zaterdagnacht een dorpsmarkt bestookt tijdens de achtervolging van islamitische militanten in het noordoosten van het land waarbij mogelijk zeker 200 burgers zijn omgekomen. Dat verklaarden een lokaal raadslid en omwonenden zondag tegen persbureau Reuters.

4 uur geleden