
Oppositieleider VK beticht premier van verspreiden complottheorie
LONDEN (ANP) - De Britse oppositieleider Keir Starmer beschuldigt premier Boris Johnson van het verspreiden van complottheorieën over hem. Starmer moest maandag worden ontzet door de politie toen een boze menigte hem belaagde. Hij legde in een gesprek met The Times een verband tussen dat incident en uitspraken van Johnson in het parlement.
Johnson verweet Starmer tijdens een verhit debat dat hij als topman van het Openbaar Ministerie had nagelaten Jimmy Savile te vervolgen. Savile was een ster in het Verenigd Koninkrijk. Na zijn dood in 2011 kwamen honderden beschuldigingen van seksueel misbruik tegen hem aan het licht. De mediapersoonlijkheid werd al eens beschuldigd van misbruik toen hij nog leefde, maar dit leidde niet tot vervolging.
Starmer verliet maandag een overheidsgebouw toen een menigte hem benaderde. Betogers noemden hem onder meer een beschermer van pedofielen. De politie bracht Starmer vervolgens in veiligheid. "De premier wist wat hij deed", aldus de oppositieleider tegen The Times. Hij spreekt van "een complottheorie van gewelddadige fascisten" die volgens hem al langer de ronde doet.
Besluit
Starmer zegt tegen The Times dat hij niet eens op de hoogte was van het besluit om Savile in 2009 niet te vervolgen. Onder meer factcheckers van de omroep BBC melden dat er inderdaad geen bewijs is dat hij persoonlijk was betrokken bij het besluit om de voormalige presentator te laten lopen.
Johnson heeft geen excuses aangeboden, maar zijn uitspraken wel genuanceerd. Hij zei dat hij niet wilde impliceren dat Starmer persoonlijk betrokken was bij het besluit. De premier wilde duidelijk maken dat Starmer daar als baas van het OM wel indirect verantwoordelijkheid voor droeg.
Uitspraken
De uitspraken over Starmer en Savile kwamen de premier op veel kritiek te staan. Johnson zat politiek al in problemen vanwege de onrust over partygate, de berichten over feesten bij de overheid tijdens lockdowns. De politie onderzoekt nog of coronaregels zijn overtreden.
De politie heeft inmiddels laten weten dat ruim vijftig mensen per e-mail een vragenlijst krijgen toegestuurd. Het gaat volgens de BBC om personen die aanwezig zouden zijn geweest bij de vermeende feesten en bijeenkomsten. Dat betekent dat vermoedelijk ook premier Johnson en zijn echtgenote Carrie zo'n lijst tegemoet kunnen zien. Ze krijgen dan zeven dagen de tijd om de vragen te beantwoorden.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn zeker 107 mensen om het leven gekomen bij het zinken van een boot. Het vaartuig vloog in brand op de Congorivier en kon niet meer worden gered. Volgens de regering zijn er ook nog 146 mensen vermist.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Per 1 januari 2027 komt er een verbod op roken en vapen op en bij terrassen in België, meldt minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke. Ook wordt roken in zogeheten rookkamers, zoals in cafés, luchthavens en shishabars niet meer toegestaan.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat de Oost-Europese lidstaten beschermen met een nieuwe operatie. De Oostelijke Schildwacht-missie (Eastern Sentry) gaat speciale aandacht besteden aan het afslaan van drones, zeggen NAVO-chef Mark Rutte en de hoogste commandant van de alliantie. Onder meer Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Denemarken gaan bijdragen. "We verwachten spoedig ook meer van anderen."
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft ingestemd met "tastbare, tijdgebonden en onomkeerbare stappen" naar een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen. Een verklaring hierover werd met ruime meerderheid aangenomen.
6 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Verenigde Staten hebben Polen verzekerd dat het op hun volledige steun als NAVO-bondgenoot kan rekenen, zegt de Poolse defensieminister. Hij belde met zijn Amerikaanse collega over de Russische drones die eerder deze week het Poolse luchtruim binnendrongen.
6 uur geledenOREM (ANP) - De opgepakte verdachte van de moord op Charlie Kirk heeft meerdere boodschappen achtergelaten op zijn kogelhulzen. Volgens de gouverneur van de staat Utah Spencer Cox stond er onder meer "hé fascisten, vangen!" op geschreven.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat Nederland niet meedoet aan het Eurovisie Songfestival als Israël ook deelneemt, is volgens de Israëlische ambassade in Den Haag "een teken van moreel falen". De ambassade beschouwt het besluit van de omroep AVROTROS als het buitensluiten van "de hele Israëlische samenleving".
7 uur geleden