Oppositieleider Navalni riskeert lange celstraf in nieuwe zaak
MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalni riskeert een celstraf van tien jaar in een nieuwe rechtszaak. De Kremlin-criticus is aangeklaagd voor het verduisteren van omgerekend meer dan 4 miljoen euro uit zijn anticorruptiestichting. Die werd vorig jaar verboden, net als andere organisaties van de gedetineerde Navalni.
De 45-jarige Navalni moet zich ook verantwoorden voor vermeende minachting van een rechter tijdens een eerdere zitting, waarvoor hij nog eens zes maanden cel kan krijgen. Hij verscheen dinsdagochtend in gevangeniskleding in de geïmproviseerde rechtbank in het strafkamp waar hij gevangenzit.
Navalni had harde kritiek op het in zijn ogen willekeurige vervolgingsbeleid. "Mijn rechtszaken zijn tamelijk vreemd, zowel de processen zelf als de uitspraken, maar hier hebben ze elke lijn overschreden." Hij kon tijdens korte pauzes wel even alleen zijn met zijn vrouw Joelia. Ze werden gefotografeerd terwijl ze elkaar omhelsden.
Gevangenisstraf
Volgens het team van Navalni kan hij zelfs vijftien jaar gevangenisstraf krijgen. Zijn woordvoerder sprak de hoop uit dat de Duitse bondskanselier Olaf Scholz tijdens zijn ontmoeting met president Vladimir Poetin eerdere kritiek van Duitsland op Navalni's behandeling in zijn moederland herhaalt.
Navalni zit sinds ruim een jaar vast voor het schenden van zijn voorwaardelijke vrijlating in een oude corruptiezaak. De oppositieleider had zich moeten melden bij de autoriteiten, terwijl hij in Duitsland werd behandeld vanwege een vergiftiging die hij aan het Kremlin wijt. Hij moet nog een kleine 1,5 jaar van die volgens hem politiek gemotiveerde straf uitzitten in een strafkolonie in Pokrov, 100 kilometer ten oosten van Moskou.
Rusland zette Navalni vorige maand op de lijst van "terroristen en extremisten".
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
2 uur geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
6 uur geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
6 uur geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
8 uur geleden