Oppositieleider Navalni riskeert lange celstraf in nieuwe zaak
MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalni riskeert een celstraf van tien jaar in een nieuwe rechtszaak. De Kremlin-criticus is aangeklaagd voor het verduisteren van omgerekend meer dan 4 miljoen euro uit zijn anticorruptiestichting. Die werd vorig jaar verboden, net als andere organisaties van de gedetineerde Navalni.
De 45-jarige Navalni moet zich ook verantwoorden voor vermeende minachting van een rechter tijdens een eerdere zitting, waarvoor hij nog eens zes maanden cel kan krijgen. Hij verscheen dinsdagochtend in gevangeniskleding in de geïmproviseerde rechtbank in het strafkamp waar hij gevangenzit.
Navalni had harde kritiek op het in zijn ogen willekeurige vervolgingsbeleid. "Mijn rechtszaken zijn tamelijk vreemd, zowel de processen zelf als de uitspraken, maar hier hebben ze elke lijn overschreden." Hij kon tijdens korte pauzes wel even alleen zijn met zijn vrouw Joelia. Ze werden gefotografeerd terwijl ze elkaar omhelsden.
Gevangenisstraf
Volgens het team van Navalni kan hij zelfs vijftien jaar gevangenisstraf krijgen. Zijn woordvoerder sprak de hoop uit dat de Duitse bondskanselier Olaf Scholz tijdens zijn ontmoeting met president Vladimir Poetin eerdere kritiek van Duitsland op Navalni's behandeling in zijn moederland herhaalt.
Navalni zit sinds ruim een jaar vast voor het schenden van zijn voorwaardelijke vrijlating in een oude corruptiezaak. De oppositieleider had zich moeten melden bij de autoriteiten, terwijl hij in Duitsland werd behandeld vanwege een vergiftiging die hij aan het Kremlin wijt. Hij moet nog een kleine 1,5 jaar van die volgens hem politiek gemotiveerde straf uitzitten in een strafkolonie in Pokrov, 100 kilometer ten oosten van Moskou.
Rusland zette Navalni vorige maand op de lijst van "terroristen en extremisten".
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - In Engeland is een proces begonnen tegen de Russische kapitein van een vrachtschip dat vorig jaar op de Noordzee in botsing kwam met een tanker. Bij het incident ontstond een grote brand en kwam een bemanningslid om het leven.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Iraanse diplomaten zijn niet langer welkom in en bij de gebouwen van het Europees Parlement. Dat meldt voorzitter van het Europees Parlement Roberta Metsola op X.
1 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - De regering van Groenland heeft benadrukt dat de verdediging van het eiland in NAVO-verband geregeld zou moeten worden. De regering benadrukt "op geen enkele" manier te accepteren dat de Verenigde Staten het gebied willen inlijven.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum zegt een "goed gesprek" te hebben gehad met haar Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Ze hebben het volgens haar onder meer gehad over handel en de bestrijding van drugssmokkel, schrijft Sheinbaum op X.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt "de afgelopen uren" 116 gevangenen te hebben vrijgelaten. Mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op de claim en meldden lagere aantallen.
1 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - Cuba zegt, op wat kleine zaken na, "niet in gesprek" te zijn met de Verenigde Staten. Dat schrijft president Miguel Díaz-Canel op X.
2 uur geledenBERN (ANP) - De planeet Mars had ongeveer drie miljard jaar geleden waarschijnlijk een grote oceaan. Die bedekte mogelijk ongeveer de helft van het oppervlak. Onderzoekers van de universiteiten van Bern in Zwitserland en Padua in Italië hebben dat berekend.
2 uur geleden