Oppositieleider Navalni riskeert lange celstraf in nieuwe zaak
MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalni riskeert een celstraf van tien jaar in een nieuwe rechtszaak. De Kremlin-criticus is aangeklaagd voor het verduisteren van omgerekend meer dan 4 miljoen euro uit zijn anticorruptiestichting. Die werd vorig jaar verboden, net als andere organisaties van de gedetineerde Navalni.
De 45-jarige Navalni moet zich ook verantwoorden voor vermeende minachting van een rechter tijdens een eerdere zitting, waarvoor hij nog eens zes maanden cel kan krijgen. Hij verscheen dinsdagochtend in gevangeniskleding in de geïmproviseerde rechtbank in het strafkamp waar hij gevangenzit.
Navalni had harde kritiek op het in zijn ogen willekeurige vervolgingsbeleid. "Mijn rechtszaken zijn tamelijk vreemd, zowel de processen zelf als de uitspraken, maar hier hebben ze elke lijn overschreden." Hij kon tijdens korte pauzes wel even alleen zijn met zijn vrouw Joelia. Ze werden gefotografeerd terwijl ze elkaar omhelsden.
Gevangenisstraf
Volgens het team van Navalni kan hij zelfs vijftien jaar gevangenisstraf krijgen. Zijn woordvoerder sprak de hoop uit dat de Duitse bondskanselier Olaf Scholz tijdens zijn ontmoeting met president Vladimir Poetin eerdere kritiek van Duitsland op Navalni's behandeling in zijn moederland herhaalt.
Navalni zit sinds ruim een jaar vast voor het schenden van zijn voorwaardelijke vrijlating in een oude corruptiezaak. De oppositieleider had zich moeten melden bij de autoriteiten, terwijl hij in Duitsland werd behandeld vanwege een vergiftiging die hij aan het Kremlin wijt. Hij moet nog een kleine 1,5 jaar van die volgens hem politiek gemotiveerde straf uitzitten in een strafkolonie in Pokrov, 100 kilometer ten oosten van Moskou.
Rusland zette Navalni vorige maand op de lijst van "terroristen en extremisten".
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
3 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.
9 uur geledenTORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.
15 uur geleden