Oppositieleider Navalni riskeert lange celstraf in nieuwe zaak
MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalni riskeert een celstraf van tien jaar in een nieuwe rechtszaak. De Kremlin-criticus is aangeklaagd voor het verduisteren van omgerekend meer dan 4 miljoen euro uit zijn anticorruptiestichting. Die werd vorig jaar verboden, net als andere organisaties van de gedetineerde Navalni.
De 45-jarige Navalni moet zich ook verantwoorden voor vermeende minachting van een rechter tijdens een eerdere zitting, waarvoor hij nog eens zes maanden cel kan krijgen. Hij verscheen dinsdagochtend in gevangeniskleding in de geïmproviseerde rechtbank in het strafkamp waar hij gevangenzit.
Navalni had harde kritiek op het in zijn ogen willekeurige vervolgingsbeleid. "Mijn rechtszaken zijn tamelijk vreemd, zowel de processen zelf als de uitspraken, maar hier hebben ze elke lijn overschreden." Hij kon tijdens korte pauzes wel even alleen zijn met zijn vrouw Joelia. Ze werden gefotografeerd terwijl ze elkaar omhelsden.
Gevangenisstraf
Volgens het team van Navalni kan hij zelfs vijftien jaar gevangenisstraf krijgen. Zijn woordvoerder sprak de hoop uit dat de Duitse bondskanselier Olaf Scholz tijdens zijn ontmoeting met president Vladimir Poetin eerdere kritiek van Duitsland op Navalni's behandeling in zijn moederland herhaalt.
Navalni zit sinds ruim een jaar vast voor het schenden van zijn voorwaardelijke vrijlating in een oude corruptiezaak. De oppositieleider had zich moeten melden bij de autoriteiten, terwijl hij in Duitsland werd behandeld vanwege een vergiftiging die hij aan het Kremlin wijt. Hij moet nog een kleine 1,5 jaar van die volgens hem politiek gemotiveerde straf uitzitten in een strafkolonie in Pokrov, 100 kilometer ten oosten van Moskou.
Rusland zette Navalni vorige maand op de lijst van "terroristen en extremisten".
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben donderdag "standvastig en kalm" gereageerd op het gelekte vredesplan voor Oekraïne, dat zonder medeweten van de EU is opgesteld door de VS en Rusland. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie (EU) veroordeelt in de "krachtigste bewoordingen de ernstige en voortdurende wreedheden" die de paramilitaire beweging Rapid Support Forces (RSF) in Soedan begaat. Alle 27 lidstaten roepen de partijen op de onderhandelingen over een staakt-het-vuren te hervatten.
8 minuten geledenBELÉM (ANP) - Door de brand die donderdagmiddag (lokale tijd) uitbrak op de locatie van de klimaattop in het Braziliaanse Belém komen onderhandelingen mogelijk in gevaar, vrezen maatschappelijke organisaties. Niemand mag de komende uren het gebouw betreden, blijkt uit informatie die is gedeeld met EU-onderhandelaars.
10 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De linksradicale aankomende burgemeester van New York, Zohran Mamdani, zegt dat hij klaar is om de rechts-populistische president Donald Trump te ontmoeten. De twee ontmoeten elkaar vrijdag in Washington. Ze hebben elkaar veelvuldig uitgescholden, maar lijken hoffelijker te worden.
13 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Als de Britse regering van toenmalig premier Boris Johnson eerder had ingegrepen tijdens de coronapandemie, had dit tienduizenden levens kunnen redden, concludeert een speciale onderzoekscommissie. In Engeland hadden 23.000 sterfgevallen kunnen worden voorkomen als de eerste lockdown, die begon op 23 maart 2020, een week eerder was ingesteld.
25 minuten geledenKYIV (ANP/DPA/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vredesvoorstellen van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump voor het einde van de oorlog ontvangen.
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Bart De Wever heeft in het parlement herhaald dat België zonder keiharde garanties nooit akkoord kan gaan met de inzet van bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne. De Wever wil "stevige juridische garanties" en "contractueel vastgelegde risicodekking" door andere lidstaten en eventueel landen buiten de EU. Bronnen zeggen tegen het ANP dat de garanties die voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen eerder deze week heeft voorgesteld, onvoldoende zijn.
1 uur geleden