
Oppositieleider Navalni krijgt 9 jaar cel voor verduistering
POKROV/MOSKOU (ANP/AFP/DPA/RTR) - Een rechtbank heeft de Russische oppositieleider Aleksej Navalni veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf wegens verduistering van geld uit eigen organisaties. Hij heeft volgens de rechtbank miljoenen euro's van donateurs achterovergedrukt. De aanklagers hadden dertien jaar cel tegen hem geëist.
De 45-jarige oppositieleider zit al meer dan een jaar vast wegens omstreden aanklachten van bijna tien jaar terug en wordt van steeds meer strafbare feiten beschuldigd. Het nieuwe proces is gehouden in de strafkolonie ten oosten van Moskou waar hij nu vastzit. Navalni stelt dat het om een politiek proces gaat en hij niets verkeerd heeft gedaan.
Hij wordt in het vonnis uitdrukkelijk veroordeeld tot een gevangenisstraf met een streng regime. Dat zou het verspreiden van zijn mening over bijvoorbeeld de aanval op Oekraïne bemoeilijken. Navalni heeft zich vanuit de strafkolonie waar hij zit fel uitgesproken tegen 'Poetins oorlog in Oekraïne'. Hij zit momenteel op 90 kilometer van Moskou vast en zou naar Siberië kunnen worden overgeplaatst. Hij zou zonder deze veroordeling mogelijk in 2023 zijn vrijgekomen.
Navalni is ook schuldig bevonden en veroordeeld wegens minachting van de rechtbank in een andere zaak. Hij zou in 2021 een rechter hebben beledigd in een zaak over uitspraken van Navalni die beledigend zouden zijn geweest tegenover een oorlogsveteraan.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Oekraïne heeft twee Chinese burgers opgepakt op verdenking van spionage. Ze probeerden volgens de autoriteiten informatie te bemachtigen over kruisraketten van het type Neptune.
19 minuten geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen en Finland willen tegen mensen gerichte landmijnen gaan maken om zich tegen Rusland te beschermen. De productie kan beginnen zodra de beide NAVO-landen de opzegging van het verdrag hebben afgerond dat de mijnen verbiedt, zeggen bestuurders en andere betrokkenen.
23 minuten geledenROME (ANP) - Paus Leo heeft het Vaticaan opnieuw aangeboden als locatie voor onderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. Dat deed hij tijdens een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
45 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Volgens Kyiv zijn woensdag acht burgers gedood door Russische droneaanvallen en luchtbombardementen. De slachtoffers vielen in de regio Donetsk, in het oosten van het land.
1 uur geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Griekenland schort de behandeling van asielverzoeken van Noord-Afrikaanse migranten voor drie maanden op. Het besluit volgt na een stijging in het aantal aankomsten op het eiland Kreta, aldus premier Kyriakos Mitsotakis.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Taiwan is begonnen aan zijn grootste militaire oefeningen ooit. Op die manier bereidt de eilandstaat zich voor op een eventuele aanval van China.
2 uur geledenBARCELONA (ANP) - Een grote natuurbrand in de Spaanse kustregio Catalonië is grotendeels onder controle. Inwoners van meerdere plaatsen in het gebied mogen weer naar buiten, meldt het regionale medium Catalan News. Voor de plaats Paüls geldt nog een uitzondering, vooral omdat de hulpdiensten daar massaal actief zijn.
2 uur geleden