Oppositieleider India stemt in megaverkiezing
NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - Het Indiase oppositiekopstuk Rahul Gandhi heeft zijn stem uitgebracht bij de hervatting van de parlementsverkiezingen in zijn land. Daar kan in een periode van anderhalve maand op verschillende dagen worden gestemd vanwege de enorme omvang van de verkiezingen.
India, de grootste democratie ter wereld, telt ongeveer 968 miljoen stemgerechtigden. Gandhi bracht zijn stem uit in New Delhi en maakte naderhand een selfie met zijn moeder Sonia. Hij sprak niet met de massaal aanwezige pers.
Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat het Gandhi en zijn Nationale Congrespartij deze keer lukt de Bharatiya Janata-partij (BJP) van zittend premier Narendra Modi te verslaan. Die 73-jarige leider lijkt af te stevenen op een derde ambtstermijn.
Lagere opkomst
Of de voorspellingen uitkomen, moet begin juni duidelijk worden na de laatste stemronde. De opkomst valt tot dusver lager uit dan bij de laatste landelijke verkiezingen in 2019. Dat heeft volgens analisten onder meer te maken met de hitte en met de verwachting bij veel kiezers dat Modi toch wel wint.
Ook kiezers die zaterdag willen stemmen, moeten daarvoor hoge temperaturen trotseren. Het kwik steeg in de hoofdstad naar 42 graden. De gevoelstemperatuur lag nog hoger en kwam rond 14.00 uur plaatselijke tijd uit op 49 graden.
Maatregelen tegen hitte
In Delhi wordt bij stembureaus van alles geprobeerd om kiezers verkoeling te bieden. Er is koud water te krijgen en er zijn vernevelaars neergezet om het wachten aangenamer te maken. In delen van de noordelijke deelstaat Haryana deelden omwonenden koude drankjes en fruit uit aan kiezers.
Premier Modi riep kiezers via berichtenplatform X op massaal te gaan stemmen. Het is evenwel onduidelijk welke partij het meest kan profiteren van een lage opkomst.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft visumsancties opgelegd aan voormalig EU-commissaris Thierry Breton en vier anderen. Volgens de VS probeerden zij Amerikaanse technologiebedrijven te dwingen politieke uitingen op hun platforms te controleren.
1 minuut geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag deze week tijdelijk zijn cel verlaten. Het hooggerechtshof heeft daar toestemming voor gegeven, zodat hij een operatie kan ondergaan.
3 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het wrak van de privéjet die onder anderen de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed Al-Haddad vervoerde, is gevonden. Dat meldt de Turkse overheid, schrijft persbureau Reuters. Volgens de Turkse minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya werd het wrak gevonden zo'n 2 kilometer buiten het dorp Kesikkavak, in de provincie Ankara. Inmiddels heeft de openbaar aanklager in Ankara onderzoek ingesteld naar de crash, meldt de Turkse minister van Justitie Yilmaz Tunç.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.
10 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.
11 uur geleden