Oppositieleider Belarus vraagt Kamer gaten in sancties te dichten
DEN HAAG (ANP) - De gaten in de Europese sancties tegen het Belarussische regime van Aleksandr Loekasjenko moeten worden gedicht. Die oproep deed oppositieleider Svetlana Tichanovskaja woensdag tijdens een gesprek met leden van de Tweede Kamer. "Loekasjenko moet worden geïsoleerd", verklaarde Tichanovskaja.
Volgens haar is er al veel gebeurd, maar blijven er gaten in de sancties waardoor het regime kan overleven. Ze wil onder meer dat twee staatsbanken worden afgesloten van het internationale betalingssysteem SWIFT. Ook kan het toezicht in de EU op de sancties worden verbeterd en moeten reserves in het buitenland van het regime worden bevroren.
In eigen land probeert Minsk de gevolgen van de sancties te bagatelliseren. Maar de gevolgen zijn wel te merken, zegt Tichanovskaja. Zo zijn er al problemen met het uitbetalen van pensioenen gemeld. Ook probeert Loekasjenko volgens haar de banden met het buitenland weer aan te halen om uit deze crisis te komen.
Protesten
In 2020 won Loekasjenko door fraude de presidentsverkiezingen. Daarna braken op grote schaal protesten uit die hardhandig werden onderdrukt. De Europese Unie kwam vervolgens met meerdere sanctiepakketten tegen Belarus. Loekasjenko haalde intussen de banden met Rusland aan. Er is nu een onbekend aantal Russische militairen in Belarus.
De Tweede Kamer is positief over aanscherping van de sancties tegen Belarus. Een ruime meerderheid steunt al heel lang een harde lijn tegen het bewind van Loekasjenko, dat onder meer toestond dat Rusland vanaf Belarussisch grondgebied buurland Oekraïne binnenviel. Tichanovskaja heeft deze week ook nog overleg met leden van het kabinet.
De oppositieleider is in Nederland omdat ze donderdag de Four Freedoms Award ontvangt. De organisatie ziet in Tichanovskaja "een ware leider van de democratische beweging, die de bevolking van Belarus een stem en hoop geeft op een betere toekomst waarin de rechtsstaat en de fundamentele mensenrechten worden gerespecteerd".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het KLM-toestel dat na een bommelding is geland in de Roemeense hoofdstad Boekarest is in de nacht van donderdag op vrijdag niet vertrokken naar Tel Aviv. Dat zei een woordvoerder van KLM desgevraagd.
48 minuten geledenGROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het aquaduct Mid-Fryslân bij Grou is sinds donderdagavond in beide richtingen afgesloten voor al het verkeer. Dat maakte Rijkswaterstaat bekend.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Nog twee vluchten zijn donderdag doelwit geweest van een bommelding, waaronder een KLM-vlucht richting Tel Aviv. Dat meldt de Roemeense veiligheidsdienst en wordt desgevraagd door KLM bevestigd aan het ANP. Het toestel maakte een geplande tussenstop in Boekarest, nadat het was vertrokken van Schiphol.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zijn moeilijke tijden om op klimaatgebied iets voor elkaar te krijgen, zeggen klimaatwetenschappers van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) enkele dagen voor de VN-klimaattop in Antalya, COP31. "Na het Klimaatakkoord van Parijs was er heel veel enthousiasme. Nu is er veel geopolitieke tegenwind en is het lastiger om vooruitgang te boeken", zegt onderzoeker Detlef van Vuuren. Zijn collega Michel den Elzen concludeert dat het "magere jaren" zijn.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De fractievoorzitters van de coalitiepartijen praten de komende dagen los van elkaar met oppositiefracties. Dat zeggen Haagse ingewijden na berichtgeving door RTL Nieuws over het verdere proces om alsnog afspraken te maken over het belastingplan. De coalitie is namelijk onderling verdeeld over het verhogen van de vermogensbelasting in ruil voor steun aan het pakket met belastingen.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NOS blijft de komende jaren samenvattingen van de Eredivisie uitzenden. De omroep en Eredivisie Media & Marketing (EMM) hebben hun contract verlengd tot en met het seizoen van 2031/2032, meldt de NOS. Daarnaast hebben zij nieuwe afspraken gemaakt, waardoor de NOS meer over de Eredivisie kan delen op sociale media.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers in het openbaar vervoer gebruiken inmiddels voor ruim een kwart van de ritten OVpay. Om precies te zijn ging het half oktober om 28 procent van alle ov-reizen, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) in antwoorden op Kamervragen. Onder reizigers die zonder korting reizen, is 64 procent van de reizen met het nieuwe inchecksysteem.
10 uur geleden