Oppositie Zuid-Korea dient weer motie in voor afzetting president
SEOUL (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse oppositie heeft zoals verwacht een tweede motie ingediend voor de afzetting van president Yoon Suk-yeol vanwege het uitroepen van de militaire noodtoestand, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. De eerste poging om hem af te zetten mislukte.
De stemming wordt naar verwachting zaterdag gehouden. De eerste motie werd afgelopen zaterdag in het parlement behandeld, maar werd geboycot door regeringspartij PPP. Daardoor waren er niet genoeg parlementariërs voor een geldige stemming. De motie lijkt aankomend weekend mogelijk wel kans van slagen te hebben.
Het parlement telt driehonderd leden en tweehonderd van hen moeten voor de motie stemmen om Yoon op non-actief te zetten en een zaak te beginnen bij het constitutioneel hof, dat het laatste woord heeft. De PPP heeft 108 zetels. Zeven PPP-leden hebben al gezegd voor de afzettingsprocedure te stemmen. Dat betekent dat de motie nog de steun van één lid van de regeringspartij nodig heeft om aangenomen te worden.
'Nationale crisis'
De leider van de regeringspartij, Han Dong-hoon, drong er donderdag bij partijleden op aan de stemming bij te wonen en "volgens hun eigen overtuigingen en geweten" te stemmen. Han vindt dat de president moet vertrekken. Yoon weigert en verklaarde donderdag "samen met het volk tot de allerlaatste minuut te vechten". Hij beschuldigt de oppositie ervan het land in een "nationale crisis" te storten.
Sinds de korte noodtoestand van vorige week vinden in Zuid-Korea demonstraties tegen Yoon plaats. In de hoofdstad Seoul gaan tegenstanders dagelijks de straat op. Volgens Yonhap trokken donderdag ongeveer duizend betogers naar de presidentiële ambtswoning in Seoul. Die riepen onder meer op tot de arrestatie van het staatshoofd.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
55 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
6 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
6 uur geledenASHKELON (ANP/AFP/RTR) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
6 uur geleden