Oppositie Zuid-Korea dient weer motie in voor afzetting president
SEOUL (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse oppositie heeft zoals verwacht een tweede motie ingediend voor de afzetting van president Yoon Suk-yeol vanwege het uitroepen van de militaire noodtoestand, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. De eerste poging om hem af te zetten mislukte.
De stemming wordt naar verwachting zaterdag gehouden. De eerste motie werd afgelopen zaterdag in het parlement behandeld, maar werd geboycot door regeringspartij PPP. Daardoor waren er niet genoeg parlementariërs voor een geldige stemming. De motie lijkt aankomend weekend mogelijk wel kans van slagen te hebben.
Het parlement telt driehonderd leden en tweehonderd van hen moeten voor de motie stemmen om Yoon op non-actief te zetten en een zaak te beginnen bij het constitutioneel hof, dat het laatste woord heeft. De PPP heeft 108 zetels. Zeven PPP-leden hebben al gezegd voor de afzettingsprocedure te stemmen. Dat betekent dat de motie nog de steun van één lid van de regeringspartij nodig heeft om aangenomen te worden.
'Nationale crisis'
De leider van de regeringspartij, Han Dong-hoon, drong er donderdag bij partijleden op aan de stemming bij te wonen en "volgens hun eigen overtuigingen en geweten" te stemmen. Han vindt dat de president moet vertrekken. Yoon weigert en verklaarde donderdag "samen met het volk tot de allerlaatste minuut te vechten". Hij beschuldigt de oppositie ervan het land in een "nationale crisis" te storten.
Sinds de korte noodtoestand van vorige week vinden in Zuid-Korea demonstraties tegen Yoon plaats. In de hoofdstad Seoul gaan tegenstanders dagelijks de straat op. Volgens Yonhap trokken donderdag ongeveer duizend betogers naar de presidentiële ambtswoning in Seoul. Die riepen onder meer op tot de arrestatie van het staatshoofd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft in de nacht van maandag op dinsdag ingestemd met een wetsvoorstel dat sociale media verbiedt voor kinderen onder de 15 jaar. Het wetsvoorstel gaat nu naar de Senaat. De maatregel kan rekenen op brede politieke en publieke steun in Frankrijk.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
2 uur geledenMETZ (ANP) - Femke Bol maakt haar debuut op de 800 meter op 8 februari bij de indoorwedstrijd in het Franse Metz. Haar coach Laurent Meuwly heeft dit bevestigd tegen het ANP.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.
7 uur geledenHAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.
9 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.
9 uur geleden