Oppositie Zuid-Korea dient weer motie in voor afzetting president
SEOUL (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse oppositie heeft zoals verwacht een tweede motie ingediend voor de afzetting van president Yoon Suk-yeol vanwege het uitroepen van de militaire noodtoestand, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. De eerste poging om hem af te zetten mislukte.
De stemming wordt naar verwachting zaterdag gehouden. De eerste motie werd afgelopen zaterdag in het parlement behandeld, maar werd geboycot door regeringspartij PPP. Daardoor waren er niet genoeg parlementariërs voor een geldige stemming. De motie lijkt aankomend weekend mogelijk wel kans van slagen te hebben.
Het parlement telt driehonderd leden en tweehonderd van hen moeten voor de motie stemmen om Yoon op non-actief te zetten en een zaak te beginnen bij het constitutioneel hof, dat het laatste woord heeft. De PPP heeft 108 zetels. Zeven PPP-leden hebben al gezegd voor de afzettingsprocedure te stemmen. Dat betekent dat de motie nog de steun van één lid van de regeringspartij nodig heeft om aangenomen te worden.
'Nationale crisis'
De leider van de regeringspartij, Han Dong-hoon, drong er donderdag bij partijleden op aan de stemming bij te wonen en "volgens hun eigen overtuigingen en geweten" te stemmen. Han vindt dat de president moet vertrekken. Yoon weigert en verklaarde donderdag "samen met het volk tot de allerlaatste minuut te vechten". Hij beschuldigt de oppositie ervan het land in een "nationale crisis" te storten.
Sinds de korte noodtoestand van vorige week vinden in Zuid-Korea demonstraties tegen Yoon plaats. In de hoofdstad Seoul gaan tegenstanders dagelijks de straat op. Volgens Yonhap trokken donderdag ongeveer duizend betogers naar de presidentiële ambtswoning in Seoul. Die riepen onder meer op tot de arrestatie van het staatshoofd.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Het vliegtuig met de opgepakte Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn echtgenote is aangekomen in New York. Dat berichten Amerikaanse media als MS Now, het voormalige MSNBC.
4 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - De Venezolaanse vicepresident Delcy Rodríguez heeft haar land toegesproken na de arrestatie van president Maduro. Ze stelde op televisie dat haar land nooit meer de "kolonie" zal zijn van een rijk.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De aanhoudende protesten in Iran hebben tot nieuwe doden geleid. Dat schrijft het Duitse persbureau DPA op basis van verklaringen van ooggetuigen.
7 uur geledenCARACAS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de Venezolaanse vicepresident Delcy Rodríguez bereid is "om te doen wat nodig is om Venezuela weer geweldig te maken". Buitenlandminister Marco Rubio heeft met haar gebeld, nadat de Venezolaanse president Nicolás Maduro was gevangengenomen door de Verenigde Staten.
8 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zei na de Amerikaanse aanval op Venezuela dat het land Amerikaanse olie heeft gestolen. "Ze hebben onze olie gestolen. Wij hebben daar de hele industrie opgebouwd", verklaarde hij op een persconferentie. "Ze pikten het in alsof we niets waren. En we hadden een president die besloot er niets aan te doen. Dat hebben we nu alsnog gedaan. We zijn laat, maar we hebben er iets aan gedaan."
8 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten hebben meer dan 150 vliegtuigen ingezet bij de militaire operatie tegen Venezuela. Dat meldt de Amerikaanse legerleider John Dan Caine op een gezamenlijke persconferentie met president Donald Trump. Het gaat volgens de generaal onder meer om gevechtsvliegtuigen, bommenwerpers en verkenningstoestellen.
8 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verklaart dat de Monroe-doctrine terug is. Die term stamt uit het begin van de negentiende eeuw, toen president James Monroe de basis legde voor Amerikaanse dominantie in Latijns-Amerika.
8 uur geleden