Oppositie Zuid-Korea dient weer motie in voor afzetting president
SEOUL (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse oppositie heeft zoals verwacht een tweede motie ingediend voor de afzetting van president Yoon Suk-yeol vanwege het uitroepen van de militaire noodtoestand, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. De eerste poging om hem af te zetten mislukte.
De stemming wordt naar verwachting zaterdag gehouden. De eerste motie werd afgelopen zaterdag in het parlement behandeld, maar werd geboycot door regeringspartij PPP. Daardoor waren er niet genoeg parlementariërs voor een geldige stemming. De motie lijkt aankomend weekend mogelijk wel kans van slagen te hebben.
Het parlement telt driehonderd leden en tweehonderd van hen moeten voor de motie stemmen om Yoon op non-actief te zetten en een zaak te beginnen bij het constitutioneel hof, dat het laatste woord heeft. De PPP heeft 108 zetels. Zeven PPP-leden hebben al gezegd voor de afzettingsprocedure te stemmen. Dat betekent dat de motie nog de steun van één lid van de regeringspartij nodig heeft om aangenomen te worden.
'Nationale crisis'
De leider van de regeringspartij, Han Dong-hoon, drong er donderdag bij partijleden op aan de stemming bij te wonen en "volgens hun eigen overtuigingen en geweten" te stemmen. Han vindt dat de president moet vertrekken. Yoon weigert en verklaarde donderdag "samen met het volk tot de allerlaatste minuut te vechten". Hij beschuldigt de oppositie ervan het land in een "nationale crisis" te storten.
Sinds de korte noodtoestand van vorige week vinden in Zuid-Korea demonstraties tegen Yoon plaats. In de hoofdstad Seoul gaan tegenstanders dagelijks de straat op. Volgens Yonhap trokken donderdag ongeveer duizend betogers naar de presidentiële ambtswoning in Seoul. Die riepen onder meer op tot de arrestatie van het staatshoofd.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Bijna 750.000 huishoudens in het Oekraïense Kyiv hebben weer stroom, nadat hun elektriciteit was uitgevallen door Russische aanvallen. Ook in de regio rondom de hoofdstad zijn reparaties uitgevoerd aan het beschadigde elektriciteitsnetwerk, maar niet iedereen heeft weer stroom.
6 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Actrice Brigitte Bardot is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de Fondation Brigitte Bardot zondag bekendgemaakt. De Française stelde onlangs haar fans nog gerust, nadat ze voor de tweede keer in korte tijd in het ziekenhuis was opgenomen.
30 minuten geledenNAYPYIDAW (ANP/AFP) - De Verenigde Naties zeggen dat Myanmar verkiezingen nodig heeft die onder meer "vrij" en "geloofwaardig" zijn. In het land worden nu voor het eerst parlementsverkiezingen gehouden sinds de militaire coup in 2021. Critici spreken van schijnverkiezingen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Europese troepen in Oekraïne zouden een legitiem doelwit zijn om aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met het Russische persbureau TASS.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.
9 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
13 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
13 uur geleden