Oppositie ziet niets in plan Klever, ook VVD is kritisch
DEN HAAG (ANP) - De oppositie is niet te spreken over de bezuinigingsplannen van minister Reinette Klever voor ontwikkelingshulp. Maar ook coalitiepartner VVD plaatst kritische kanttekeningen bij de plannen van de PVV-minister.
"Door het mes in ontwikkelingssamenwerking te zetten, gooien we onze eigen ruiten in", aldus Danielle Hirsch (GroenLinks-PvdA). Nederland schaadt zijn positie in de wereld en China en Rusland zullen volgens haar in het gat springen dat wordt achtergelaten. Ze denkt dat bedrijven ook niet op dit beleid zitten te wachten.
Don Ceder (ChristenUnie) spreekt van een "slecht plan" dat de meest kwetsbaren raakt. "Ook geopolitiek zijn ze uiterst onverstandig." Hij kwalificeert de voorstellen als "kortzichtig en kil". Stephan van Baarle van DENK uit zich in gelijke bewoordingen en ziet "extreemrechts egoïsme. Walgelijk om te zien hoe dit kabinet de eigen-volk-eerst-agenda uitrolt".
Minpunten
Maar ook VVD'er Roelien Kamminga ziet minpunten. Het gaat om meer dan effectiviteit, zegt ze. "Het draagt bij aan stabiliteit, veiligheid, diplomatieke relaties en de internationale positie van Nederland. Het lijkt erop dat de minister dit cruciale aspect is vergeten om nog maar te zwijgen van het belang van het beschermen van de meest kwetsbare groepen, zoals vrouwen en andere minderheden."
Klever maakt donderdag bekend dat ze flink gaat snijden in haar steun aan onderwijs, vrouwenrechten, klimaat en VN-organisaties. Ze moet vanaf 2027 jaarlijks 2,4 miljard bezuinigen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat alle partijen zich "constructief" moeten opstellen in de kabinetsformatie. Dat zei hij voordat zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) begon. Verder hield hij zich grotendeels op de vlakte.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA wil "heel graag bijdragen om Nederland weer vooruit te helpen" en dat kan "vanuit de coalitie, kan ook vanuit de oppositie", zo bleef hij woensdag herhalen voorafgaand aan het gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij benoemde hij ook "geen blokkades vooraf" te hebben. De nieuwe linkse partijleider lijkt zich daarmee af te zetten tegen Dilan Yeşilgöz van de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) brengt woensdag, donderdag en vrijdag een bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Hij zal een bezoek brengen aan Ramallah in de Westelijke Jordaanoever, maar gaat volgens zijn woordvoerder niet naar Gaza. Op zijn agenda staan ontmoetingen met zijn Israëlische en Palestijnse ambtsgenoten, de Israëlische president Isaac Herzog en Mohammad Mustafa, de premier van de Palestijnse Autoriteit.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD wil een kabinet met GroenLinks-PvdA ook niet gedogen. VVD-leider Dilan Yeşilgöz heeft verkenner Wouter Koolmees woensdag laten weten voor een "centrumrechts" kabinet te willen gaan, zonder meerderheid in de Tweede Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV wil deel uitmaken van de regering, herhaalde partijleider Geert Wilders woensdag na afloop van zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij sluit hij geen partijen uit. "We kijken of het mogelijk is om stevig asiel- en migratiebeleid te voeren, dat is ons criterium."
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat) is kritisch op de aankoop van CO2-kredieten buiten de EU, wat is afgesproken in het klimaatdoel voor 2040. Lidstaten zijn akkoord gegaan om per 2040 90 procent minder uit te stoten. 85 procent daarvan gebeurt binnen de EU, 5 procent kan worden gecompenseerd met de aankoop van CO2-kredieten buiten Europa.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees is zijn opdracht woensdagochtend begonnen met een gesprek met verkiezingswinnaar Rob Jetten. De partijleider van D66 herhaalde voorafgaand aan het gesprek dat zijn voorkeur uitgaat naar een brede meerderheidscoalitie met VVD, GroenLinks-PvdA en CDA.
4 uur geleden