Oppositie wil opheldering kabinet over gasoverleg met Rusland
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen SP, PvdA en GroenLinks willen opnieuw opheldering van het kabinet over het overleg tussen Nederland, Rusland en bedrijven zoals Gazprom en Shell over energieprojecten. De werkzaamheden binnen de speciaal hiervoor bedoelde werkgroep Energie gingen mogelijk toch verder dan demissionair premier Mark Rutte in maart de Tweede Kamer voorspiegelde, stellen de drie partijen naar aanleiding van een artikel dinsdag van Follow the Money en The Investigative Desk. De onderzoeksplatforms ontvingen stukken hierover na een Wob-verzoek (Wet openbaarheid van bestuur).
Overleg met Rusland is precair, omdat Nederland en veel andere landen sancties instelden na het neerschieten van vlucht MH17 in de zomer van 2014. Ook de Russische annexatie van de Krim was een reden. De werkgroep werd eveneens opgeschort, maar in 2018 hervat vanwege het belang van energie in de bilaterale relatie met Rusland, stelde het kabinet later.
Rutte moest in maart in een Kamerdebat uitleggen wat de werkgroep precies deed. Volgens hem wordt er alleen gepraat over energieprojecten, maar worden er geen afspraken gemaakt. Follow the Money stelt dat Nederland en Rusland daar wel afspraken maken en dat ook meerdere keren de gaspijpleiding Nord Stream 2 aan de orde kwam.
Internationaal omstreden
Deze bijna voltooide gaspijplijn tussen Duitsland en Rusland is internationaal omstreden, omdat wordt gevreesd dat Duitsland en de EU hierdoor te afhankelijk worden van politieke grillen van Moskou. SP, PvdA en GroenLinks zijn daar ook huiverig voor.
De drie partijen willen via Kamervragen onder meer te weten komen welke afspraken zijn gemaakt in de werkgroep en welke status die hebben. Het volledige protocol over de activiteiten moet wat hun betreft openbaar worden of in ieder geval met de Kamer gedeeld worden. Ook vragen ze waarom het kabinet beweerde dat de werkgroep is herstart op initiatief van Nederland terwijl dit verzoek kennelijk van de Russische viceminister van Energie, Kirill Molodstov, kwam.
Volgens SP'er Jasper van Dijk, Kati Piri (PvdA) en Tom van der Lee (GroenLinks) wekt het kabinet op zijn minst de schijn dat het niet volledig inzicht geeft in de activiteiten van de werkgroep. De Tweede Kamer had via een motie van GroenLinks om openheid verzocht.
Meer uit Binnenland
NICOSIA (ANP) - Europa staat te veel aan de zijlijn bij de conflicten in het Midden-Oosten, zegt premier Rob Jetten voorafgaand aan de tweede dag van de informele EU-top op Cyprus. Later op de dag gaan de EU-leiders ook met onder meer leiders uit de golfregio, Libanon en Syrië in gesprek.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal regio's waar natuurbranden kunnen ontstaan, neemt snel toe. In Flevoland, Gooi en Vechtstreek, Twente en Noord- en Oost-Gelderland geldt nu ook het hoogste waarschuwingsniveau door de aanhoudende droogte. Deze fase 2 is afgekondigd door de brandweer.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse militair van de speciale eenheden is donderdag opgepakt omdat hij zou hebben gewed op het vertrek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro, kort voordat diens gevangenneming bekend werd. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Justitie.
9 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
19 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
19 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
20 uur geleden