Oppositie wil opheldering kabinet over gasoverleg met Rusland
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen SP, PvdA en GroenLinks willen opnieuw opheldering van het kabinet over het overleg tussen Nederland, Rusland en bedrijven zoals Gazprom en Shell over energieprojecten. De werkzaamheden binnen de speciaal hiervoor bedoelde werkgroep Energie gingen mogelijk toch verder dan demissionair premier Mark Rutte in maart de Tweede Kamer voorspiegelde, stellen de drie partijen naar aanleiding van een artikel dinsdag van Follow the Money en The Investigative Desk. De onderzoeksplatforms ontvingen stukken hierover na een Wob-verzoek (Wet openbaarheid van bestuur).
Overleg met Rusland is precair, omdat Nederland en veel andere landen sancties instelden na het neerschieten van vlucht MH17 in de zomer van 2014. Ook de Russische annexatie van de Krim was een reden. De werkgroep werd eveneens opgeschort, maar in 2018 hervat vanwege het belang van energie in de bilaterale relatie met Rusland, stelde het kabinet later.
Rutte moest in maart in een Kamerdebat uitleggen wat de werkgroep precies deed. Volgens hem wordt er alleen gepraat over energieprojecten, maar worden er geen afspraken gemaakt. Follow the Money stelt dat Nederland en Rusland daar wel afspraken maken en dat ook meerdere keren de gaspijpleiding Nord Stream 2 aan de orde kwam.
Internationaal omstreden
Deze bijna voltooide gaspijplijn tussen Duitsland en Rusland is internationaal omstreden, omdat wordt gevreesd dat Duitsland en de EU hierdoor te afhankelijk worden van politieke grillen van Moskou. SP, PvdA en GroenLinks zijn daar ook huiverig voor.
De drie partijen willen via Kamervragen onder meer te weten komen welke afspraken zijn gemaakt in de werkgroep en welke status die hebben. Het volledige protocol over de activiteiten moet wat hun betreft openbaar worden of in ieder geval met de Kamer gedeeld worden. Ook vragen ze waarom het kabinet beweerde dat de werkgroep is herstart op initiatief van Nederland terwijl dit verzoek kennelijk van de Russische viceminister van Energie, Kirill Molodstov, kwam.
Volgens SP'er Jasper van Dijk, Kati Piri (PvdA) en Tom van der Lee (GroenLinks) wekt het kabinet op zijn minst de schijn dat het niet volledig inzicht geeft in de activiteiten van de werkgroep. De Tweede Kamer had via een motie van GroenLinks om openheid verzocht.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gaat maandag opnieuw demonstreren bij het tweede concert van rapper Ye in de GelreDome. Dat liet directeur Naomi Mestrum weten na afloop van het protest van zaterdag bij het stadion in Arnhem. De demonstratie van maandag zal volgens haar iets kleinschaliger zijn en zich vooral richten op het bewustmaken van het jonge publiek over de "kwalijke uitspraken" van de Amerikaanse artiest.
22 minuten geledenARNHEM (ANP) - De politie heeft zaterdagavond drie mensen weggestuurd bij de GelreDome in Arnhem, waar de omstreden rapper Ye optreedt. Ze droegen borden waarop complottheorieën over onder meer de Holocaust stonden. Daarmee wilden ze meerdere keren naar een protest van enkele Joodse organisaties tegen het optreden van Ye gaan. Agenten hadden de drie enkele keren verteld dat ze afstand moesten houden, maar ze bleven terugkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers kunnen weer een noodpaspoort krijgen. Een landelijke technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is zaterdag aan het begin van de avond verholpen, enkele uren nadat die begon.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius heeft de haven van Rotterdam zaterdag aan het begin van de avond verlaten. Op het schip brak in april het hantavirus uit. De Hondius vaart nu naar Longyearbyen op Spitsbergen. Vanaf Spitsbergen vertrekt op 13 juni een arctische expeditie met 137 gasten en een arts aan boord, meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De burgemeester van Arnhem, Ahmed Marcouch, zegt dat hij met rapper Ye niet per se naar het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam wilde gaan. Het museum is volgens hem "de revue gepasseerd van wat je zou kunnen doen", er is aan gedacht, maar het was nog niet concreet, "anders hadden we wel contact opgenomen en een afspraak gemaakt". Marcouch noemt het "spijtig dat het lijkt alsof alles richting het Holocaustmuseum gaat".
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Mensen moeten niet wegkijken "van de Jodenhaat en het antisemitisme" van rapper Ye, zegt directeur Naomi Mestrum van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI). Ze demonstreert buiten de GelreDome in Arnhem, waar Ye zaterdag en maandag optreedt, tegen de komst van de Amerikaanse artiest.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam weigert mee te werken aan een bezoek van de omstreden Amerikaanse rapper Ye, ook bekend als Kanye West. De komst van de artiest "heeft een ongewenste impact op andere bezoekers en levert ook zorgen op over de integriteit van deze herinneringsplek", verklaart de organisatie achter het museum, Joods Cultureel Kwartier (JCK).
2 uur geleden