Oppositie wil nu actie van kabinet om koopkracht te stutten
DEN HAAG (ANP) - De oppositie in de Tweede Kamer eist onmiddellijke actie van het kabinet om de koopkracht van huishoudens te stutten. Volgens ramingen van het CPB leiden de aanhoudende prijsstijgingen ertoe dat volgend jaar een op de tien kinderen te maken krijgt met armoede.
GroenLinks-Kamerlid Tom van der Lee vindt het "onacceptabel" als dat in Nederland gebeurt. Voor iedereen van het sociaal minimum tot anderhalf keer modaal moet er volgens hem direct meer geld bij. Hij stelt dat de koopkrachtcrisis mede is veroorzaakt door het uitblijven van een structurele aanpak van vermogensongelijkheid.
"Eerlijke belastingheffing op vermogen en winst kan snel groot geld vrij maken voor de noodzakelijke herverdeling", aldus Van der Lee. "Zodat ook de lasten op arbeid omlaag kunnen en het minimumloon fors kan stijgen."
'Geld genoeg'
"Alle seinen op rood", constateert PvdA-leider Attje Kuiken. Ook zij vindt dat het minimumloon "met euro's" omhoog moet. Verder wil zij gerichte compensatie via de zorgtoeslag en een eerlijke vermogensverdeling via een solidariteitsheffing. "Om deze ramp te voorkomen moet het kabinet alles uit de kast trekken."
Ook de SP wil nu actie zien om energie, boodschappen en benzine betaalbaarder te maken. "Er is geld genoeg", aldus partijleider Lilian Marijnissen. "Grote bedrijven maken woekerwinsten. Zet dat geld, door een fatsoenlijke winstbelasting voor grote bedrijven, in om de kosten voor mensen direct te verlagen".
Geschrokken
PVV-leider Geert Wilders noemt het geen verrassing dat de koopkracht hard onderuitgaat. "Dat weten we al een half jaar en het is crimineel dat Rutte en Kaag er nog niets aan hebben gedaan", vindt hij.
Ook de coalitiepartijen zijn geschrokken van de CPB-cijfers. "De koude cijfers schrijven een verschrikkelijk verhaal", zegt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Mede als gevolg van Poetins oorlog worden veel mensen snoeihard geraakt in hun portemonnee. Al die mensen moeten worden geholpen om de pijn zachter te maken."
Extra hulp voor middengroepen
CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma herhaalt dat een "omvangrijk pakket" nodig is om gezinnen te helpen. Maar hij kijkt ook naar werkgevers, die volgens hem kunnen bijdragen door de lonen te verhogen. "Deze crisis vraagt om solidariteit met de mensen die het meest worden geraakt."
De VVD wil dat "voor gewone gezinnen het leven betaalbaar blijft". Wat fractieleider Sophie Hermans betreft staan de middengroepen nu vooraan voor extra hulp. ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis vindt het "onacceptabel" dat mensen niet kunnen rondkomen. Hij wil inzetten op lagere lasten, hogere lonen en betaalbaardere energie.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in april sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens cijfers van de Chinese douane steeg de uitvoer met 14,1 procent tegenover een jaar eerder.
43 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
9 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
9 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
13 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiƫle situatie schaadt.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
16 uur geleden