Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie wil nu actie van kabinet om koopkracht te stutten

Oppositie wil nu actie van kabinet om koopkracht te stutten

DEN HAAG (ANP) - De oppositie in de Tweede Kamer eist onmiddellijke actie van het kabinet om de koopkracht van huishoudens te stutten. Volgens ramingen van het CPB leiden de aanhoudende prijsstijgingen ertoe dat volgend jaar een op de tien kinderen te maken krijgt met armoede.

GroenLinks-Kamerlid Tom van der Lee vindt het "onacceptabel" als dat in Nederland gebeurt. Voor iedereen van het sociaal minimum tot anderhalf keer modaal moet er volgens hem direct meer geld bij. Hij stelt dat de koopkrachtcrisis mede is veroorzaakt door het uitblijven van een structurele aanpak van vermogensongelijkheid.

"Eerlijke belastingheffing op vermogen en winst kan snel groot geld vrij maken voor de noodzakelijke herverdeling", aldus Van der Lee. "Zodat ook de lasten op arbeid omlaag kunnen en het minimumloon fors kan stijgen."

'Geld genoeg'

"Alle seinen op rood", constateert PvdA-leider Attje Kuiken. Ook zij vindt dat het minimumloon "met euro's" omhoog moet. Verder wil zij gerichte compensatie via de zorgtoeslag en een eerlijke vermogensverdeling via een solidariteitsheffing. "Om deze ramp te voorkomen moet het kabinet alles uit de kast trekken."

Ook de SP wil nu actie zien om energie, boodschappen en benzine betaalbaarder te maken. "Er is geld genoeg", aldus partijleider Lilian Marijnissen. "Grote bedrijven maken woekerwinsten. Zet dat geld, door een fatsoenlijke winstbelasting voor grote bedrijven, in om de kosten voor mensen direct te verlagen".

Geschrokken

PVV-leider Geert Wilders noemt het geen verrassing dat de koopkracht hard onderuitgaat. "Dat weten we al een half jaar en het is crimineel dat Rutte en Kaag er nog niets aan hebben gedaan", vindt hij.

Ook de coalitiepartijen zijn geschrokken van de CPB-cijfers. "De koude cijfers schrijven een verschrikkelijk verhaal", zegt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Mede als gevolg van Poetins oorlog worden veel mensen snoeihard geraakt in hun portemonnee. Al die mensen moeten worden geholpen om de pijn zachter te maken."

Extra hulp voor middengroepen

CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma herhaalt dat een "omvangrijk pakket" nodig is om gezinnen te helpen. Maar hij kijkt ook naar werkgevers, die volgens hem kunnen bijdragen door de lonen te verhogen. "Deze crisis vraagt om solidariteit met de mensen die het meest worden geraakt."

De VVD wil dat "voor gewone gezinnen het leven betaalbaar blijft". Wat fractieleider Sophie Hermans betreft staan de middengroepen nu vooraan voor extra hulp. ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis vindt het "onacceptabel" dat mensen niet kunnen rondkomen. Hij wil inzetten op lagere lasten, hogere lonen en betaalbaardere energie.

Meer uit Financieel

Wall Street scherpt recordstanden verder aan, Nvidia bij stijgers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.

1 uur geleden
McDonald's zet in op hogere kwaliteit voedsel in nieuwe strategie

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".

2 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic dient aanvraag voor beursnotering VS in

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.

4 uur geleden
Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan om dataverzameling

MIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."

5 uur geleden
Beurzen verliezen na communicatiestop Iran, AEX wel licht hoger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.

5 uur geleden
Frankrijk weert Israël van belangrijke wapenbeurs

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische overheid is niet welkom op de aanstaande grote wapenbeurs bij Parijs. Dat geldt ook voor sommige Israëlische defensiebedrijven, zegt het Israëlische ministerie van Defensie. Zij mogen alleen luchtverdedigingssystemen aan de man brengen op de zogeheten Eurosatory.

5 uur geleden
Werknemers en vrienden krijgen 5 procent van SpaceX bij beursgang

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX reserveert tot 5 procent van de aandelen voor bepaalde werknemers en familie en vrienden van leidinggevenden bij de komende beursgang. Dat staat in een aangepaste aanvraag van het bedrijf van Elon Musk. De verwachting is dat het bedrijf op 12 juni naar de beurs gaat.

6 uur geleden