Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie wil debat over actie verkenners omtrent positie Omtzigt

Oppositie wil debat over actie verkenners omtrent positie Omtzigt

DEN HAAG (ANP) - De oppositie in de Tweede Kamer stuurt aan op een debat over de rol van verkenners Annemarie Jorritsma (VVD) en Kajsa Ollongren (D66) in de discussie over Kamerlid Pieter Omtzigt. Uit een reconstructie van Nieuwsuur over maart 2021 komt naar voren dat het tweetal actief de positie van Omtzigt besprak met toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib. Ze noemden hem een probleem en risico voor een toekomstig kabinet als het CDA daarin zou zitten.

Praten over individuele Kamerleden was niet hun taak en ze hebben daar ook geen melding van gemaakt in hun verslag. Ook zeiden de verkenners er niets over tijdens het beladen debat op 1 april 2021 waarin premier en VVD-leider Mark Rutte door het stof ging, omdat hij degene was geweest die over Omtzigt had gesproken tijdens een overleg met de verkenners. Omtzigt was toen nog CDA-Kamerlid en bij de kiezers zeer populair, maar binnen het CDA was zijn positie omstreden.

PVV-leider Geert Wilders wil een debat met Rutte. "Leugens, bedrog, manipulatie en politieke corruptie. Jorritsma en Ollongren noemden Omtzigt in geheim gesprek "niet te handhaven" en verzwegen dat voor de Kamer. Debat met Rutte aangevraagd. Wist hij ervan? Ollongren moet onmiddellijk aftreden als minister."

Opheldering

Ook de SP vindt dat de betrokkenen nu echt alles moeten opbiechten. Kamerlid Renske Leijten: "Daar is de onvermijdelijke reconstructie van waarom "functie elders" er stond. Het is niet fraai hoe de macht opereert: Lastige Kamerleden wegwerken, informatie achterhouden, liegen en zwijgen. Ook blijven "oude" hoofdrolspeelsters het maar hebben over het ‘redelijke midden’ of ‘verantwoordelijkheid nemen’. Er is niets redelijks aan deze machtsbeluste spelletjes en allesbehalve verantwoordelijk, want dit ondermijnt het vertrouwen in de politiek tot op het bot."

Ook GroenLinks-leider Jesse Klaver en de Partij voor de Dieren willen opheldering. PvdD-Kamerlid Christine Theunissen: "Verbijsterend om te zien. Leugens, informatie achterhouden, toedekken. Rutte en verkenners zullen openheid moeten geven."

Geen onafhankelijke verkenning

BBB-leider Caroline van der Plas vindt dat Rutte verantwoordelijk is. "Omtzigt is nog dieper beschadigd dan we dachten, Kamer is voorgelogen. Schandalig!" Het debat moet zijn met "de staatsrechtelijk voor het verkennings- en formatieproces verantwoordelijke minister-president Rutte." De verkenners traden volgens BBB "dus op als formateur en hebben geen onafhankelijke verkenning uitgevoerd. De kamer is hierover niet geïnformeerd op 1 april 2021 en tot op de dag van vandaag."

De VVD stelt echter dat Rutte niet op de hoogte was van wat de verkenners deden en bespraken. "Dat zijn taken waar de Kamer zelf over gaat. De verkenners hadden geen contact hierover met Rutte en hij is om die reden ook niet verantwoordelijk voor wat er werd besproken, laat een woordvoerder weten. De andere coalitiepartijen D66, CDA en ChristenUnie reageren tot nu toe niet.

Meer uit Politiek

ChristenUnie en CDA vinden dat Ye niet moet worden toegelaten

DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).

2 uur geleden
Jetten hoopt op terughoudendheid VS na dreigement tegen Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.

3 uur geleden
Ministerie: UWV maakt te vaak fouten bij beoordelingen WW

DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.

7 uur geleden
Van Meenen (D66): als AOW-plan van tafel moet, dan liefst vandaag

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedag­svoorziening.

8 uur geleden
GL-PvdA en JA21 willen zwaardere straffen bij femicide

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.

10 uur geleden
Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

2 dagen geleden
Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

4 dagen geleden