Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie wil dat VVD-fractie kleur bekent in stikstofcrisis

Oppositie wil dat VVD-fractie kleur bekent in stikstofcrisis

DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen willen dat VVD-fractievoorzitter Sophie Hermans kleur bekent in het stikstofdossier. De partijen willen weten of de afspraken in het regeerakkoord voor de VVD staan, of dat de liberalen tegemoet willen komen aan de wens van het CDA om het regeerakkoord open te breken om te tornen aan het jaar 2030. In het regeerakkoord is afgesproken dat in dat jaar de stikstofuitstoot met de helft moet zijn teruggebracht.

Volgens Hermans staat het regeerakkoord met daarbij de "ijkmomenten" van Johan Remkes, benadrukte ze meerdere malen in het Kamerdebat over de provinciale verkiezingsuitslag en de stikstofaanpak. Remkes, die vorige zomer door het kabinet was gevraagd te bemiddelen in het verhitte stikstofdebat, heeft geadviseerd in 2025 en 2028 te kijken of de afgesproken vermindering op schema ligt.

Als een coalitiegenoot vraagt om heronderhandelingen van het regeerakkoord, moet dat altijd kunnen, zei Hermans. "Ik accepteer de vraag van het CDA, ik accepteer dat het CDA dat nu nog niet nog wil, maar ik accepteer niet dat we in de tussentijd niets hebben", zei Hermans. Het CDA wil volgens Hermans pas heronderhandelen als de provinciebesturen zijn gevormd, er uit Brussel duidelijkheid is over de uitkoopregeling voor boeren en het landbouwakkoord is gesloten.

Snel duidelijkheid

De VVD-fractievoorzitter vindt het vooral belangrijk dat er snel duidelijkheid komt over regelingen, zoals de uitkoopregeling voor boeren. Minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof) en minister Piet Adema (Landbouw) kunnen "door met het werk waarmee ze bezig zijn". Provincies moeten volgens de liberaal ook aan de slag kunnen met het stikstofbeleid. Ze opperde een voorschot zodat zij geld hebben om hier werk van te maken.

Hermans wil niet vooruitlopen op het standpunt van de VVD en de uitkomst van nieuwe onderhandelingen. "Eventuele nieuwe afspraken beoordelen we of ze bijdragen aan het doel dat we hebben." Het gaat voor de VVD onder meer over natuurherstel, het legaliseren van PAS-melders (boeren die buiten hun schuld om geen vergunning hebben) en de bouw van woningen.

Frustratie bij oppositie

Daarmee nam de oppositie geen genoegen. "Doe nou eens boter bij de vis", zei Caroline van der Plas (BBB). "Mevrouw Hermans kan toch zeggen of de VVD achter die heronderhandeling staat of niet?" "Steekt u nou de hand uit naar het CDA?" wilde Joost Eerdmans (JA21) weten. Diverse oppositiepartijen die Hermans het vuur aan de schenen legden, vinden het onbestaanbaar dat iedereen maandenlang aan het lijntje wordt gehouden. Zij willen weten wanneer de heronderhandelingen gaan beginnen. "Ik ga me nu niet laten verleiden tot een uitspraak", zei Hermans op een vraag hierover van GroenLinks-leider Jesse Klaver.

Meer uit Politiek

Van den Brink noemt vernielingen IJsselstein 'onacceptabel'

DEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.

2 dagen geleden
Staatssecretaris Boswijk verwacht aanpassing protocollen Defensie

DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.

4 dagen geleden
Van Weel: Nederland vraagt internationale hulp bij branden

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."

5 dagen geleden
Ministerie wil dat Israël voor veiligheid Gaza-vaarders zorgt

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.

5 dagen geleden
Karremans: bij elk gezin blijft water uit de kraan komen

DEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.

5 dagen geleden
Burgemeester Gorinchem: Turkse gemeenschap kreeg veel te verduren

GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.

6 dagen geleden
Bij drie stembureaus in Gorinchem geen opmerkelijkheden

GORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.

6 dagen geleden