Oppositie wil dat Klever snel geld stuurt naar UNRWA in Gaza
DEN HAAG (ANP) - Nederland moet snel geld overmaken naar de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA om de inwoners van Gaza te helpen, vindt de oppositie. Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp) wil het geld pas overmaken als haar begroting is goedgekeurd door de Eerste Kamer.
Door een voorstel van SGP en JA21 is het bedrag dat naar UNRWA gaat verlaagd naar 15 miljoen euro dit jaar. Volgens de afspraak zou eigenlijk 19 miljoen euro moeten worden overgemaakt. "Omdat het om een amendement op de begroting gaat, wachten we met de betaling aan UNRWA tot de begroting is goedgekeurd door de Eerste Kamer", zegt een woordvoerder van Klever.
In Gaza is sinds kort een bestand van kracht. De humanitaire situatie in de kuststrook is desastreus, zei minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) tijdens een debat in de Tweede Kamer over het Midden-Oosten. Hulp moet volgens hem zo snel mogelijk naar binnen. Sinds het staakt-het-vuren is het aantal vrachtwagens met hulp dat Gaza binnenkomt flink gestegen.
'Hulpverlening kan niet zonder Gaza'
De oppositie begrijpt niet waarom het kabinet wacht met geld geven aan UNRWA. Er wordt zo vaak geld uitgegeven zonder dat een begroting is goedgekeurd, zei Jan Paternotte (D66). "De hulpverlening kan niet zonder UNRWA." Ook onder meer GroenLinks-PvdA, CDA, Volt, SP en DENK menen dat niet gewacht moet worden.
Door het amendement van SGP en JA21 is een lopend contract opengebroken en daarvoor is het wel nodig dat het parlementaire proces wordt afgerond, zei Veldkamp. Hij verwacht dat het geld "binnen afzienbare tijd" zal worden overgemaakt. Paternotte vindt de vertraging niet te begrijpen. Hij wees erop dat de onderwijsbegroting flink is verbouwd en ook nog niet door de senaat is goedgekeurd, maar dat het geld daarvan ook gewoon wordt uitgegeven.
Nederlandse steun afgebouwd
De steun aan de VN-hulporganisatie wordt de komende jaren afgebouwd op voorstel van de Kamer. De organisatie kwam aan het begin van de Gaza-oorlog in opspraak toen Israël medewerkers van UNRWA beschuldigde deel te hebben genomen aan de aanval van 7 oktober op Israël. Inmiddels is een aantal medewerkers ontslagen en heeft UNRWA hervormingen doorgevoerd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedagsvoorziening.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.
4 dagen geleden