Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie wil dat Klever snel geld stuurt naar UNRWA in Gaza

Oppositie wil dat Klever snel geld stuurt naar UNRWA in Gaza

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet snel geld overmaken naar de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA om de inwoners van Gaza te helpen, vindt de oppositie. Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp) wil het geld pas overmaken als haar begroting is goedgekeurd door de Eerste Kamer.

Door een voorstel van SGP en JA21 is het bedrag dat naar UNRWA gaat verlaagd naar 15 miljoen euro dit jaar. Volgens de afspraak zou eigenlijk 19 miljoen euro moeten worden overgemaakt. "Omdat het om een amendement op de begroting gaat, wachten we met de betaling aan UNRWA tot de begroting is goedgekeurd door de Eerste Kamer", zegt een woordvoerder van Klever.

In Gaza is sinds kort een bestand van kracht. De humanitaire situatie in de kuststrook is desastreus, zei minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) tijdens een debat in de Tweede Kamer over het Midden-Oosten. Hulp moet volgens hem zo snel mogelijk naar binnen. Sinds het staakt-het-vuren is het aantal vrachtwagens met hulp dat Gaza binnenkomt flink gestegen.

'Hulpverlening kan niet zonder Gaza'

De oppositie begrijpt niet waarom het kabinet wacht met geld geven aan UNRWA. Er wordt zo vaak geld uitgegeven zonder dat een begroting is goedgekeurd, zei Jan Paternotte (D66). "De hulpverlening kan niet zonder UNRWA." Ook onder meer GroenLinks-PvdA, CDA, Volt, SP en DENK menen dat niet gewacht moet worden.

Door het amendement van SGP en JA21 is een lopend contract opengebroken en daarvoor is het wel nodig dat het parlementaire proces wordt afgerond, zei Veldkamp. Hij verwacht dat het geld "binnen afzienbare tijd" zal worden overgemaakt. Paternotte vindt de vertraging niet te begrijpen. Hij wees erop dat de onderwijsbegroting flink is verbouwd en ook nog niet door de senaat is goedgekeurd, maar dat het geld daarvan ook gewoon wordt uitgegeven.

Nederlandse steun afgebouwd

De steun aan de VN-hulporganisatie wordt de komende jaren afgebouwd op voorstel van de Kamer. De organisatie kwam aan het begin van de Gaza-oorlog in opspraak toen Israël medewerkers van UNRWA beschuldigde deel te hebben genomen aan de aanval van 7 oktober op Israël. Inmiddels is een aantal medewerkers ontslagen en heeft UNRWA hervormingen doorgevoerd.

Meer uit Politiek

Kamer maakt geld vrij voor defibrillators in arme wijken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer maakt extra geld vrij voor defibrillators in arme wijken. Een amendement van GroenLinks-PvdA en ChristenUnie om dit te regelen, kan rekenen op steun van de coalitie, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL Nieuws. Het gaat in eerste instantie om 500.000 euro, en later mogelijk nog eens 1 miljoen.

3 uur geleden
Palmen ontkent dat toeslagenouders stukken bewust niet kregen

DEN HAAG (ANP) - De overheid heeft niet bewust documenten over toeslagenouders achtergehouden. Dat zei Sandra Palmen, de partijloze staatssecretaris die over het herstel van de toeslagenaffaire gaat, in een debat met de Tweede Kamer. "Wij houden ons aan de wet. Wij zijn maximaal transparant en leveren wat nodig is."

4 uur geleden
Provincie Groningen houdt kabinet aan sluiting Groningen-gasveld

GRONINGEN (ANP) - Het Groningen-gasveld is en blijft gesloten, ook nu de gasprijzen flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die boodschap heeft de provincie Groningen woensdag gegeven, nadat her en der werd gesuggereerd om toch weer gas te halen uit het Groningenveld. De provincie houdt het kabinet aan de sluiting die in 2024 is vastgelegd, zei gedeputeerde Susan Top na vragen van D66 over de gevolgen van de geopolitieke ontwikkelingen.

4 uur geleden
Berendsen ontbiedt ambassadeur Iran om drone- en raketaanvallen

DEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen heeft de Iraanse ambassadeur ontboden vanwege de aanvallen met drones en raketten die het land heeft uitgevoerd op omliggende landen. Dat schrijft de CDA-minister op X. Berendsen noemt daarbij specifiek Cyprus en Turkije.

5 uur geleden
Kamer niet gerustgesteld na uitleg sociale media over algoritmes

DEN HAAG (ANP) - Socialemediabedrijven TikTok, Meta en Google konden de zorgen van Tweede Kamerleden niet wegnemen tijdens een gesprek over transparantie, mogelijke beïnvloeding en maatregelen die de platforms daartegen nemen. Kamerleden waren meermaals niet tevreden met de antwoorden die ze kregen.

5 uur geleden
Kamer wil opheldering over toegezegde 2 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat er is gebeurd met de 2 miljard euro aan extra steun voor Oekraïne die door het vorige kabinet is toegezegd. Niet alleen de oppositie, maar ook regeringspartijen willen dat weten, bleek woensdag tijdens de behandeling van de begroting van Defensie.

6 uur geleden
Kabinet zet in op meer repatriëringsvluchten vanuit Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de komende dagen "meerdere repatriëringsvluchten" mogelijk maken voor Nederlandse reizigers die door de oorlog in Iran gestrand zijn in het Midden-Oosten. Dat meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij trekt daarbij samen op met luchtvaartmaatschappijen en reisorganisaties. De nadruk komt te liggen op de landen waar de meeste Nederlanders vast zijn komen te zitten, aldus de bewindsman.

10 uur geleden