Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie wil dat Klever snel geld stuurt naar UNRWA in Gaza

Oppositie wil dat Klever snel geld stuurt naar UNRWA in Gaza

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet snel geld overmaken naar de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA om de inwoners van Gaza te helpen, vindt de oppositie. Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp) wil het geld pas overmaken als haar begroting is goedgekeurd door de Eerste Kamer.

Door een voorstel van SGP en JA21 is het bedrag dat naar UNRWA gaat verlaagd naar 15 miljoen euro dit jaar. Volgens de afspraak zou eigenlijk 19 miljoen euro moeten worden overgemaakt. "Omdat het om een amendement op de begroting gaat, wachten we met de betaling aan UNRWA tot de begroting is goedgekeurd door de Eerste Kamer", zegt een woordvoerder van Klever.

In Gaza is sinds kort een bestand van kracht. De humanitaire situatie in de kuststrook is desastreus, zei minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) tijdens een debat in de Tweede Kamer over het Midden-Oosten. Hulp moet volgens hem zo snel mogelijk naar binnen. Sinds het staakt-het-vuren is het aantal vrachtwagens met hulp dat Gaza binnenkomt flink gestegen.

'Hulpverlening kan niet zonder Gaza'

De oppositie begrijpt niet waarom het kabinet wacht met geld geven aan UNRWA. Er wordt zo vaak geld uitgegeven zonder dat een begroting is goedgekeurd, zei Jan Paternotte (D66). "De hulpverlening kan niet zonder UNRWA." Ook onder meer GroenLinks-PvdA, CDA, Volt, SP en DENK menen dat niet gewacht moet worden.

Door het amendement van SGP en JA21 is een lopend contract opengebroken en daarvoor is het wel nodig dat het parlementaire proces wordt afgerond, zei Veldkamp. Hij verwacht dat het geld "binnen afzienbare tijd" zal worden overgemaakt. Paternotte vindt de vertraging niet te begrijpen. Hij wees erop dat de onderwijsbegroting flink is verbouwd en ook nog niet door de senaat is goedgekeurd, maar dat het geld daarvan ook gewoon wordt uitgegeven.

Nederlandse steun afgebouwd

De steun aan de VN-hulporganisatie wordt de komende jaren afgebouwd op voorstel van de Kamer. De organisatie kwam aan het begin van de Gaza-oorlog in opspraak toen Israël medewerkers van UNRWA beschuldigde deel te hebben genomen aan de aanval van 7 oktober op Israël. Inmiddels is een aantal medewerkers ontslagen en heeft UNRWA hervormingen doorgevoerd.

Meer uit Politiek

Brekelmans hekelt 'politieke spelletjes' van PVV met asielwetten

DEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."

1 uur geleden
Kabinet wil subsidie voor overstap naar elektrische auto

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.

2 uur geleden
Karremans wil Lelystad Airport openen in oktober 2027

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.

5 uur geleden
Jetten: tempo voorbereidingen missie Hormuz moet omhoog

DEN HAAG (ANP) - Het tempo van de voorbereidingen voor de missie in de Straat van Hormuz moet omhoog. Dan kunnen de landen direct aan de slag zodra er een permanent staakt-het-vuren is, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Eerder op de middag was hij bij een videoconferentie van de bijna vijftig landen die zich hebben aangesloten bij de internationale coalitie.

6 uur geleden
Jetten: wegstemmen asielwetten in senaat zou gemiste kans zijn

DEN HAAG (ANP) - Het zou een "gemiste kans" zijn als de twee strenge asielwetten komende dinsdag worden weggestemd in de Eerste Kamer, vindt Rob Jetten. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei de minister-president dat de wetten "de snelste weg zijn" om het aantal asielzoekers omlaag te krijgen, zoals zijn kabinet beoogt. Dat terwijl zijn eigen partij D66 neigt naar een tegenstem.

7 uur geleden
Hermans hoopt dat oppositie zorgplannen als geheel bekijkt

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt dat de oppositie naar de zorgplannen als een geheel moet kijken. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verhoging van het eigen risico, maar een meerderheid vinden in de Tweede en Eerste Kamer wordt nog lastig voor de VVD-minister.

8 uur geleden
Sybrand Buma wordt nieuwe vicepresident Raad van State

DEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.

8 uur geleden