Oppositie wil dat Klever snel geld stuurt naar UNRWA in Gaza
DEN HAAG (ANP) - Nederland moet snel geld overmaken naar de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA om de inwoners van Gaza te helpen, vindt de oppositie. Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp) wil het geld pas overmaken als haar begroting is goedgekeurd door de Eerste Kamer.
Door een voorstel van SGP en JA21 is het bedrag dat naar UNRWA gaat verlaagd naar 15 miljoen euro dit jaar. Volgens de afspraak zou eigenlijk 19 miljoen euro moeten worden overgemaakt. "Omdat het om een amendement op de begroting gaat, wachten we met de betaling aan UNRWA tot de begroting is goedgekeurd door de Eerste Kamer", zegt een woordvoerder van Klever.
In Gaza is sinds kort een bestand van kracht. De humanitaire situatie in de kuststrook is desastreus, zei minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) tijdens een debat in de Tweede Kamer over het Midden-Oosten. Hulp moet volgens hem zo snel mogelijk naar binnen. Sinds het staakt-het-vuren is het aantal vrachtwagens met hulp dat Gaza binnenkomt flink gestegen.
'Hulpverlening kan niet zonder Gaza'
De oppositie begrijpt niet waarom het kabinet wacht met geld geven aan UNRWA. Er wordt zo vaak geld uitgegeven zonder dat een begroting is goedgekeurd, zei Jan Paternotte (D66). "De hulpverlening kan niet zonder UNRWA." Ook onder meer GroenLinks-PvdA, CDA, Volt, SP en DENK menen dat niet gewacht moet worden.
Door het amendement van SGP en JA21 is een lopend contract opengebroken en daarvoor is het wel nodig dat het parlementaire proces wordt afgerond, zei Veldkamp. Hij verwacht dat het geld "binnen afzienbare tijd" zal worden overgemaakt. Paternotte vindt de vertraging niet te begrijpen. Hij wees erop dat de onderwijsbegroting flink is verbouwd en ook nog niet door de senaat is goedgekeurd, maar dat het geld daarvan ook gewoon wordt uitgegeven.
Nederlandse steun afgebouwd
De steun aan de VN-hulporganisatie wordt de komende jaren afgebouwd op voorstel van de Kamer. De organisatie kwam aan het begin van de Gaza-oorlog in opspraak toen Israël medewerkers van UNRWA beschuldigde deel te hebben genomen aan de aanval van 7 oktober op Israël. Inmiddels is een aantal medewerkers ontslagen en heeft UNRWA hervormingen doorgevoerd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe Kamerleden gaan meehelpen bij de parlementaire enquête over de coronacrisis. Dat zijn Dion Huidekooper (D66), André Poortman (CDA) en Annelotte Lammers (Groep Markuszower), maakte Kamervoorzitter Thom van Campen donderdag bekend. D66'er Henk-Jan Oosterhuis gaat juist uit de commissie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kans is klein dat pogingen om de hypotheekrenteaftrek verder af te bouwen op iets uitlopen, zei premier Rob Jetten in het debat over de regeringsverklaring. "Er is geen ruimte om daar de komende tijd heel uitvoerig over te filosoferen. Of ja, er is altijd ruimte om te filosoferen, maar de kans dat daar dan uit wordt gekomen is echt beperkt."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - X komt niet naar de Tweede Kamer voor een gesprek over sociale media. "Dat u niet op onze uitnodiging ingaat om het gesprek aan te gaan, vinden wij teleurstellend", schrijven Kamerleden die een grote meerderheid vertegenwoordigen in een brief aan het sociale platform van techmiljardair Elon Musk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een flink deel van de oppositie vindt dat premier Rob Jetten een "valse start" heeft gemaakt in de samenwerking met de Tweede Kamer, door in hun ogen te halsstarrig vast te houden aan de AOW-plannen. Onder meer GroenLinks-PvdA, de ChristenUnie, PVV, 50PLUS, DENK, SP en Volt vinden dat Jetten zich meer richting de Kamer moet bewegen, omdat zijn kabinet meerderheden moet blijven zoeken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Mona Keijzer gaat na haar vertrek bij BBB vooralsnog niet bij een andere partij. "Je weet nooit hoe het in het leven loopt, maar ik stap niet zomaar weer in een nieuw avontuur met mensen die ik allemaal niet ken", zei ze in een verklaring.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten erkent dat wat betreft de AOW-plannen uit het coalitieakkoord "een opening vanuit het kabinet" nodig is om de relatie met de vakbonden te herstellen. FNV, CNV en VCP hebben alle gesprekken opgeschort zolang het voornemen om de AOW-leeftijd volledig te laten meestijgen met de levensverwachting niet volledig van tafel gaat.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.
17 uur geleden