Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie wil dat kabinet wensen serieus neemt met oog op senaat

Oppositie wil dat kabinet wensen serieus neemt met oog op senaat

DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen die het nieuwe kabinet mogelijk aan een meerderheid kunnen helpen in de Eerste Kamer, geven aan dat niet zomaar te doen. Ze hebben in het debat over de regeringsverklaring aangegeven dat premier Dick Schoof hun wensen serieus moet nemen en duidelijk moet aangeven welke rol hij voor de oppositie ziet.

"Wat wordt de opstelling van het kabinet, ook gelet op het hoofdlijnenakkoord dat al gesloten is", vroeg CDA-leider Henri Bontenbal zich af. "Welke ruimte zit er voor oppositiepartijen om nog wat te veranderen." Het gaat hem "echt om de houding van het kabinet". Dat moet bereidheid tonen om ook mee te bewegen op onderdelen die wél in het coalitieakkoord van PVV, VVD, NSC en BBB staan.

Sommige zaken die nog openstaan in het coalitieakkoord moeten nog nader worden ingevuld in het regeerprogramma, maar Bontenbal wil dus ook wat te zeggen hebben over zaken die al zijn vastgelegd. Hij is bijvoorbeeld niet te spreken over het schrappen van de maatschappelijke diensttijd. Dat zijn financieel kleinere zaken, maar principieel wel belangrijk, aldus de christendemocraat. Hij noemde het schrijven van het regeerprogramma een "lakmoesproef" voor de omgang van het kabinet met de oppositie.

Rondje langs oppositiepartijen

Mocht het kabinet inderdaad aankloppen voor steun, "dan moeten de wensen die wij neerleggen wel heel nadrukkelijk vanaf het begin meegenomen worden", eiste Chris Stoffer (SGP). "En moeten we ook zien dat daar serieus beweging op plaatsvindt."

Fractieleider Rob Jetten van D66 en ChristenUnie-leider Mirjam Bikker vroegen zich af of Schoof met de nieuwe minister van Financiën Eelco Heinen een rondje gaat maken langs de oppositiepartijen, zoals voorgangers deden. Op die manier kunnen ze zaken bespreken en een meerderheid in de Eerste Kamer zeker stellen.

Schoof wilde dat nog niet toezeggen. Hij gaf wel aan dat het kabinet meerderheden gaat zoeken voor het regeerprogramma "die verder strekken dan de vier partijen" in de coalitie. Dat zal "vermoedelijk al op een aantal onderwerpen moeten" bij de invulling van het regeerprogramma. Hij reikt oppositiepartijen nadrukkelijk de hand, en is zich er "zeer van bewust" dat het kabinet geen meerderheid in de Eerste Kamer heeft.

Meer uit Politiek

Provincie Groningen houdt kabinet aan sluiting Groningen-gasveld

GRONINGEN (ANP) - Het Groningen-gasveld is en blijft gesloten, ook nu de gasprijzen flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die boodschap heeft de provincie Groningen woensdag gegeven, nadat her en der werd gesuggereerd om toch weer gas te halen uit het Groningenveld. De provincie houdt het kabinet aan de sluiting die in 2024 is vastgelegd, zei gedeputeerde Susan Top na vragen van D66 over de gevolgen van de geopolitieke ontwikkelingen.

6 minuten geleden
Berendsen ontbiedt ambassadeur Iran om drone- en raketaanvallen

DEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen heeft de Iraanse ambassadeur ontboden vanwege de aanvallen met drones en raketten die het land heeft uitgevoerd op omliggende landen. Dat schrijft de CDA-minister op X. Berendsen noemt daarbij specifiek Cyprus en Turkije.

47 minuten geleden
Kamer niet gerustgesteld na uitleg sociale media over algoritmes

DEN HAAG (ANP) - Socialemediabedrijven TikTok, Meta en Google konden de zorgen van Tweede Kamerleden niet wegnemen tijdens een gesprek over transparantie, mogelijke beïnvloeding en maatregelen die de platforms daartegen nemen. Kamerleden waren meermaals niet tevreden met de antwoorden die ze kregen.

49 minuten geleden
Kamer wil opheldering over toegezegde 2 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat er is gebeurd met de 2 miljard euro aan extra steun voor Oekraïne die door het vorige kabinet is toegezegd. Niet alleen de oppositie, maar ook regeringspartijen willen dat weten, bleek woensdag tijdens de behandeling van de begroting van Defensie.

2 uur geleden
Kabinet zet in op meer repatriëringsvluchten vanuit Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de komende dagen "meerdere repatriëringsvluchten" mogelijk maken voor Nederlandse reizigers die door de oorlog in Iran gestrand zijn in het Midden-Oosten. Dat meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij trekt daarbij samen op met luchtvaartmaatschappijen en reisorganisaties. De nadruk komt te liggen op de landen waar de meeste Nederlanders vast zijn komen te zitten, aldus de bewindsman.

6 uur geleden
Kabinet overweegt marineschip naar Middellandse Zee te sturen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet overweegt een marineschip naar de Middellandse Zee te sturen. Frankrijk heeft daarom gevraagd, schrijven minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) woensdag in een brief aan de Tweede Kamer.

7 uur geleden
Kabinet zet plan klaar voor ingrijpen bij vuilstort Bonaire

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eric van der Burg van Koninkrijksrelaties gaat een plan opstellen zodat het kabinet direct kan ingrijpen bij vuilstort Selibon op Bonaire zodra dat mogelijk is. Momenteel moet het bestuurscollege van het eiland de problemen nog aanpakken en mag de regering niet ingrijpen.

8 uur geleden