Oppositie verdwijnt uit parlement Wit-Rusland
MINSK (ANP/RTR/AFP) - De oppositie in Wit-Rusland heeft bij parlementsverkiezingen geen enkele zetel gewonnen. Aanhangers van de autocratische president Aleksandr Loekasjenko blijven het Huis van Afgevaardigden domineren.
Loekasjenko regeert al een kwart eeuw met ijzeren hand in het Oost-Europese land, dat vaak wordt omschreven als de "laatste dictatuur van Europa". Hij geeft de oppositie tegenwoordig iets meer speelruimte, volgens waarnemers omdat hij de relatie met het Westen wil verbeteren. Bij de vorige parlementsverkiezing in 2016 wonnen twee oppositieleden zetels. Zij mochten dit keer niet meedoen.
De Wit-Russische leider houdt vol niet koste wat het kost aan de macht te willen blijven. "Ik heb beloofd dat ik me niet aan mijn stoel blijf vastklampen tot mijn vingers blauw worden", aldus Loekasjenko tegen journalisten. "Neem van mij aan dat het niet de meest comfortabele stoel is." Hij zegt dat landgenoten volgend jaar de kans krijgen hem weg te stemmen bij de presidentsverkiezingen.
De opkomst bij de verkiezingen was volgens officiële cijfers 77 procent. De oppositie had geen hoge verwachtingen van de stembusgang. "Het resultaat staat al vast. De autoriteiten hebben goedgekeurde kandidaten geselecteerd", klaagde een oppositiefunctionaris in de aanloop naar de verkiezingen van afgelopen weekend. "Het is niet mogelijk om in Wit-Rusland via verkiezingen een machtswissel af te dwingen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Blijf thuis als je verkouden bent, roept demissionair minister Jan Anthonie Bruijn van Volksgezondheid op. "Ga in dat geval zelfs niet naar carnaval. Ik begrijp dat dit wel veel gevraagd is. Maar als je ziek bent, ga ook niet hossen op straat, want je maakt iedereen om je heen ziek."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-ministers Sophie Hermans en Vincent Karremans vinden het goed dat de aanstaande premier een partij achter zich heeft. Het experiment van het huidige kabinet met een partijloze premier was lastig voor Dick Schoof, zei Karremans (Economische Zaken).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beloning van sommige politici mag best wat hoger, vindt demissionair minister Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB). Hij vindt bijvoorbeeld dat de beloning van bestuursleden van waterschappen "best wel wat omhoog" kan, maar vindt zijn eigen salaris "uitstekend". Daarmee reageert hij op een rapport waarin het Adviescollege Rechtspositie Politieke Ambtsdragers (Arpa) ervoor pleit de salarissen van politici flink te verhogen.
3 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dreigende aansluitstop op het stroomnet voor woningen en kleine bedrijven in drie provincies moet worden voorkomen, vindt een ruime meerderheid in de Tweede Kamer. Veel partijen zijn onaangenaam verrast door de waarschuwing van netbeheerder TenneT dat de krapte op het net zo nijpend is geworden dat die ingreep mogelijk nodig is.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Strengere voorwaarden voor buitenlands donorsperma moeten voorkomen dat in Nederland kinderen worden geboren van massadonoren, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Ze noemt drie opties, waarvan de belangrijkste is om donorzaad alleen in Nederland toe te staan als er een maximum op het gebruik zit.
1 dag geleden