Oppositie verdwijnt uit parlement Wit-Rusland
MINSK (ANP/RTR/AFP) - De oppositie in Wit-Rusland heeft bij parlementsverkiezingen geen enkele zetel gewonnen. Aanhangers van de autocratische president Aleksandr Loekasjenko blijven het Huis van Afgevaardigden domineren.
Loekasjenko regeert al een kwart eeuw met ijzeren hand in het Oost-Europese land, dat vaak wordt omschreven als de "laatste dictatuur van Europa". Hij geeft de oppositie tegenwoordig iets meer speelruimte, volgens waarnemers omdat hij de relatie met het Westen wil verbeteren. Bij de vorige parlementsverkiezing in 2016 wonnen twee oppositieleden zetels. Zij mochten dit keer niet meedoen.
De Wit-Russische leider houdt vol niet koste wat het kost aan de macht te willen blijven. "Ik heb beloofd dat ik me niet aan mijn stoel blijf vastklampen tot mijn vingers blauw worden", aldus Loekasjenko tegen journalisten. "Neem van mij aan dat het niet de meest comfortabele stoel is." Hij zegt dat landgenoten volgend jaar de kans krijgen hem weg te stemmen bij de presidentsverkiezingen.
De opkomst bij de verkiezingen was volgens officiële cijfers 77 procent. De oppositie had geen hoge verwachtingen van de stembusgang. "Het resultaat staat al vast. De autoriteiten hebben goedgekeurde kandidaten geselecteerd", klaagde een oppositiefunctionaris in de aanloop naar de verkiezingen van afgelopen weekend. "Het is niet mogelijk om in Wit-Rusland via verkiezingen een machtswissel af te dwingen."
Meer uit Politiek
CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."
1 dag geleden