Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie verdeeld over nieuwe verkiezingen bij val kabinet

Oppositie verdeeld over nieuwe verkiezingen bij val kabinet

DEN HAAG (ANP) - De oppositie is het niet eens of er nieuwe Tweede Kamerverkiezingen moeten komen als het kabinet nu ten val komt. Voorstanders als GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans vinden dat "partijen dan kleur zullen moeten bekennen". Maar D66, CDA, ChristenUnie en Partij voor de Dieren weten dat nog niet zeker en sluiten de vorming van een nieuw kabinet op basis van de huidige Kamer nog niet uit.

Timmermans, de voorman van de grootste oppositiepartij, wil bij een val van het kabinet "absoluut" terug naar de kiezer. Ook al waren de vorige verkiezingen nog geen jaar geleden. Het landsbestuur valt dan weer stil, maar "dit is achteruitgang", vindt Timmermans. "Hier gebeurt al een jaar helemaal niets behalve ruzie maken. En de verdeeldheid in het land wordt alleen maar groter." SP-leider Jimmy Dijk zou het "heel gezond vinden als mensen zich kunnen uitspreken, want dit kabinet hobbelt van crisis naar crisis en heeft alleen maar meer problemen veroorzaakt".

D66, CDA en ChristenUnie zijn nog niet zover. CU-leider Mirjam Bikker bepleitte vorige maand nog om bij een eind van het kabinet-Schoof te proberen om op basis van de vorige uitslag een nieuw kabinet te formeren. Zij wil nu eerst afwachten hoe de crisis afloopt en hoe die in elkaar stak. Ook het CDA vindt dat het onder meer "afhangt van de manier waarop het kabinet zou klappen" en sluit een tussenformatie niet uit. D66 doet dat evenmin, liet Kamerlid Jan Paternotte in de politieke talkshow Café Kockelmann blijken.

Tussenformatie

De Partij voor de Dieren wil nieuwe verkiezingen of een tussenformatie "waarbij GroenLinks-PvdA de lead pakt", laat leider Esther Ouwehand weten. "Met dien verstande dat, zo lang Dilan Yeşilgöz aan het roer staat, de VVD absoluut niet meer kan meebesturen." Dit "destructieve kabinet kan geen seconde langer aanblijven", vindt Ouwehand.

Joost Eerdmans van JA21 ziet het meest rechtse kabinet van de voorbije jaren liever helemaal niet omvallen. Hij wil wel kijken of het kabinet door zou kunnen als NSC eruit stapt, met steun van zijn eenmansfractie en andere kleine rechtse partijen bijvoorbeeld.

Meer uit Politiek

Kabinet ziet geen acute dreiging voor Aruba, Bonaire en Curaçao

DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.

11 uur geleden
Ministerraad stemt in met besluit stroomstootverbod veehouderij

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.

12 uur geleden
Heinen optimistisch over oplossing gebruik Russische tegoeden

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.

14 uur geleden
Tielen: goed dat advies er is om minder vlees te eten

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.

15 uur geleden
Stikstofrekengrens verhogen 'hele klus' voor Wiersma

DEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."

15 uur geleden
Van Marum: nieuw kabinet moet minister van Digitale Zaken krijgen

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.

15 uur geleden
Minister maakt grappen over doodsbedreigingen tegen Hoofdpiet

DEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".

16 uur geleden