Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie verdeeld over nieuwe verkiezingen bij val kabinet

Oppositie verdeeld over nieuwe verkiezingen bij val kabinet

DEN HAAG (ANP) - De oppositie is het niet eens of er nieuwe Tweede Kamerverkiezingen moeten komen als het kabinet nu ten val komt. Voorstanders als GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans vinden dat "partijen dan kleur zullen moeten bekennen". Maar D66, CDA, ChristenUnie en Partij voor de Dieren weten dat nog niet zeker en sluiten de vorming van een nieuw kabinet op basis van de huidige Kamer nog niet uit.

Timmermans, de voorman van de grootste oppositiepartij, wil bij een val van het kabinet "absoluut" terug naar de kiezer. Ook al waren de vorige verkiezingen nog geen jaar geleden. Het landsbestuur valt dan weer stil, maar "dit is achteruitgang", vindt Timmermans. "Hier gebeurt al een jaar helemaal niets behalve ruzie maken. En de verdeeldheid in het land wordt alleen maar groter." SP-leider Jimmy Dijk zou het "heel gezond vinden als mensen zich kunnen uitspreken, want dit kabinet hobbelt van crisis naar crisis en heeft alleen maar meer problemen veroorzaakt".

D66, CDA en ChristenUnie zijn nog niet zover. CU-leider Mirjam Bikker bepleitte vorige maand nog om bij een eind van het kabinet-Schoof te proberen om op basis van de vorige uitslag een nieuw kabinet te formeren. Zij wil nu eerst afwachten hoe de crisis afloopt en hoe die in elkaar stak. Ook het CDA vindt dat het onder meer "afhangt van de manier waarop het kabinet zou klappen" en sluit een tussenformatie niet uit. D66 doet dat evenmin, liet Kamerlid Jan Paternotte in de politieke talkshow Café Kockelmann blijken.

Tussenformatie

De Partij voor de Dieren wil nieuwe verkiezingen of een tussenformatie "waarbij GroenLinks-PvdA de lead pakt", laat leider Esther Ouwehand weten. "Met dien verstande dat, zo lang Dilan Yeşilgöz aan het roer staat, de VVD absoluut niet meer kan meebesturen." Dit "destructieve kabinet kan geen seconde langer aanblijven", vindt Ouwehand.

Joost Eerdmans van JA21 ziet het meest rechtse kabinet van de voorbije jaren liever helemaal niet omvallen. Hij wil wel kijken of het kabinet door zou kunnen als NSC eruit stapt, met steun van zijn eenmansfractie en andere kleine rechtse partijen bijvoorbeeld.

Meer uit Politiek

Van den Brink doet 'alles wat nodig is' voor steun asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.

10 uur geleden
Palmen: toeslagenouders merken niets van opgedoken datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.

12 uur geleden
Coalitie wil bedrijven tegemoetkomen in elektriciteitskosten

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.

12 uur geleden
Kamer wil opheldering over datakluis met toeslagendocumenten

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.

13 uur geleden
Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

1 dag geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

1 dag geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

2 dagen geleden