Oppositie Venezuela zegt dat ze 70 procent van stemmen kreeg
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleidster María Corina Machado heeft gezegd dat de oppositie 70 procent van de stemmen heeft gekregen in de presidentsverkiezingen van zondag. De nationale kiesraad meldt dat de kandidaat voor de oppositie, Edmundo González Urrutia, 44 procent van de stemmen heeft behaald en dat president Nicolás Maduro is herkozen met ruim 51 procent van de stemmen.
"We willen de wereld vertellen dat Venezuela een nieuwe gekozen president heeft en dat is Edmundo González Urrutia", aldus Machado.
De kiesraad is trouw aan het regime en er zijn net als bij de herverkiezing van Maduro in 2018 grote twijfels over de eerlijkheid van de stembusgang. Latijns-Amerikaanse leiders inclusief de Chileense president Gabriel Boric noemen de uitslagen "moeilijk te geloven". Peru heeft zijn ambassadeur in Caracas teruggeroepen. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken is "bezorgd dat de officiële uitslagen niet de keuze van de Venezolanen weergeven".
Problematiek in land
Machado is het populaire boegbeeld van de oppositiepartijen, maar ze mocht van de regering niet aan de verkiezingen meedoen. De oppositie schoof toen de relatief onbekende oud-diplomaat González naar voren.
Maduro is de erfgenaam en opvolger van de linkse populist Hugo Chávez Frías die van 1999 tot aan zijn overlijden in 2013 regeerde. De ooit veelbelovende Venezolaanse olieproductie en de rest van de economie is ineengestort. Rond de 80 procent van de bevolking leeft in bittere armoede. Het land wordt geplaagd door criminaliteit, essentiële overheidsdiensten vallen vaak uit en energie is schaars. Zeker 7 miljoen Venezolanen hebben het land verlaten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.
2 uur geledenSTARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.
9 uur geledenFEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.
10 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
11 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.
12 uur geleden