Oppositie Venezuela zegt dat ze 70 procent van stemmen kreeg
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleidster María Corina Machado heeft gezegd dat de oppositie 70 procent van de stemmen heeft gekregen in de presidentsverkiezingen van zondag. De nationale kiesraad meldt dat de kandidaat voor de oppositie, Edmundo González Urrutia, 44 procent van de stemmen heeft behaald en dat president Nicolás Maduro is herkozen met ruim 51 procent van de stemmen.
"We willen de wereld vertellen dat Venezuela een nieuwe gekozen president heeft en dat is Edmundo González Urrutia", aldus Machado.
De kiesraad is trouw aan het regime en er zijn net als bij de herverkiezing van Maduro in 2018 grote twijfels over de eerlijkheid van de stembusgang. Latijns-Amerikaanse leiders inclusief de Chileense president Gabriel Boric noemen de uitslagen "moeilijk te geloven". Peru heeft zijn ambassadeur in Caracas teruggeroepen. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken is "bezorgd dat de officiële uitslagen niet de keuze van de Venezolanen weergeven".
Problematiek in land
Machado is het populaire boegbeeld van de oppositiepartijen, maar ze mocht van de regering niet aan de verkiezingen meedoen. De oppositie schoof toen de relatief onbekende oud-diplomaat González naar voren.
Maduro is de erfgenaam en opvolger van de linkse populist Hugo Chávez Frías die van 1999 tot aan zijn overlijden in 2013 regeerde. De ooit veelbelovende Venezolaanse olieproductie en de rest van de economie is ineengestort. Rond de 80 procent van de bevolking leeft in bittere armoede. Het land wordt geplaagd door criminaliteit, essentiële overheidsdiensten vallen vaak uit en energie is schaars. Zeker 7 miljoen Venezolanen hebben het land verlaten.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het staat nog niet vast dat de Britse premier Keir Starmer onder druk opstapt. Dat zei minister Darren Jones, de hoofdsecretaris van de premier, tegen Times Radio. Starmer heeft in de loop van de ochtend een kabinetsbijeenkomst met ministers die willen dat hij vertrekt. Ondertussen hebben zeker 72 van de 403 parlementariërs van zijn Labourpartij duidelijk gemaakt dat ze een andere leider willen.
14 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een Israëlische luchtaanval op Kfar Dounine in het zuiden van Libanon zijn zes personen omgekomen. Dat meldt het Libanese staatspersbureau NNA.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse organisatie die zich inzet voor meer transparantie, stelt het ongeveer 3,5 miljoen pagina's tellende dossier rond Jeffrey Epstein tentoon in New York. Voor de pop-up-expositie in de wijk Tribeca zijn de documenten gebundeld in 3437 delen.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - In de eerste nacht na het driedaagse staakt-het-vuren heeft Rusland droneaanvallen uitgevoerd op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat meldt de militaire leiding van de stad op Telegram. Bij aanvallen op de regio Dnipropetrovsk vielen daarnaast een dode en vier gewonden, melden de regionale autoriteiten.
4 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - In Japan is in de twaalf maanden tot maart van dit jaar een recordaantal beren waargenomen en gedood, zo blijkt uit voorlopige overheidsgegevens. Er werden ruim twee keer zoveel beren gezien als twee jaar eerder, toen het laatste record werd gevestigd.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.
6 uur geledenWASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.
7 uur geleden