Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie Venezuela roept op tot protesten tegen beëdiging Maduro

Oppositie Venezuela roept op tot protesten tegen beëdiging Maduro

CARACAS (ANP/AFP) - De oppositie in Venezuela heeft opgeroepen tot massale protesten op 9 januari, de dag voordat president Nicolas Maduro wordt beëdigd voor zijn derde termijn.

"Deze dag zal de geschiedenis ingaan als de dag dat Venezuela zei: 'Genoeg'", aldus oppositieleider Maria Corina Machado in een videoboodschap op X. "Om vrijheid kunnen we niet smeken. Het moet worden veroverd, het moet worden gewonnen."

Volgens de oppositie werd Maduro bij de verkiezingen op 28 juli vorig jaar overtuigend verslagen door oppositiekandidaat Edmundo Gonzalez Urrutia. Zijn verkiezing wordt erkend door de Verenigde Staten, Italië en verschillende Latijns-Amerikaanse landen.

Oproep tot erkenning

Maar de electorale autoriteiten riepen Maduro tot winnaar uit. Duizenden mensen gingen daartegen de straat op, protesten die bloedig werden neergeslagen. Er vielen zeker 28 doden en meer dan tweeduizend mensen werden gearresteerd.

Tegen Gonzalez is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Hij is gevlucht naar Spanje. Machado zit ondergedoken in Venezuela zelf.

Gonzalez is vooruitlopend op 9 januari bij verschillende regeringen in Latijns-Amerika op bezoek geweest, waaronder de Argentijnse en de Uruguayaanse. Hij wordt maandag in het Witte Huis in Washington verwacht, meldde een bron die anoniem wilde blijven. Ook riep hij het Venezolaanse leger op om hem te erkennen als opperbevelhebber en de kant van de aanhangers van de oppositie te kiezen.

Meer uit Buitenland

Politie valt Duitse bank binnen na berichten over gijzeling

SINZIG (ANP/DPA) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR. De dader of daders zijn niet gevonden.

31 minuten geleden
Kremlin wil praten met Europeanen, maar niet op eigen initiatief

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.

2 uur geleden
Oekraïne meldt brand bij Tsjernobyl na dronecrash

KYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.

3 uur geleden
Gijzeling in bank Duitsland

SINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.

3 uur geleden
Global Sumud Flotilla onderweg naar Turkije

HERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.

4 uur geleden
Farage viert 'historische verandering' bij lokale verkiezingen

LONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.

5 uur geleden
Britse premier baalt van verkiezingsuitslag: pijnlijk en zwaar

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."

5 uur geleden