Oppositie Venezuela: Maduro heeft tegenkandidaten zelf uitgekozen
CARACAS (ANP/AFP/RTR) - De belangrijkste oppositieleider van Venezuela verwijt zittend president Nicolás Maduro dat hij zijn tegenstanders bij de verkiezingen zelf heeft uitgekozen. María Corina Machado reageert met die kritiek op de uitsluiting van kansrijke rivalen van Maduro in aanloop naar de presidentsverkiezingen.
Machado mag zelf niet meedoen aan de verkiezingen en ook haar beoogde vervanger Corina Yoris staat straks niet op het stembiljet. Het lukte de oppositie niet om haar voor de deadline aan te melden voor verkiezingsdeelname. "We hebben hier maandenlang voor gewaarschuwd en nu is het gebeurd. Het regime koos zelf de kandidaten", aldus Machado.
Die politica won eerder met overmacht een voorverkiezing van de oppositie, maar is door rechtbanken voor vijftien jaar uitgesloten van verkiezingsdeelname. Dat was een klap voor tegenstanders van de autocratische leider Maduro. Die had juist afspraken met de oppositie gemaakt om de verkiezingen van dit jaar geloofwaardiger te maken.
Hugo Chávez
De uitsluiting van Yoris leidt internationaal tot bezorgde reacties. De ontwikkelingen rond de verkiezingen zijn strijdig met de afspraken die de Venezolaanse regering en oppositie in Barbados hebben gemaakt, reageert Brazilië. Ook de VS maakten duidelijk het erg zorgelijk te vinden dat de 80-jarige kandidate niet aangemeld kon worden voor deelname aan de verkiezingen.
De socialist Maduro heerst al sinds 2013 over het olierijke Venezuela. Hij kwam aan de macht na de dood van zijn partijgenoot Hugo Chávez. Maduro werd in 2018 herkozen. Veel landen zagen die verkiezingen als oneerlijk.
Meer uit Buitenland
CHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
6 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
6 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.
9 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
13 uur geleden