Oppositie Venezuela: Maduro heeft tegenkandidaten zelf uitgekozen
CARACAS (ANP/AFP/RTR) - De belangrijkste oppositieleider van Venezuela verwijt zittend president Nicolás Maduro dat hij zijn tegenstanders bij de verkiezingen zelf heeft uitgekozen. María Corina Machado reageert met die kritiek op de uitsluiting van kansrijke rivalen van Maduro in aanloop naar de presidentsverkiezingen.
Machado mag zelf niet meedoen aan de verkiezingen en ook haar beoogde vervanger Corina Yoris staat straks niet op het stembiljet. Het lukte de oppositie niet om haar voor de deadline aan te melden voor verkiezingsdeelname. "We hebben hier maandenlang voor gewaarschuwd en nu is het gebeurd. Het regime koos zelf de kandidaten", aldus Machado.
Die politica won eerder met overmacht een voorverkiezing van de oppositie, maar is door rechtbanken voor vijftien jaar uitgesloten van verkiezingsdeelname. Dat was een klap voor tegenstanders van de autocratische leider Maduro. Die had juist afspraken met de oppositie gemaakt om de verkiezingen van dit jaar geloofwaardiger te maken.
Hugo Chávez
De uitsluiting van Yoris leidt internationaal tot bezorgde reacties. De ontwikkelingen rond de verkiezingen zijn strijdig met de afspraken die de Venezolaanse regering en oppositie in Barbados hebben gemaakt, reageert Brazilië. Ook de VS maakten duidelijk het erg zorgelijk te vinden dat de 80-jarige kandidate niet aangemeld kon worden voor deelname aan de verkiezingen.
De socialist Maduro heerst al sinds 2013 over het olierijke Venezuela. Hij kwam aan de macht na de dood van zijn partijgenoot Hugo Chávez. Maduro werd in 2018 herkozen. Veel landen zagen die verkiezingen als oneerlijk.
Meer uit Buitenland
BUGGENHOUT (ANP) - Bij een aanrijding tussen een trein en een schoolbusje zijn in het Vlaamse Buggenhout meerdere doden gevallen, melden VRT Nieuws en Het Laatste Nieuws op basis van bronnen. De details zijn nog onduidelijk.
3 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft naar eigen zeggen een Amerikaanse drone neergehaald. Het zou gaan om een MQ-9 die in Iraans luchtruim vloog. De garde zegt dat het alle recht heeft om terug te slaan als de Verenigde Staten het staakt-het-vuren schenden. De hoogste leider van Iran schreef op Telegram dat de VS aan invloed verliezen in de regio.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse jazzlegende Sonny Rollins is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat hebben zijn woordvoerder Terri Hinte en zijn familie bekendgemaakt. De tenorsaxofoonist overleed in zijn huis in Woodstock, New York. De doodsoorzaak van Rollins is niet bekend.
3 uur geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Het aanbod van de Boliviaanse president Rodrigo Paz om zijn salaris te halveren heeft demonstranten tegen zijn regering er niet van overtuigd dat ze moeten ophouden met protesteren.
5 uur geledenBEIROET (ANP) - Colombiaanse huurlingen zijn door een bedrijf uit de Verenigde Arabische Emiraten ingehuurd en reisden via militaire bases van de VAE voordat ze naar Soedan werden gestuurd om daar de gewelddadige Rapid Support Forces (RSF) te ondersteunen. Dat meldt Human Rights Watch in een rapport.
5 uur geledenJAIPUR (ANP) - Ondanks de Amerikaanse aanvallen op doelen in Iran is een akkoord om de oorlog te beëindigen nog steeds mogelijk. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een bezoek aan India tegen verslaggevers.
5 uur geledenWASHINGTON/TEHERAN/DOHA (ANP) - De Amerikaanse strijdkrachten hebben maandag doelen aangevallen in het zuiden van Iran. Het betrof onder andere boten die mijnen wilden leggen en raketlanceerinstallaties. Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) omschrijft de aanvallen als defensieve handelingen, bedoeld om "onze troepen te beschermen tegen bedreigingen van de Iraanse strijdkrachten".
8 uur geleden